Na „Broniszach” śliwki krajowej produkcji w hurcie wyceniane są od 1,5 - 2,5 zł/kg. Na bazarkach i w marketach płaci się jeszcze więcej. Grupy producenckie z kolei skupują owoce średnio za 1,20 zł/kg. Ceny niskie, a moce duże. Gdzie zysk? Zwłaszcza że w zagłębiach sadowniczych śliwki obrodziły.
Sprzedaż importowanych owoców osłabia polskie produkcje
Sadownicy zgodnie twierdzą, że mogłoby być lepiej, a sprzedaż importowanego towaru tylko im szkodzi. Polskich śliwek jest mnóstwo, lepiej zainwestować w lokalnych producentów niż ściągać zagraniczne owoce, które nie dość, że kosztują klienta więcej, to w smaku nie dorównują produkcji krajowej.
- Handlarze mogą tak działać, ale po co są grupy producentów? Zamiast pomagać sobie w sprzedaży naszego towaru, dajemy zarobić innym – zwraca uwagę jeden z producentów.
Dzieje się tak m.in. po zniesieniu opłat celnych dla kilkudziesięciu ton owoców sprzedawanych do Unii Europejskiej. Zwłaszcza w dużych marketach widzi się zagraniczne produkty, a te polskie nie mają zejścia. Sąsiedni producenci są zadowoleni, a nasi obawiają się o przyszłość.
Na ciężką sytuację sadowników wpływa nie tylko konkurencja w postaci serbskich owoców, ale też wyższe koszty produkcji. Rok temu nie były one tak drastyczne, a sezon wystartował od 4 zł/kg. Co ciekawe, w tym roku fioletowych pestkowców ma być więcej. Główny Urząd Statystyczny oszacował wstępnie, że zbiory śliwek wyniosą 132 tys. ton, czyli o 12 proc. więcej niż w 2021 roku.
Ile klient płaci za śliwki? Takie są teraz ceny za kilogram owoców
Za sprzedawane śliwki z Serbii trzeba zapłacić niecałe 8 zł/kg. Dość sporo, patrząc na jakość, prawda? Krajowe odmiany mają się świetnie, kosztują mniej, ich wysyp w sklepach i na bazarach powinien być czymś naturalnym. Średnia cena polskiej śliwki dla klienta to 3 - 3,5 zł/kg. Niektóre targowiska podbijają cenę, ale to normalny proceder. Następne tygodnie ustabilizują sytuację, bo boom na śliwkę będzie stały.
Ekologiczne śliwki prosto z sadu można dostać poprzez e-bazarki lub prywatne ogłoszenia. Na OLX wczesne węgierki na przetwory kosztują średnio 2,5 zł/kg, odmianę Lepotica można znaleźć za 3 zł/kg, renklody w większości wyceniane są na 3,5 zł/kg.
- Witam, mamy do zaoferowania śliwkę renkloda brzoskwiniowa, śliwka duża (średnica około 46 mm), słodka i ładnie odchodzi od pestki – tak brzmi jedno z ogłoszeń na e-bazarku.
Na Mazowszu śliwka dąbrowicka wyceniana jest na 2 zł/kg, zdarzają się oferty ekologicznych owoców za 8 zł/kg. Rozrzut cenowy widać na Dolnym Śląsku, ceny owoców w zależności od odmiany wahają się od 1 zł do 4 zł/kg.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót