Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: Śmiertelne zatrucie czadem

Marcin Szyndrowski
Zdjęcie poglądowe NM
We wtorek, 12 września, doszło do tragicznego zdarzenia. 78-letni mężczyzna w mieszkaniu na ulicy Aleje Wielkopolskie w Krotoszynie, najprawdopodobniej podczas rozpalania w piecu zatruł się śmiertelnie czadem.

Policję powiadomił administrator budynku. Na miejsce przyjechali niezwłocznie ratownicy medyczni, strażacy i policja. - Do zdarzenia doszło wcześnie rano. Mężczyzna zamieszkiwał w lokalu samotnie. Do zgonu doszło na skutek wysokiego stężenia w powietrzu tlenku węgla. Wiadomo, że mężczyzna ogrzewał mieszkanie piecem kaflowym, w którym spalał węgiel i drewno - mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

Na miejscu zjawił się prokurator, który teraz razem z policjantami będzie szczegółowo wyjaśniał okoliczności tego zdarzenia. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. O śmierci mężczyzny poinformowano rodzinę.

Niestety zbliża się okres grzewczy i strażacy dobrze wiedzą, że zdarzeń z udziałem śmiertelnego czadu będzie więcej. - Warto wiedzieć, jak się przed nim bronić. Bowiem do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w w mieszkaniach, w których do ogrzewania wody używane są piecyki gazowe. Należy zapewnić dopływ świeżego powietrza do mieszkania. W żadnym wypadku nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Nie zapominajmy o systematycznych przeglądach urządzeń grzewczych, ale także przewodów kominowych oraz ich czyszczeniu - apelują strażacy.

W prosty sposób możemy także sprawdzić sprawność systemu wentylacyjnego. Wystarczy przyłożyć kartkę papieru do kratki wentylacyjne - powinna kartka powinna do niej przywrzeć . Warto też zastanowić się nad kupnem czujek dymu i gazu.

Przypominamy!

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
- jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (ok. 250 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Objawy zatrucia

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od stężenia CO we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:
- ból głowy;
- zaburzenia koncentracji;
- zawroty głowy;
- osłabienie;
- wymioty;
- konwulsje, drgawki;
- utrata przytomności;
- śpiączka;
- zaburzenia tętna;
- zwolniony oddech.

Okres występowania zagrożenia

Zagrożenie, związane z zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:
- wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze;
- niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych;
- niesprawne przewody kominowe w budynków;
- niedrożna wentylacja pomieszczeń;
- pożary.

Jak uniknąć zagrożenia
- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza;
- użytkować sprawne technicznie urządzenia (piecyki, kuchenki, termy gazowe), zgodnie z instrukcją producenta;
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych;
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność;
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki;
- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien;
- zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w wymienionych pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania;
- w wypadku zauważenia objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, które mogą być wynikiem zatrucia czadem natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

center>

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto