Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Japonii: Tradycyjne sushi w Poznaniu

Elżbieta Podolska
Niesamowite miejsce. W centrum Poznania można znaleźć  japoński pokój i odnaleźć smak tamtejszej kuchni pełnej mięsa, ryb, drobiu i zaskakujących smaków
Niesamowite miejsce. W centrum Poznania można znaleźć japoński pokój i odnaleźć smak tamtejszej kuchni pełnej mięsa, ryb, drobiu i zaskakujących smaków Andrzej Szozda
Niewiele wiemy o tym kraju, mentalności jego mieszkańców, religii, ale też o kuchni. Okazuje się, że Japonia to nie tylko surowa ryba i wodorosty. Na stoły Japończyków trafiają podobno najzdrowsze potrawy spośród serwowanych na świecie - pisze Elżbieta Podolska.

Dla wielu sushi jest przysmakiem, a dla innych czymś, czego przełknąć się nie da. Kuchnia japońska to najbardziej naturalna i harmonijna kuchnia świata. Tak przynajmniej twierdzą jej entuzjaści.

Najzdrowsza na świecie

Uchodzi za najzdrowszą na świecie. Jest niskokaloryczna, bogata w białko i żelazo, uboga w cholesterol i tłuszcze. W porównaniu z innymi kuchniami właściwie nie używa się tam soli i ziół, niewiele także innych przypraw. Nie miesza się smaków . Chodzi o zachowanie jak najbardziej naturalnego smaku produktów. Oparta jest na ryżu, produktach z soi (miso, tofu), rybach, owocach morza, wodorostach i warzywach. Słynie z prostych, pięknie zaaranżowanych dań, w których żaden ze składników nie przysłania naturalnego smaku pozostałych. W kuchni japońskiej króluje dbałość o czysty smak potraw.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Kurs jedzenia pałeczkami

Charakterystyczne dla kuchni japońskiej są drobne dania z misternie ułożonych składników. W Japonii popularne są potrawy przygotowywane bezpośrednio na stole. Zupy gotuje się w garnkach podgrzewanych węglem drzewnym, a mięsa, ryby i warzywa również przygotowywane są na stole jadalnym. Wszystkie potrawy je się pałeczkami, a zupy pije się z miseczek na przemian z innymi daniami. Obok sushi także sos sojowy, tofu (serek sojowy), miso (pasta ze sfermentowanej soi), algi morskie są narodowymi potrawami Japończyków. Właśnie dieta w dużej mierze wpływa na to, że Japończycy żyją statystycznie najdłużej. Najbardziej znane w Polsce jest sushi, cieszące się rosnącym stale powodzeniem.

Herbaciany rytuał

Bardzo ważna dla Japończyka jest herbata. Ceremonia parzenia tego napoju to cały rytuał, dzięki któremu ma on doskonały smak, ale też gość w nim uczestniczący czuje się wyjątkowo. Najczęściej pija się herbatę zieloną, której napar ma delikatny kolor. Pije się ją z czarek.

Narodowy trunek

Natomiast napojem z procentami dla nich najważniejszym jest sake. Ten narodowy trunek Japonii to wino ryżowe o zawartości alkoholu od 15 do 17 proc. Produkuje się ją z ryżu poddawanego trwającym około 6 tygodni procesom fermentacji. Występują w zasadzie dwa gatunki sake (podobnie jak win): wytrawna i słodka. Pod względem jakości sake klasyfikuje się na: tokkyu, ikkyu i nikkyu. Najdroższym i najlepszym rodzajem sake jest gingo-zukuri lub gingo-zo.

Miejsce ze smakiem

W otwartej właśnie restauracji Goko (czyli pięć żywiołów) przy ulicy Woźnej w Poznaniu jest nie tylko sushi, ale są także potrawy japońskiej kuchni ciepłej. W sumie można wybierać w karcie z około 150 dań. Prosty wystrój nie odrywa naszego wzroku od wspaniałych potraw. Wschodnie specjały są doskonale przygotowane przez mistrza sushi i kucharza rodem z Japonii, podane w ręcznie wytwarzanych naczyniach przez obsługę w kimonach. Dzięki temu można przez chwilę poczuć się jak w podróży po Kraju Kwitnącej Wiśni. Co ważne, możemy smakować tutaj potraw z mięsa z naturalnego chowu, świeżych ryb morskich i co ciekawe, ryż gotowany jest na wodzie mineralnej. Znakomite miejsce do zawierania kontraktów biznesowych. Niewielki pokoik przypomina swoim wystrojem znakomite japońskie filmy. Po prostu tylko odpoczywać, rozmawiać i napawać się smakami.

Yaki Tofu (smażone tofu na ostro)
Składniki:

twarde tofu
sól
cukier
papryka ostra
por
sos słodki chili

Przygotowanie:
Podsmażamy por z warzywami. Dodajemy sos i pokrojone w kostkę tofu.

Unagi Kabayaki (węgorz pieczony z warzywami)
Składniki:

120 g węgorza wędzonego
50 g kapusty pekińskiej
20 g pieczarek
20 g cukinii
20 g kiełków fasoli

Przygotowanie:

Należy najpierw sporządzić sos: sos sojowy 50 ml, mirin sake 50 ml, cukier 50 g. Podgrzewamy i mieszamy do rozpuszczenia cukru. Warzywa kroimy w cienkie paski i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z olejem. Smażymy ok. 2 min. Przed wyłożeniem na talerz doprawiamy szczyptą hondashi, solą i cukrem. Z węgorza wyciągamy kręgosłup i kroimy w cienkie plastry. Wkładamy do piekarnika na 120 stopnie na 10 min, przykrywając folią. Na warzywa wykładamy węgorza i polewamy sosem unagi teriyaki.

Karai Gyu Niku Itame (wołowina na ostro z papryką)
Składniki:

160g wołowiny rostbef
60 g papryki mix trzykolorowy
5 g chili świeże
sos sojowy
cukier

Przygotowanie:
Wołowinę kroimy w poprzek włókien w plasterki. Krótko smażymy na oleju, nadmiar płynu z mięsa odlewamy. Dodajemy paprykę świeżą i chili. Dusimy 1 min. Przed podaniem doprawiamy sosem sojowym, solą oraz szczyptą cukru.

Oren Ji Chikin No Amondo Yaki (kurczak w migdałach z sosem pomarańczowym)
Składniki:

160 g fileta kurczaka
sok pomarańczowy
skrobia ziemniaczana
cukier
płatki migdałów

Przygotowanie:
Sok z pomarańczy (świeżych) zagotowujemy, dodajemy cukier do smaku i zaciągamy skrobią ziemniaczaną. Kurczaka panierujemy w mące, jajku i płatkach migdałów i delikatnie solimy.
Smażymy na głębokim tłuszczu do zezłocenia migdałów. Mięso kroimy na małe kawałki polewając sosem pomarańczowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski