Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smacznie, zdrowo i kolorowo. Tak wyglądają posiłki w opolskim szpitalu położniczym [ZDJĘCIA]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Tak wyglądają posiłki, które otrzymują pacjentki Centrum.
Tak wyglądają posiłki, które otrzymują pacjentki Centrum. Archiwum szpitala
Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu realizuje program pilotażowy Ministerstwa Zdrowia - „ Dieta Mamy”.

Zgodnie z jego założeniami kobiety w ciąży i po porodzie dostają pięć posiłków dziennie. W opolskim szpitalu dodatkowe dwa posiłki - drugie śniadanie i podwieczorek - dostają wszystkie pacjentki, bez względu na przyczynę hospitalizacji. Rocznie jest to ok. 8 tys. pań.

Celem programu jest poprawa jakości żywienia pacjentek oraz pogłębienie ich wiedzy na temat zdrowego żywienia.
Jadłospis - zgodny z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia - ma być opracowany przez dietetyka, a posiłki sporządzane ze świeżych i wysokiej jakości produktów, urozmaicone i ładnie podane.

- Te zasady spełnialiśmy już od dawna, bo wiemy, że żywienie pacjentów jest integralną częścią procesu leczenia. Nigdy nie oszczędzaliśmy na żywieniu i edukacji na ten temat. Tym chętniej podpisaliśmy z NFZ umowę na realizację programu - mówi Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum.

Pacjentki w trakcie pobytu w szpitalu i do dwóch miesięcy po porodzie mogą korzystać z konsultacji dietetyka.

W programie Szkoły Rodzenia jest wykład na temat żywienia kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Wszystkie pacjentki wychodzące ze szpitala otrzymują szczegółowy opis diety, jaką powinny stosować przez najbliższe 3-4 tygodnie.

Edukacja w tym zakresie realizowana jest również w ramach programu Opolskie dla Rodziny.

- Kobiety w ciąży i karmiące matki (do 6 tygodni) powinny ograniczyć spożycie produktów przetworzonych, fast foodów, unikać cukrów i soli. Co ciekawe, mogą wypić nawet do 4 filiżanek kawy w ciągu dnia, gdyż jej odstawienie może mieć gorszy wpływ na ich i dziecka organizm, niż picie tego napoju - zaznacza Katarzyna Kupiec, dietetyk w Klinicznym Centrum.

Kędzierzyńsko-kozielski szpital poprawia karmienie pacjentów. Jakość serwowanych posiłków przez firmę cateringową zmieniła się, czym placówka chwali się na Facebooku. Posiłki zostały bardziej zróżnicowane do indywidualnych potrzeb. Codziennie do śniadania/kolacji pacjent otrzymuje dodatek białkowy do pieczywa. Może to być: wędlina, twarożek, serek waniliowy, parówki, ser żółty, serek do kanapek, przeróżne pasty, jajka, sałatki z makaronem/ryżem oraz dżem lub miód wraz z jogurtem. Do tych posiłków w niektóre dni przewidziany jest również dodatek warzywny. Natomiast pacjenci chorujący na cukrzycę otrzymują codziennie dodatek warzywny do każdego śniadania oraz II śniadanie (jogurt naturalny lub owoc). Obiad składa się z zupy, drugiego dania oraz kompotu.

Kuchenne rewolucje w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Tak zmie...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Smacznie, zdrowo i kolorowo. Tak wyglądają posiłki w opolskim szpitalu położniczym [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski