Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaczne mleka roślinne

Nadzieja Szukała
Masę, która pozostanie nam po wyciśnięciu tego rodzaju mleka, możemy spożytkować jako farsz, zagęstnik do zup i sosów lub dodatek do ciast
Masę, która pozostanie nam po wyciśnięciu tego rodzaju mleka, możemy spożytkować jako farsz, zagęstnik do zup i sosów lub dodatek do ciast 123 RF
Nie zawierają laktozy, są doskonałą alternatywą dla mleka krowiego

Mleka roślinne nie zawierają laktozy, są więc doskonałą alternatywą dla mleka krowiego. Mogą być wykorzystywane jako dodatek do koktajli, owsianek, a także dań głównych. Warto, by znalazły się w diecie nie tylko alergików. Przygotowując je, możemy bawić się smakiem i sami wymyślać ich rozmaite składniki. My podajemy tylko kilka przykładów, inne rodzaje mleka wymyślajcie sami – jest pole do popisu i czas na inwencję twórczą w kuchni.

1. Mleko kokosowe
Składniki :
100 gramów
wiórków kokosowych
2 szklanki wody (ok 500 ml)

Przygotowanie :
Podgrzewamy wodę w garnku, tak, by była ciepła, ale nie wrząca. Wiórki kokosowe wsypujemy do naczynia, w którym będziemy je blendować.
W trakcie blendowania stopniowo dolewamy do nich ciepłą wodę. Całość blendujemy około 5 minut. Otrzymaną masę przelewamy przez sito wyłożone gazą do innego czystego naczynia – butelki lub słoika.
Uzyskane mleko może stać w lodówce do 3 dni od przygotowania.

2. Mleko migdałowe

Składniki:
2 szklanki
migdałów blanszowanych
4 szklanki wody

Przygotowanie :
Migdały zalewamy wodą i odstawiamy na całą noc, co spowoduje, że zmiękną, a przygotowanie z nich mleka stanie się łatwiejsze. Namoczone migdały blendujemy z wodą, w której się moczyły lub możemy je odcedzić i zblendować z 4 szklankami nowej przegotowanej wody. Wcześniej możemy je sparzyć. Otrzymaną masę przelewamy przez sito wyłożone gazą do szklanej butelki lub słoika. Napój trzymamy w lodówce do 3 dni od przygotowania.

3. Mleko jaglane
Składniki:
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
3 szklanki wody
3 daktyle lub inne suszone owoce, na przykład figi lub morele
szczypta soli
1 łyżeczka miąższu z laski wanilii (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Kaszę jaglaną płuczemy wrzątkiem, następnie zalewamy zimną wodą i gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do naczynia blendera przekładamy ugotowaną kaszę. Zalewamy ją 3 szklankami przegotowanej wody.
Dodajemy suszone owoce, szczyptę soli oraz wanilię. Całość blendujemy, a następnie przelewamy przez sito wyłożone gazą do szklanej butelki lub słoika. Mleko jaglane możemy trzymać w lodówce do 4 dni.

4. Mleko ryżowe
Składniki:
1 szklanka ryżu białego
1,5 litra wody
1 łyżka cukru trzcinowego lub innej substancji słodzącej

Przygotowanie:
Ryż wsypujemy do naczynia, zalewamy połową wody i odstawiamy na całą noc. Na drugi dzień do namoczonego ryżu dodajemy drugą część wody oraz łyżkę cukru. Całość dokładnie blendujemy. Otrzymaną masę przelewamy przez sito wyłożone aż czterokrotnie złożoną gazą. Uzyskane w ten sposób mleko przelewamy do szklanej butelki lub słoika. Trzymamy je w lodówce do 3 dni od przygotowania.

5. Mleko owsiane
Składniki:
0,75 szklanki płatków
owsianych
400 ml wody
szczypta soli (opcjonalnie)
szczypta cukru trzcinowego (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Płatki owsiane zalewamy przegotowaną wodą, dodajemy szczyptę soli i cukru. Całość bardzo dokładnie blendujemy. Otrzymaną masę przelewamy przez sitko wyłożone gazą do szklanego naczynia. Trzymamy je w lodówce do 3 dni od przygotowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski