Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SKO: dzieci oszczędzają. Sprawdź, czy twoje dziecko też może!

Milena Kochanowska
SKO: dzieci oszczędzają. Jak działa ten system wyjaśnia Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu
SKO: dzieci oszczędzają. Jak działa ten system wyjaśnia Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu Andrzej Szozda
SKO: dzieci oszczędzają. Czy 7-letnie dziecko może uczyć się oszczędzać? Czy nastolatek może mieć konto bankowe? Wyjaśnia Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu

Chciałabym, żeby córka otrzymywane kieszonkowe częściowo odkładała i uczyła się oszczędzania. Co mogę jej zaproponować?
Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu: Dobrym pomysłem może być oszczędzanie w Szkolnych Kasach Oszczędności. SKO to najstarszy program edukacji finansowej prowadzony w szkołach, funkcjonujący we współpracy z bankami. Obecnie to, jak "rosną" oszczędności, uczniowie mogą śledzić także w internecie za pośrednictwem zrozumiałego i bezpiecznego dla dzieci serwisu internetowego SKO. Dzięki obsłudze rachunku SKO Konto dla Ucznia dziecko może zdobywać odznaki, które mobilizują do efektywnego oszczędzania, tworzyć wirtualne skarbonki - na wycieczkę, piłkę, czy na rower, które pomagają w zrozumieniu celowego oszczędzania oraz samo decydować, jak z każdej wpłaty zasila poszczególne skarbonki. Taka wiedza procentuje w dorosłym życiu.

Czy dziecko w wieku 15 lat może mieć swoje konto w banku?
Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu: Tak. Banki oferują młodym w wieku 13-18 lat konta, które mogą być prowadzone jako samodzielne lub powiązane z kontem rodziców. W przypadku rachunków samodzielnych wymagana jest zgoda rodzica na jego prowadzenie. Prowadzone w powiązaniu z rachunkami rodziców stanowią wydzielone subkonto, ale jego posiadaczami są nadal rodzice.

Mój 14-letni syn często wyjeżdża, więc potrzebuje pieniądze na swoje wydatki, a nie chce ich wozić ze sobą. Co powinnam zrobić?
Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu: Jeśli syn ma już rachunek w banku, może dostać kartę debetową, która pozwala na bezpieczne korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie. Można przy jej pomocy wypłacić potrzebną kwotę w bankomacie lub zapłacić nią za zakupiony towar lub usługę. Dobrym rozwiązaniem jest też tzw. karta przedpłacona (pre-paid), którą można kupić wpłacając określoną kwotę, a której działanie jest podobne do debetowej, jednak nie trzeba mieć rachunku w banku. Z karty korzysta się do wyczerpania wpłaconych pieniędzy.


Czy jeśli ulokuję pieniądze w banku na rachunku oszczędnościowym dziecka, będę mogła z niego - jako rodzic - także je wypłacać?

Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu: Tak. Ulokowane pieniądze stają się własnością dziecka. Rodzic posiadający pełnię władzy rodzicielskiej może jednak wypłacić z takiego rachunku, w ramach zwykłego zarządu, kwotę na bieżące, podstawowe potrzeby dziecka. Przy wyższej wypłacie wymagana jest zgoda sądu rodzinnego.

Czy jeśli 13-letnie dziecko ma rachunek w banku, może dokonywać z niego zapłaty za książki lub płyty kupowane przez internet?
Lucyna Śliwińska z PKO Banku Polskiego w Poznaniu: Jeżeli dziecko ma elektroniczny dostęp do rachunku i rodzic nie wyraził sprzeciwu dotyczącego operacji na rachunku, dziecko może dokonać transakcji przez internet.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski