18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smakołyki z tego, co zostanie nam ze świątecznych zapasów

Elżbieta Podolska
Z resztek Wielkanocnych potraw można zrobić jeszcze dużo smakołyków.
Z resztek Wielkanocnych potraw można zrobić jeszcze dużo smakołyków.
Co zrobić z resztkami, które zostają nam po świętach? Jak to co - przerobić na inne dania. Wszystko da się wykorzystać nawet zieloną dekorację ze stołu. Nic nie może się zmarnować.

Przed świętami robimy ogromne zakupy, szykujemy dziesiątki potraw, bo przecież będzie cała rodzina i nie będą mieli czego jeść. Mamy wrażenie, że jak nie przygotujemy ogromnej ilości jedzenia, to go zabraknie. Po świętach załamujemy ręce, bo została pełna lodówka, a jeszcze mnóstwo rzeczy czeka na schowanie do niej i się marnuje.

A przecież wcale tak być nie musi. Wystarczy tylko dobrze zaplanować wykorzystanie "resztek" poświątecznych zapasów, by nic nie wyrzucać. Nawet z pozostałości po słodkim pieczywie można zrobić... kolejne słodkości do kawy. Jajka ugotowane na twardo da się wykorzystać do różnych past jajecznych lub rzymskiej pieczeni, mięso i wędliny do resztkowca czy bigosu.
Ten ostatni był dla naszych przodków właśnie takim "śmietniskiem resztek ze świątecznego stołu". I nadal świetnie może spełnić tę rolę, bo przetrwa np. zamrożony czy zamknięty w słoikach przez wiele tygodni, a my będziemy zawsze gotowi na przyjęcie gości. Świetnie też smakuje z łazankami czy ziemniakami na obiadowe danie.

Każdy ma w domu taki przepis, w którym jednym ze składników jest mięso czy wędliny. Można z nich zrobić quitche, zapiekanki, risotto. Można także te pozostałości zmielić i zrobić z nich farsz do naleśników czy pierogów.

Jak na oszczędnych Wielkopolan przystało postarajmy się, żeby w tym roku po świętach nic nam się w domu nie zmarnowało, bo przecież nawet rzeżuchę, która była tylko ozdobą stołu, da się wykorzystać do sałatki.

Sprawdź też inne przepisy na naszej stronie KULINARIUM.

Sałatka z rzeżuchy
Składniki:
150 g zielonej rzeżuchy
kilka liści sałaty lodowej
2 winne jabłka
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 łyżki posiekanych orzechów włoskich
Sos:
2 łyżki oleju sałatkowego,
2 łyżki soku z cytryny,
łyżeczka miodu,
sól, pieprz,
drobno posiekany ząbek czosnku

Przygotowanie
Wymieszać składniki sosu. Lekko schłodzić. Obrane jabłka zetrzeć na grubej tarce, skropić sokiem z cytryny, połączyć z posiekaną rzeżuchą, orzechami i pokrojoną w paski sałatą lodową. Polać sosem. Wymieszać.
Bigos
Składniki:
wędliny i pieczyste
20 dag boczku
5 dag grzybów suszonych
10 dag śliwek kalifornijskich suszonych bez pestek
pół szklanki czerwonego wina
3 łyżki miodu
1,5 kg kapusty kiszonej
1 cebula
3 łyżki keczupu
jałowiec
sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie

Przygotowanie
Zalać przegotowaną wodą grzyby suszone i moczyć około 1 godziny. Odcisnąć kapustę, pokroić. Do garnka z grubym dnem włożyć kapustę, dodać pokrojone grzyby i wlać płyn z ich moczenia oraz trzy listki laurowe i cztery do pięciu ziaren ziela angielskiego. Wstawić na mały ogień, cały czas mieszając. W drobną kostkę pokroić boczek i przesmażyć. Dorzucić pokrojone w kostkę mięso i wędliny, doprawić pieprzem i rozgniecionymi ziarenkami jałowca. Zostawić na małym ogniu, niech się dusi. Dorzucić cebulę pokrojoną w kostkę. Kiedy kapusta zmięknie, dodajemy pokrojone śliwki. W momencie gdy cebula straci swą jędrność, wrzucić całość do garnka z kapustą i dokładnie wymieszać. Zostawić na małym ogniu. Garnek po mięsie postawić na małym ogniu i zalać winem, by zdeglasować. Dodać miód i keczup. Całość dolać do garnka z kapustą i wymieszać. Pozostawić na lekkim ogniu przez 15 minut, mieszając, by nie przywarł do garnka. Spróbować i doprawić do ulubionego własnego smaku. Wysmażać.

Resztkowiec z katchupem
Składniki:
resztki wędliny (mogą być piętki, lekko podsuszone kawałki zarówno szynki, jak i zwykłej kiełbasy)
kawałek boczku
cebula duża
ogórki konserwowe
ketchup
papryka (jak ktoś nie lubi może być bez)

Przygotowanie:
Boczek pokroić w kostkę. Wrzucić na rozgrzanego rondla. Podsmażyć.
Posiekać cebulkę w kostkę. Wrzucić do rondla. Podsmażyć.
Pokroić wędlinę w kostkę. Dorzucić do rondla. Podsmażyć.
Pokroić ogórki konserwowe w kostkę i dorzucić. (dlaczego ogórki? Bo chrupią potem w tej mieszaninie, dodają jej pikanterii, podkreślają smak i... zwykle kilka zostaje w słoiku na dnie). Na końcu dodać posiekaną paprykę (jak ktoś lubi nawet chili)
Kiedy już się wszystko podsmaży i smaki się wymieszają, zalać to ketchupem.
Resztkowiec powinien mieć sos. Pycha z chlebem, ale też z pyzami, jako danie obiadowe poświąteczne.
Pasta jajeczna

Składniki:
4 jajka
1 łyżeczka musztardy
2 łyżki majonezu
szczypiorek
sól, pieprz

Przygotowanie
Jajka ugotować na twardo. Obrane ze skorupek zetrzeć na tarce o średnich oczkach.
Dodać do jajek majonez, musztardę, sól i pieprz. Wymieszać
Szczypiorek drobno posiekać, dodać do pasty jajecznej i jeszcze raz wymieszać.
Idealnie smakuje ze świeżym pieczywem.

Fasolka po bretońsku
Składniki:
500 g fasoli - "jaś"
300 g kiełbasy
150 g wędzonki - może być ogonówka
100 g przecieru pomidorowego
4 ząbki czosnku
1 cebula
1 łyżka mąki
majeranek, cząber sól, pieprz, mielona papryka

Przygotowanie
Fasolę moczymy przez co najmniej dwie godziny, a następnie gotujemy w tej samej wodzie. W trakcie gotowania można dołożyć kawałek wędzonki. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę, kroimy również wędzonkę oraz kiełbasę i smażymy na oleju. Dodajemy do gotującej się fasoli. Doprawiamy przecierem pomidorowym, majerankiem, cząbrem, mieloną papryką, posiekanym i utartym z odrobiną soli czosnkiem.
Gotujemy, aż fasola będzie miękka. Na tłuszczu pozostałym po smażeniu kiełbasy i wędzonki zasmażamy mąkę. Pod koniec gotowania zaprawiamy nią fasolę, przyprawiamy potrawę solą i pieprzem.
Pieczeń rzymska

Składniki:
750 dag mielonego mięsa
125 ml wywaru cielęcego
5 jajek
2 ząbki czosnku
1 łyżka majeranku, tymianku, suszonej cebuli
1/2 łyżki pieprzu
1 łyżka masła
1 łyżka tartej bułki

Przygotowanie
Do mielonego mięsa wbić dwa jaja, dodać przyprawy, cebulę i posiekany czosnek. Wyrobić, dodając porcjami wywar. Odstawiamy do lodówki na 1/2 h. Jaja ugotować na twardo. Obierać i odkroić "piętki", tak aby widoczne było żółtko. Wystudzone mięso wyłożyć na deskę wyłożoną wysmarowaną tłuszczem folią. Uformować prostokątny placek, ułożyć jajka, tak aby żółtko przylegało do żółtka. Uformować wałek, zsunąć na blachę. Piec w temperaturze 200 stopni ok. 40 minut.

Bajaderki

Składniki:
okrawki różnych ciast
1/3 kostki margaryny
3 łyżki cukru
3 łyżki mleka
3 łyżki kakao

Przygotowanie
Zagotować margarynę z cukrem, kakao i mlekiem, przestudzić. Do gęstniejącego wrzucić resztki ciasta, wylać na talerzyk albo formować kuleczki. Można dodać bakalie, okruszki słodkiego pieczywa, wszystko, co słodkie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski