Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Poznaniu: Zakaz palenia w kominkach w Poznaniu. Wszystko przez słabą jakość powietrza

RED
Jak informuje UM, bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają też warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich - m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru.
Jak informuje UM, bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają też warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich - m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru. Robert Woźniak
We wtorek, 28 grudnia w Poznaniu obowiązuje zakaz palenia w kominkach i innych piecach, które nie spełniają stosownych norm. Zakaz spowodowany jest złą jakością powietrza w stolicy Wielkopolski, którą odnotowano w poniedziałek, 27 grudnia.

Stan powietrza w Poznaniu: 28.12.2021

We wtorek, 28 grudnia prognozowane jest utrzymanie się przekroczenia normy stężeń pyłów drobnych PM10 w powietrzu (50 mcg/m3).

Z tego powodu obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu w budynkach, w których jest inna możliwość ogrzewania, czyli dostęp do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ogrzewania elektrycznego.

- Przy podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń, tak jak dzisiaj, nawet pojedyncze ich źródło (np. kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Obniża to komfort życia nam i naszym sąsiadom. Najbardziej narażone są na zanieczyszczenia powietrza dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Nie rekomendujemy dłuższej aktywności na powietrzu

- mówi Monika Rucka z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UM.

Jak informuje UM, bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają też warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich - m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru.

- Jeżeli Twoi sąsiedzi nie przestrzegają zakazu, poinformuj o tym Straż Miejską pod nr tel. 986

- zachęcają urzędnicy.

Więcej informacji na temat stanu powietrza w Poznaniu można znaleźć na stronie Atmosfera dla Poznania.

Zobacz też:

Wrocławski ogród botaniczny uczy jak radzić sobie ze smogiem. Powstała tu antysmogowa strefa odpoczynku.Stojąca na półce paprotka, czy zwisający z parapetu bluszcz może pomóc w walce ze smogiem. - Warto je trzymać nie tylko ze względów estetycznych, ale także ze względów ekologiczno-zdrowotnych. Rośliny mają umiejętność neutralizowania szkodliwych substancji, potrafią wbudowywać je w swoje tkanki. Główną rolę w oczyszczaniu powietrza odgrywają mikroorganizmy znajdujące się w ich strefie korzeniowej - mówi Karolina Sokołowska, opiekun roślin tropikalnych z wrocławskiego ogrodu botanicznego.Rośliny radzą sobie zarówno ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, jak i unoszącym się w powietrzu pyłem. Dodatkowo zwiększają wilgotność powietrza w mieszkaniu. Jakie rośliny są najlepsze do walki ze smogiem? Podpowiadamy.Przejdź dalej strzałkami na klawiaturze bądź gestami na ekranie.

Oto antysmogowe rośliny do twojego domu. Pomagają oczyszczać powietrze

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski