18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledzie: Doskonałe na Wielki Post

Elżbieta Podolska
Dla wielbicieli śledzi, które w Polsce zwyczajowo jemy w okresie postu, nie są one żadnym wyrzeczeniem
Dla wielbicieli śledzi, które w Polsce zwyczajowo jemy w okresie postu, nie są one żadnym wyrzeczeniem 123rf
Śledzie: Doskonałe na Wielki Post. Dawniej, kiedy rozpoczynał się post, ludzie przestrzegający nakazów religijnych przestawali jeść mięso, tłuszcz, pić alkohol i bawić się. Te czasy minęły i rzadko kto już przestrzega ścisłego postu, jeżeli nawet, to raczej np. przestajemy palić czy sięgać po słodycze, większość zaś je nieco lżejsze potrawy, by schudnąć przed wiosną - pisze Elżbieta Podolska.

W Wielkim Poście według tradycji religijnej nie organizowano hucznych zabaw, zakazane było też tłuste jedzenie. Po okresie radości nadchodzi czas zadumy i umartwiania.

W całym kraju ostatni dzień karnawału bywa nazywany różnie - ostatki, zapusty, kusaki, śledzik. Jedynie w Wielkopolsce i w części Kujaw nazywany jest podkoziołkiem. Nazwa wzięła się stąd, że na tym terenie na stole podczas ostatniej karnawałowej zabawy musiała pojawić się figura kozła, najczęściej była to rzeźba w drewnie, buraku lub ziemniaku.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Do umieszczonej pod nim miseczki uczestnicy wrzucali datki dla orkiestry. Kozioł od wieków uznawany za symbol płodności i witalności był oznaką przyzwolenia na huczną zabawę, która kończyła się o północy. Wtedy to do izby wchodził przebieraniec i rozsypywał popiół na podłodze. Gospodynie zbierały ze stołu chruściki, pączki, tłuste mięsiwa, a stawiały postny żurek i śledzie.
Był to znak dla wszystkich, że Wielki Post się rozpoczął. Wierzono, że kto się do tych tradycji nie dostosuje, zostanie porwany przez diabły i przez wieki jego dusza tułać się będzie bez wytchnienia.

W Środę Popielcową gospodynie musiały dokładnie wyczyścić naczynia, aby nie pozostały w nich resztki z czasu zabaw. Rozpoczynał się okres postu.

Teraz Wielki Post nie jest już tak rygorystycznie przestrzegany, ale podkoziołek to znakomita okazja do jeszcze jednej hucznej zabawy, zjedzenia kolejnych pączków i może nieco przez nas zapomnianych faworków.

Oczywiście to na deser, bo wcześniej przez te ostatnie dni karnawału zajadać się będzie-my golonkami, zrazami, pieczonymi mięsiwami, by po północy przejść już na dietę bez słodyczy, ale za to z uwielbianymi przez Polaków śledziami przygotowywanymi na tysiąc i jeden różnych sposobów.

Wielu nawet twierdzi, że jesteśmy śledziowym rajem i zamiast chwalić się bigosem czy kotletem schabowym, powinniśmy się szczycić znakomitymi przekąskami, potrawami, sałatkami, zapiekankami, w których głównym bohaterem jest właśnie śledź.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski