Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślady historii ukryte pod tynkiem poznańskich kamienic. Zobacz, jak prezentują się po odnowie historyczne napisy na Śródce

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Firma przeprowadzająca renowację budynku przy ulicy Bydgoskiej na poznańskiej Śródce odnowiła i pozostawiła napisy na fasadzie kamienicy, aby przechodnie mogli je widzieć
Firma przeprowadzająca renowację budynku przy ulicy Bydgoskiej na poznańskiej Śródce odnowiła i pozostawiła napisy na fasadzie kamienicy, aby przechodnie mogli je widzieć Robert Woźniak
Napisy historyczne na budynku odnowionej kamienicy na rogu Bydgoskiej i Gdańskiej w Poznaniu zostały zachowane i odnowione przez firmę Lidenskap, która wyremontowała budynek. Część z nich, na przykład „artykuły szkolne” można przeczytać bez trudności, te w języku niemieckim są mniej czytelne.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków wydając w grudniu 2018 r. pozwolenie na renowację tego budynku na Śródce, zaleciło zachowanie historycznych napisów. Przed rozpoczęciem remontu wykonawca musiał je zakonserwować i pozostawić, tak wyeksponować, aby były widoczne.

- To są ślady przeszłości, historię należy pokazywać – uważa Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków. I dodaje: - Tego rodzaju z pozoru drobne rzeczy nadają klimat miastu.

Firma Lidenskap przywraca ślady historii także innych miejsc w Poznaniu. Przy ulicy Kwiatowej pyszni się dwujęzyczny odnowiony szyld „ Paula Mende. Handel kolonialny. Colonial Waaren...”.

Trwa głosowanie...

Co należy zrobić z historycznymi napisami na bramach i fasadach budynków?

Głos Wielkopolski

Po zdarciu starych farb, tynków dowiadujemy się, w których lokalach działały sklepy, swoje usługi oferowali fachowcy różnych branż. I tak niejaki Szrajer przy Klasztornej zajmował się reprezentacją i konsygnacją, przy Mostowej można było skorzystać z usług malarza Maler Mińskiego (napis znikł). Dwujęzyczne nazwy – polsko-niemieckie przywołują nie tylko dawne dzieje, ale pokazują też, jak zmieniał się nasz język. Przy Staszica oferowano Firnisse-Pokosty, Lacke-Lackiery, Pinsel-Pęndzle.

Czytaj też: Ławeczka - pomnik dla poety Wincentego Różańskiego stanie w parku Górczyńskim

Bielawska-Pałczyńska przypomina, że powstała mapa-przewodnik (przygotowany przez Tomasza Bombrycha) po poznańskich muralach graffiti i napisach. Mapę "Z bliska / Z daleka" można pobrać za darmo przez internet. Podobny pomysł zrodził się we Wrocławiu, gdzie na wielu bramach i fasadach można dostrzec poniemieckie napisy, przypominające o dziejach tego miasta. Fundacja im. T. Karpowicza pracuje nad mapą „Spod tynku patrzy Breslau”, na której zostaną naniesione takie miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski