Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba zdrowia: Szczepionki dla bogatych?

Krystian Lurka
Szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane. - Warto szczepić - podpowiada Jadwiga Bieńskowska-Celer, pediatra
Szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane. - Warto szczepić - podpowiada Jadwiga Bieńskowska-Celer, pediatra Piotr Warczak
- Każdy powinien mieć możliwość ochrony swojego dziecka - mówi Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia "Parasol dla życia" i rodzic dziecka, które zachorowało przez to, że nie było szczepione przeciwko pneumokokom i meningokokom.

Szafraniec jest przedstawicielką rodziców, którzy apelują o to, żeby szczepić dzieci. Chce, by urzędy miast i gmin płaciły za programy profilaktyczne, a NFZ refundował szczepienia. To jednak w Polsce wciąż rzadkość.

Badania potwierdzają: dzieci szczepione rzadziej chorują na zapalenie płuc i ucha

W Wielkopolsce tylko w kilku miejscowościach mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie. Tak jest w powiecie poznańskim (np. w gminie Tarnowo Podgórne), Kaliszu, gminie Kwilcz czy gminie Nowe Skalmierzyce. W przeszłości również miasto Poznań refundowało tego rodzaju szczepionki. Było tak jeszcze dwa lata temu. Aktualnie większość mieszkańców nie może jednak liczyć na pomoc.

Czytaj też:
Sanepid nie może karać za odmowę szczepienia

Jeśli chcą, aby ich dzieci były zaszczepione muszą sami zapłacić za lekarstwo. I to niemało (patrz ramka). W sumie rodzic, może wydać na szczepionki nawet ponad 1400 złotych.

Tomasz Rogoziński, naczelnik wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych Urzędu Miasta w Kaliszu, przyznaje jednak, że nie o pieniądze tu chodzi. Dodaje, że na program szczepienia przeciwko pneumokokom jest zapotrzebowanie. W Kaliszu działa już od 2009 roku. Od tego czasu miasto wydało na ten cel 110 tysięcy złotych.

- To dobrze wydane pieniądze - podkreśla Tomasz Rogoziński.

Problem jest, kiedy pieniędzy w budżecie nie ma. Tak jak obecnie w Poznaniu.
- Programy profilaktyczne nie znalazły się w budżecie ze względów finansowych - potwierdza Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta w Poznaniu.

W Tarnowie Podgórnym pieniądze się znalazły.
- We wrześniu rusza kolejna akcja, która potrwa do końca roku - zapewnia Ewa Noszczyńska-Szkurat, zastępca wójta i dodaje, że program cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Jadwiga Bieńskowska-Celer, pediatra z Kalisza tłumaczy, że współcześni rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak wyglądałby dzisiejszy świat bez szczepionek.
- Jest wielu przeciwników szczepień, ale one naprawdę są potrzebne - mówi lekarka.

Zobacz:
Nie chcą szczepić dzieci i pozywają ministerstwo

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tych szczepionek, bo są one tylko... "zalecane"

Potwierdzają to dane sporządzone przez "Parasol dla życia". Według nich, w Kielcach, gdzie już ósmy rok urząd miasta realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom zauważono u dzieci spadek liczby hospitalizacji z powodu zapalenia płuc o ponad 80 procent oraz prawie całkowite wyeliminowanie zapalenia uszu u dzieci!

A to jedne z dolegliwości, które mogą przytrafić się małym niezaszczepionym pacjentom. Inne zagrożenia to sepsa, czy pneumokokowe zapalenie opon mózgowych.

Z efektów szczepień zdaje sobie sprawę Narodowy Fundusz Zdrowia. Małgorzata Lipko z wielkopolskiego oddziału NFZ przyznaje jednak, że nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości fundusz miał przeznaczyć jakiekolwiek pieniądze na ten cel.

Ile kosztują szczepionki?

  • Jedna dawka szczepionki przeciwko pneumokokom kosztuje około 280 zł. W zależności od wieku szczepionego dziecka, żeby uchronić je przez chorobami, konieczne jest podanie trzech lub czterech dawek lekarstwa
  • Jedna dawka szczepionki przeciwko meningokokom kosztuje około 150 zł. W zależności od wieku szczepionego dziecka, żeby uchronić je przez chorobami, konieczne jest podanie jednej lub dwóch dawek lekarstwa

Są tacy, którzy mówią "nie"
Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach "Stop Nop" jest sceptycznie nastawiona do szczepionek:
- Rozszerzanie kalendarza szczepień o następne obowiązkowe szczepionki bez rozwiązania sygnalizowanych przez nas problemów - to narażenie zdrowia dzieci. Apelujemy po raz kolejny o likwidację anachronicznego przymusu administracyjnego szczepienia oraz niejasnych przepisów prawnych. Chcemy też utworzenia prawidłowo działającego systemu monitorowania powikłań poszczepiennych oraz systemu odszkodowań dla ofiar szczepień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski