Służba więzienna: Wciąż nie wiadomo, czy to był mobbing

Mateusz Ludewicz
Udostępnij:
Prawie trzy tygodnie minęły od kontroli, którą centralne władze przeprowadziły w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Poznaniu. Chodziło m.in. o sprawdzenie zarzutów mobbingowania podwładnych przez szefową tego okręgu płk Teresę Wojtaszyk

Do tej pory nie ma żadnych informacji o wnioskach z kontroli czy prowadzonym postępowaniu. Związkowcy obawiają się, że sprawa ma "rozejść się po kościach". - Obawiam się, że zarząd centralny chce wyciszyć sprawę - twierdzi Krzysztof Frątczak, wiceprzewodniczący zarządu głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Tymczasem centrala SW w sprawie wyników kontroli na razie milczy.

CZYTAJ TEŻ:
SLUŻBA WIĘZIENNA: PŁK WOJTASZYK MOBBINGUJE PODWŁADNYCH?
POZNAŃ: MOBBING W SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ? BĘDZIE KONTROLA

Oprócz mobbingu, wielkopolscy funkcjonariusze służby więziennej zarzucają swojej szefowej także próby skonfliktowania przełożonych z podwładnymi, wyszukiwanie ofiar czy manipulację. Sprawą zainteresował się Centralny Zarząd Służby Więziennej i do Poznania przysłał komisję, która miała zweryfikować zarzuty. Przedstawiciele zarządu centralnego spotkali się z ponad 20 pracownikami służby więziennej. Przeprowadzono z nimi indywidualne rozmowy, każdy funkcjonariusz, który stawił się przed komisją, złożył też pisemne oświadczenie. Kontrola trwała dwa dni. Teraz strażnicy i związkowcy czekają na jej wyniki.

Część z nich uważa jednak, że kontrola nic nie zmieni, a zarząd centralny robi wszystko, aby sprawę wyciszyć. - W służbie więziennej na skargę ofiary zawsze odpowiada kat - mówi Frątczak. - Ta kontrola powinna być przeprowadzona przez niezależną instytucję - dodaje.

Na problem zależności służbowej w podobnych przypadkach zwraca też uwagę Krystyna Łybacka, posłanka SLD. - Zarząd centralny jest sędzią we własnej sprawie. Moim zdaniem, kontrole, w służbach mundurowych powinny być przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy - twierdzi posłanka.

Zwraca także uwagę na stan psychiczny funkcjonariuszy, który, jej zdaniem, jest bardzo ważny w wykonywanej przez nich pracy. - Strażnicy, którzy pracują w trudnych warunkach z ludźmi pozbawionymi wolności, powinni czuć wsparcie przełożonych - twierdzi. I zapowiada: - Jeżeli sytuacja w wielkopolskim więziennictwie nie zostanie wyjaśniona, to złożę w tej sprawie interpelację poselską.
O swoich staraniach w wyjaśnieniu sytuacji w wielkopolskim więziennictwie zapewnia Zarząd Centralny SW. - Po zakończeniu kontroli i dołączeniu do niej opinii dyrektora generalnego i stanowiska dyrektor OISW w Poznaniu zobowiązuję się poinformować o jej wynikach - informuje Luiza Sałapa, rzecznik prasowy SW.

Na wyniki kontroli czekają też wielkopolscy strażnicy. - Jeżeli zarząd centralny nie będzie chciał wyjaśnić wszystkich nadużyć, o których informowaliśmy, to sprawiedliwości będziemy szukali w sądzie. Już odbyliśmy wstępne konsultacje w tej sprawie - zapowiadają.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie