Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu: Dron kontrolujący jakość powietrza zbadał ponad 22 tysiące budynków. Wystawiono 25 mandatów

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W okresie od października do grudnia dron unosił się w powietrzu łącznie ponad 75 godzin, monitorując poznańskie kominy. Jego działanie pomogło wykryć sprawców łamania przepisów
W okresie od października do grudnia dron unosił się w powietrzu łącznie ponad 75 godzin, monitorując poznańskie kominy. Jego działanie pomogło wykryć sprawców łamania przepisów Materiały prasowe
Kontrola jakości powietrza z użyciem specjalnego drona w okresie od października do grudnia pokazała, że Poznań wciąż ma problemy. Urządzenie pomogło wykryć 25 przypadków spalania odpadów.

- Badaliśmy szczegółowo spaliny, które są emitowane z pieców czy kotłów w danych posesjach. Dokonaliśmy również kontroli pod kątem szkodliwości spalania odpadów - mówi Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj też: Poznań na szarym końcu w kraju pod względem jakości życia. Ekspert: Miasto w ostatnim czasie popadło w stagnację

I dodaje: - Chodziło o to, żeby sprawdzić czy czasami nie ma w nich takich związków chemicznych, jak trujący chlorowodór, lotne związki organiczne, pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM-10. Sprawdzaliśmy też czy w piecach nie jest spalany styropian, butelki plastikowe i inne niedozwolone rzeczy jak odzież czy opony

Dotychczasowe kontrole przeprowadzone były w okresie od października do grudnia i odbywały się praktycznie na terenie całego miasta, m. in. na obszarze Górczyna, Fabianowa, Junikowa, Świerczewa, Woli, Jeżyc, Kiekrza, Ławicy, Smochowic, Podolan, Strzeszyna, Winiar, Sołacza, Piątkowa, Naramowic, Radojewa, Moraska, Głównej, Antoninka, Kobylegopola, Zielińca, Szczepankowa, Starołęki, Łazarza czy Starego Miasta.

Sprawdź też:

Łącznie od października dron wykonał 30 dni oblotów, spędzając przy tym w powietrzu ponad 75 godzin. W tym czasie skontrolował 22 556 budynków. Stwierdzono 25 przypadków spalania odpadami, a winnych ukarano mandatami. Nie jest to jednak ostateczny wynik przeprowadzonych kontroli. Do tej liczby należy dodać także interwencje Eko Patrolu Straży Miejskiej.

- Działania z dronem ułatwiają nam pracę i pozwalają w szybszym czasie objąć kontrolą dużo większy obszar. Natomiast do tego, by jednoznacznie stwierdzić, czy dochodzi do przekroczeń i łamania zakazów niezbędna jest kontrola na miejscu przeprowadzona przez upoważnionych funkcjonariuszy - mówi Marta Hyżak-Spychała, zastępca Komendanta Straży Miejskiej Poznania.

Sprawdź także: Poznań: Strefa Płatnego Parkowania będzie droższa. Powiększą się też jej granice

I dodaje: - W obecnym sezonie grzewczym strażnicy skontrolowali już ponad tysiąc nieruchomości. W wyniku tych działań nałożyli 180 mandatów, co pokazuje wspierającą rolę działań z dronem, ale też wskazuje na ciężar, który spoczywa na strażnikach dokonujących przeglądu nieruchomości.

Projekt „Skończmy ze smogiem w Poznaniu” w ubiegłym roku zgłoszono do kolejnej edycji PBO. Pomysł ponownie zwyciężył, czego efektem będzie kontynuacja akcji badania jakości powietrza w obecnym sezonie grzewczym oraz jej wznowienie w ostatnim kwartale tego roku.

Sprawdź też:

- To był pierwszy sezon działań z dronem, który został wybrany w projekcie Budżetu Obywatelskiego. Chcemy kontynuować tę akcję, ponieważ ona mocno uzupełnia to, co robimy w kwestii ochrony powietrza, a głównie kontroli jego jakości przez Straż Miejską - tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprezydent Poznania.

Zobacz również: Nie wiemy, co jemy? Rekordowa ilość antybiotyków podawana zwierzętom, a żywność pełna dodatków E. Posłowie chcą usprawnić kontrolę

I dodaje: - Jesteśmy przed ogłoszeniem kolejnego przetargu, który ma zabezpieczyć działania drona nie tylko do końca tego sezonu grzewczego, ale również na kolejny.

Nowy przetarg zawiera warunek dotyczący oblotów nocnych. Przypomnijmy, że dotychczas dron pojawiał się nad Poznaniem w godzinach 8-18.

- Jest to niezwykle istotne, ponieważ najczęściej spalanie następuje w porach wieczorno-nocnych - podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska.

Zobacz też:

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski