Skoki narciarskie: Daleko latali w Vikersund. Kamil Stoch piąty

JAC
Gregor Schlierenzauer zanotował 46. zwycięstwo w karierze. Austriak wyrównał tym samym rekord Matti Nykaenena w liczbie wygranych konkursów Pucharu Świata.

Pierwszy z konkursów w lotach narciarskich, jaki odbył się w Vikersund, okazał się nadzwyczaj interesujący. Schlierenzauer za skoki na odległość 216,5 i 240,0 metrów, otrzymał notę 418,7 punktu. Zaledwie pół punktu za Austriakiem uplasował się Simon Ammann. Powracający do wysokiej formy czterokrotny mistrz olimpijski uzyskał 215,5 i 229,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął Robert Kranjec, który skoczył 212,0 i 232,5 m. Słoweniec uplasował się 1,1 punktu za Schlierenzauerem.

Czwarty był Andreas Stjernen, który zanotował 215,5 i 232,5 metra. Na piątej pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch. Nasz "latał" na odległość 213,5 i 232,5 m, czym wyrównał rekord Polski w długości lotu narciarskiego. Szósta lokata przypadła Piotrowi Żyle, który był 11. na półmetku konkursu, ale w finale poszybował na odległość 225,0 metrów i awansował o pięć pozycji.

W finale oglądaliśmy czterech reprezentantów Polski. Obok Kamila Stocha i Piotra Żyły do finału awansowali także Maciej Kot i Krzysztof Miętus. Kot dwukrotnie pobijał swój rekord życiowy skacząc 204,5 metra w pierwszej i 207,0 metrów w drugiej serii, co dało mu ostatecznie 16. miejsce. Miętus zajął 25. miejsce po skokach na 168,5 i 195,5 metra. Do finału nie awansował jedynie Dawid Kubacki, któremu 150,5 metra dało 32. lokatę.

W niedzielę o godzinie 14.30 drugi z konkursów w lotach narciarskich w Vikersund.