Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu i w powiecie poznańskim. Czy w najbliższych dniach MPK Poznań będzie wozić pasażerów za darmo?

MRT
Jakoś powietrza w Poznaniu, 3 lutego jest bardzo zła.
Jakoś powietrza w Poznaniu, 3 lutego jest bardzo zła. Grzegorz Dembiński
W Poznaniu, 3 lutego obowiązuje zakaz palenia w kominkach i w piecach kiepskiej jakości paliwem. Wszystko z powodu smogu. Jakość powietrza w Poznaniu, powiecie, jak i innych podpoznańskich gminach jest bardzo zła. Prognoza wskazuje, że w kolejnych dniach nie mamy co liczyć na poprawę. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania apeluje, by zrezygnować ze spacerów, uprawiania sportu na dworze.

Jak pokazują dane godzinowe ze stacji monitoringu jakości powietrza w Poznaniu, 3 lutego lepiej nie oddychać pełną piersią. Widać już nawet przez okno, jak Poznań spowił gęsty smog.

Prognoza wskazuje, że stężenie pyłu zawieszonego PM10, który jest bardzo szkodliwy, dla Poznania wynosi 88 mikrogramów na metr sześcienny.

Koronawirus w Indiach: Opustoszałe ulice w New Delhi. Jakość powietrza w mieście zdecydowanie się poprawiła:

Przypomnijmy, że w Polsce normą dobową dla pyłu PM10 jest 40 mikrogramów na metr sześcienny. Wartość ta może (zgodnie z przepisami) być przekroczona 35 razy w ciągu całego roku.

Czytaj: - Smog zabija bardziej niż koronawirus - mówi prof. Zielonka. Pulmonolog tłumaczy spadek śmiertelności i konsekwencje noszenia maseczek

Smog w Poznaniu. Zakaz palenia w kominkach

Tym samym w Poznaniu obowiązuje zakaz palenia w kominkach niespełniających wymagań Ekoprojektu i piecach kiepskiej jakości paliwem.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania apeluje dodatkowo, by dziś unikać spacerów i aktywności na dworze.

Zbyt duże natężenie pyłu PM10 jest szkodliwe przede wszystkim dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i mieszkańców mających choroby zdrowotne.

Polecamy: Koronawirus a smog. To może być zabójcze połączenie! Pulmonolog wyjaśnia, czy smog ma wpływ na zakażenie koronawirusem

Smog w powiecie poznańskim i w Wielkopolsce

Równie kiepska jakość powietrza jest w powiecie poznańskim. Stacja pomiaru jakości powietrza w Mosinie także wskazuje na znaczne przekroczenia.

Kłęby smogu natomiast nie objęły innych wielkopolskich miast. Przekroczeń nie powinno dziś być w Kaliszu, Koninie.

Trwa głosowanie...

Czy Poznań radzi sobie z problemem smogu?

Głos Wielkopolski

Smog w Poznaniu. Będzie darmowa komunikacja?

Ekoprognoza przygotowywana przez portal Atmosfera dla Poznania wskazuje, że w kolejnych dniach sytuacja nie ulegnie zmianie.

W czwartek, 4 lutego stężenie szkodliwego pyłu PM10 wyniesie 95 μg/m3, a w piątek 108 μg/m3. Niewykluczone więc, że będzie wówczas obowiązywała w Poznaniu darmowa komunikacja.

Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje w godzinach od 3.00 do 24.00 w dniu, następującym po dniu, w którym doszło do przekroczenia poziomu informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 rzędu 100 μg/m3 dla którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego zlokalizowanych na terenie Poznania, a równocześnie dla danej doby utrzymuje się ryzyko wystąpienia przekroczenia wartości progowej.

Zobacz:

Sześć miast z Wielkopolski znalazło się na liście miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Rekordziści z naszego regionu przekraczają dozwolone normy aż czterokrotnie! Sprawdź, gdzie jest najgorzej.Przejdź do rankingu --->

6 miast w Wielkopolsce z najbardziej rakotwórczym powietrzem...

6 z 15 masek kontrolowanych w laboratorium nie spełniło wymagań.Czytaj dalej ---->

Maski antysmogowe - czy naprawdę chronią przed wdychaniem za...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski