Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba zdrowia: Leczyłeś się bez ubezpieczenia? Ściągną ci pieniądze z konta

Krystian Lurka
Leczyłeś się bez ubezpieczenia? Ściągną ci pieniądze z konta
Leczyłeś się bez ubezpieczenia? Ściągną ci pieniądze z konta archiwum polskapresse
Nawet 40 tysięcy złotych musi oddać pacjent, który otrzymał pomoc medyczną, a po czasie okazało się, że w systemie "eWUŚ" jego profil wyświetlany jest jako "nieubezpieczony". Tylko od stycznia tego roku 135 osób z Wielkopolski znalazło się w podobnej sytuacji.

Albo okłamali lekarzy lub pielęgniarki, podpisując deklarację ubezpieczeniową, albo nie wiedzieli, że nie są ubezpieczeni, a zostali przyjęci do szpitala i personel medyczny pomógł im. Teraz muszą liczyć się z konsekwencjami. Nieubezpieczeni są wzywani do zapłaty. NFZ czeka na pieniądze. W sumie wielkopolscy pacjenci są winni NFZ-owi ponad 221 tysięcy złotych. Co średnio daje 1600 złotych na osobę.

Tylko w 2014 roku wielkopolski oddział NFZ-u zażądał od 135 pacjentów, którzy leczyli się, a nie byli ubezpieczeni, oddania pieniędzy

Jak mówi Magdalena Rozumek-Wenc z wielkopolskiego oddziału NFZ, od stycznia 2014 roku oddział wydał 159 decyzji administracyjnych, które nakazywały uregulowanie należności wobec funduszu. W 24 przypadkach decyzje okazały się bezzasadne. Pozostali muszą oddać pieniądze. Kiedy nie będą tego chcieli zrobić "po dobroci", urząd skarbowy pobierze pieniądze z ich kont. Magdalena Rozumek-Wenc zapewnia, że to jednak ostateczność. Wcześniej fundusz weryfikuje wszystkich pacjentów.

- Zdarza się, że pacjent słusznie był przekonany, że jest ubezpieczony, a nie był. W takim wypadku odstępujemy od egzekwowania nakazu zapłaty - wyjaśnia Magdalena Rozumek-Wenc.

Fundusz sprawdza też uprawnienia pacjenta w ZUS-ie, KRUS-ie lub w innych organach zobowiązanych do zgłaszania osoby do ubezpieczenia. Bywa tak, że tutaj pojawiają się pomyłki.

- NFZ proponuje m.in. rozłożenie zaległości na raty - tłumaczy M. Rozumek-Wenc. Dopiero kiedy jednoznacznie okazuje się, że pacjent leczył się bezprawnie, zmuszony jest zwrócić pieniądze.

W całym kraju wszyscy pacjenci muszą zapłacić NFZ-owi ponad 1,2 miliona złotych. Oznacza to, że średnio każdy nieubezpieczony chory jest winny funduszowi około 1,7 tysiąca złotych. Na razie jednak na 700 wydanych nakazów zapłaty w Polsce tylko w 174 przypadkach udało się odzyskać pieniądze. W Wielkopolsce fundusz dostał 47 tysięcy złotych.
W Polsce około 7 procent osób nie ma ubezpieczenia.

Małgorzata Rozumek-Wenc wyjaśnia jednak:
- W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pacjent - także nieubezpieczony - pomoc otrzyma w szpitalnych oddziałach ratunkowych i od pogotowia ratunkowego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski