Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrócone lekcje na nauce zdalnej o 15 minut. Dlaczego? Dla kogo 30-minutowe lekcje zdalne i w jakich szkołach zostały wprowadzane?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
W wielu podstawówkach lekcje online skracane są do 30 minut. Chodzi o to, by uczniowie nie spędzali wielu godzin dziennie przed monitorami komputerów.
W wielu podstawówkach lekcje online skracane są do 30 minut. Chodzi o to, by uczniowie nie spędzali wielu godzin dziennie przed monitorami komputerów. Karolina Misztal
Lekcje zdalne w wielu szkołach trwają nie 45 minut a pół godziny. Dlaczego i w których szkołach lekcje w czasie nauki zdalnej są skracane? Taka sytuacja potrwa prawdopodobnie do stycznia 2021, kiedy to nauka zdalna ma się zakończyć w szkołach. Oczywiście stanie się tak, jeśli epidemia koronawirusa zostanie w Polsce opanowana.

Nauka zdalna w części szkół trwa od połowy października. Natomiast od 9 listopada taki tryb będzie realizowany już dla wszystkich uczniów - zarówno ze szkół średnich, jak i podstawowych.

Szkoły zamknięte, a co z przedszkolami? Zobacz wideo:

Pół godziny zamiast 45 minut

Wcześniej, na początku roku szkolnego 2020/2021 nauka zdalna była wprowadzana tylko w szkołach, w których wykryto zakażenie koronawirusem. W związku z tym, już we wrześniu ministerstwo edukacji zaproponowało, by na czas realizowania nauki zdalnej lekcje trwały nie 45 minut a pół godziny.

- W tej chwili wprowadziliśmy w okresie przechodzenia szkoły na kształcenie zdalne jednocześnie jednoznaczną możliwość skracania lekcji. Tradycyjnie lekcja trwa 45 minut. Teraz taka lekcja będzie mogła trwać minimalnie minut 30 - podał resort edukacji.

Trzydziestominutowe lekcje zdalne - dlaczego?

Lekcje są skracane głównie w szkołach podstawowych. Chodzi o to, by uczniowie nie spędzali tak wielu godzin przed monitorami komputerów.

- Dzieci mają od pięciu do ośmiu godzin dziennie. Musieliby spędzać całe dni przed komputerami. Chcemy, by ten czas przed monitorami był możliwie jak najkrótszy, dlatego lekcje online trwają od 20 do 30 minut. Pozostały czas uczniowie wykorzystują na wykonywanie zadań zleconych przez nauczycieli. Oczywiście dzieci mogą się też w tym czasie indywidualnie kontaktować z nauczycielami - mówi Sławomir Stanclewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu.

Trwa głosowanie...

Czy przedszkola również powinny zostać zamknięte?

Podobnie wygląda to w SP 91. W regulaminie podstawówki zapisano, by nauczyciel łączył się z uczniami na około połowę czasu trwania lekcji.

- My mamy opracowany regulamin, który mówi o tym, że nauczyciele łączą się z klasą online na około 20 min. Reszta czasu przeznaczona jest na konsultacje oraz na wykonywanie zadań. Chcemy skracać ten czas spędzany przed komputerem - mówi Sławomir Eliks, dyrektor szkoły.

Skrócone lekcje zdalne: "Dzieci na tym tracą"

Nie wszystkim rodzicom podoba się takie rozwiązanie. Niektórzy skarżą się, że uczniowie w czasie nauki zdalnej nie realizują programu w pełni.

- Dzieci na tym tracą. Co nauczyciel np. chemii może wytłumaczyć przez pół godziny, biorąc pod uwagę, że kilka minut zawsze ucieka na rozmowy czy pytania związane z lekcją poprzednią. Przez naukę zdalną dzieci będą miały ogromne braki. Zwłaszcza, że czas kontaktu z nauczycielem jest krótszy i często uczeń sam musi wykonywać zadania - mówi mama piątoklasisty.

Czytaj także

Zobacz także:

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1 września 2020 o 6 proc. Podwyżki to efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. Zobacz, ile zarabiają nauczyciele po podwyżce --->

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski