Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu: Nowa stacja pomiarowa pokaże, ile zanieczyszczeń powietrza emitowanych jest z samochodów

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Poznań jest jednym z tych miast, gdzie corocznie odnotowujemy przekroczenia dopuszczalnych do atmosfery pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
Poznań jest jednym z tych miast, gdzie corocznie odnotowujemy przekroczenia dopuszczalnych do atmosfery pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Grzegorz Dembinski
W Poznaniu stanie nowa stacja pomiaru jakości powietrza, która będzie monitorowała także ile zanieczyszczeń produkują samochody. Dzięki temu łatwiej będzie rozpoznać, co jest największą przyczyną powstającego w mieście smogu.

Jak bumerang wraca problem smogu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury spadają, a miasto spowija mleczna mgła. Gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, mieszkańcy skarżą się na problemy z oddychaniem, wzrasta także śmiertelność na choroby układu oddechowego.

Czytaj: Poznań wciąż toczy nierówną walkę ze smogiem. Uchwała antysmogowa, mycie ulic i drony to za mało?

Poznań jest jednym z tych miast, gdzie corocznie odnotowujemy przekroczenia dopuszczalnych do atmosfery pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Ich drobne cząsteczki przenikają do naszych płuc. W Polsce normą dobową dla pyłu PM10 jest 50 mikrogramów na metr sześcienny. Wartość ta może (zgodnie z prawem) być przekroczona 35 razy w ciągu całego roku. Niestety, dane ze stacji pomiarowej przy ul. Dąbrowskiego wskazują, że smogowych dni było w Poznaniu w 2019 roku 54.

Sprawdź też:

Pięć stacji pomiarowych do badania jakości powietrza. To za mało?

Do tej pory w Poznaniu działa pięć stacji pomiarowych, które są ustawione w różnych rejonach miasta. Dwie (przy ul. Szymanowskiego na Piątkowie i ul. Spychalskiego na Wildzie) wykonują pomiary manualne a trzy (przy ul. Żelaznej, Dąbrowskiego i Polance) prowadzą pomiar automatyczny. To dane tych trzech ostatnich pozwalają nam zobaczyć, jak wygląda zanieczyszczenie powietrza godzina po godzinie.

Czytaj: Ujęcie w Krajkowie, źródło wody dla aglomeracji poznańskiej nie zostanie zabudowane? Gmina wycofała się z kanalizacji tego terenu

Na Polance prowadzony jest pomiar automatyczny tlenku węgla, dwutlenku azotu i dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na ul. Dąbrowskiego dodatkowo w sposób automatyczny sprawdza się w powietrzu stężenia benzenu i ozonu. Reprezentatywność pomiarowa (czyli zasięg działania) wszystkich stacji pozwala uzyskać informację o stężeniach pyłu PM10 praktycznie dla całego obszaru Poznania. Zebrane z nich dane są zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska najbardziej miarodajne i oddają rzeczywistą sytuację.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski