Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Maseczki, oczyszczacze, herbaty, a nawet... kwiaty. Co pomaga, a co nie? Fakty i mity

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->
W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->Waldemar Wylegalski
W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić? Zobacz co proponują eksperci i producenci.

Naszymi największymi współczesnymi zagrożeniami są pyły zawieszone PM10 i PM 2,5. Ich ziarenka mają średnicę kolejno 10 mikrometrów i 2,5 mikrometrów, są tak małe, że nie dość, że praktycznie niewidzialne to są też niewyczuwalne.

Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę.

Jak się przed tym uchronić? W co trzeba się zaopatrzyć? Kliknij w galerię i sprawdź!

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Maseczki antysmogowe
Od kilku lat już na stałe w sprzedaży są maseczki antysmogowe. Chętnie zakupują je zwłaszcza ci, którzy trenują na dworze, jeżdżą na rowerze, biegają. Mróz nie jest im straszny, natomiast smog – już tak. Maseczki antysmogowe można kupić w większości sklepów sportowych, ale są także dostępne w niektórych aptekach, czy nawet... marketach. Maseczki mają tyleż samo zwolenników, co przeciwników.

Czytaj: Smog w Poznaniu: Maseczka obroni, ale nie pokona niewidzialnego zabójcy

- Osobiście odradzam korzystanie z maseczek w celu ochrony przed smogiem. Podczas biegu może dojść do niedotlenienia. Flirt blokuje wpływ powietrza i po krótkiej aktywności człowiek zaczyna się dusić – mówi Ryszard Chmielina z Ostrowskiego Alarmu Antysmogowego. - Maseczkami warto sygnalizować problem smogu w naszej okolicy – dodaje.

Z kolei inni są zdania, że chociaż maska nie pokona całkowicie smogu, nie zaszkodzi. - Maski warto zakładać podczas spacerów w aglomeracjach, gdzie istnieje duże zanieczyszczenie powietrza, jazdy na rowerze wzdłuż ciągów komunikacyjnych, joggingu. Przydadzą się także w okresach zachorowań na grypę (w komunikacji miejskiej – informuje Krakowski Alarm Antysmogowy. Zaznacza przy tym, że trzeba o nią dbać, wymieniać filtry regularnie, prać, i że... mogą przy niej wystąpić trudności z oddychaniem.

Koszt maski waha się od kilku złotych, nawet do kilkuset. Ich wybór jest ogromny.

Oczyszczacze powietrza
Smog wpada też do domów. Przy się przed nimi uchronić niektórzy zakupują oczyszczacze powietrza. Wyłapuje on pyły i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w domu i zatrzymuje na specjalnie projektowanych systemach filtrów. O ich jakości świadczy cena. Im droższe - tym lepsze. – Mam oczyszczacz i go sobie chwalę. Zakupiłem go za ok. 400 zł. Ma funkcje przypominania o wymianie filtrów – mówi R. Chmielina.
Jednym z kluczowych kryteriów w wyborze oczyszczacza powietrza są wspomniane filtry, które stosuje się w poszczególnych modelach. To od nich zależy, jakiego typu zanieczyszczeń oczyszczacz będzie w stanie skutecznie się pozbyć. Filtry powinny być wymieniane systematycznie.

Zobacz też: Żółty, gęsty dym nie daje żyć mieszkańcom Junikowa. Skarżą się, że nie mogą oddychać

Koszty takich urządzeń mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. I jak zauważają eksperci: cena zakupu w tym przypadku ma przełożenie na jakość działania. Co ważne, jeden oczyszczacz powietrza nie oczyści całego domu, tylko jedno pomieszczenie. Ustawiajmy go więc tam, gdzie aktualnie przebywamy.

Rośliny antysmogowe
Sklepy i kwiaciarnie od niedawna mają w swojej ofercie tzw. "rośliny antysmogowe". Warto jednak podkreślić, że coś takiego nie istnieje. Aczkolwiek są rośliny, jak skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewieria, które lepiej filtrują powietrze, jednak nie są w stanie nam go zupełnie oczyścić.

- Rośliny przede wszystkim pochłaniają dwutlenek węgla. Jednak generujemy taką ilość pyłu i zanieczyszczeń, że rośliny nie są w stanie wszystkiego przefiltrować - zwraca uwagę Ryszard Chmielina.

Tabletki, kremy antysmogowe
Chińczycy, którzy od lat nim wyjdą z domów monitorują stan powietrza mają najwięcej sposobów na walkę ze smogiem. Piją zieloną herbatę, w plecakach noszą rośliny, stosują kremy i tabletki antysmogowe. Otwierają nawet bary tlenowe.

Zobacz koniecznie: Smog w Poznaniu. Sprawdź jakość powietrza w stolicy Wielkopolski. Gdzie dzisiaj jest największy smog w Poznaniu i okolicach?

– W walce ze smogiem nie należy przesadzać i warto poprosić o opinie fachowców. Słyszałam ostatnio o oczyszczaczach do wózków dla dzieci. Po opisie urządzenia okazało się, że moglibyśmy swoje dziecko narazić na prawdziwe zagrożenie i je udusić, bo w ogóle nie miałoby tlenu – ostrzega Chmielina.

Zobacz też:

Mapa Monitoringu Jakości Powietrza - http://powietrze.poznan.wios.gov.pl/

Smog w Poznaniu: Czy jakość powietrza można sprawdzić samemu?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski