Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Jeziorze Niepruszewskim. Są wstępne wyniki badań. Co jest powodem śmierci ryb?

WB
Znane są wstępne wyniki badań próbek wody pobranych w niedzielę z Jeziora Niepruszewskiego.
Znane są wstępne wyniki badań próbek wody pobranych w niedzielę z Jeziora Niepruszewskiego. Andrzej Szkocki/zdj. ilustracyjne
Znane są wstępne wyniki badań próbek wody pobranych w niedzielę z Jeziora Niepruszewskiego. Co jest powodem śmierci ryb?

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymało z soboty na niedzielę w nocy, od wędkarzy z powiatu poznańskiego, informację o znalezieniu śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim.

Wstępne wyniki badań próbek wody (poziom natlenienia, przewodność, pH wody) wskazują, że powodem śmierci ryb w Jeziorze Niepruszewskim była przyducha. Na bardziej szczegółowe wyniki trzeba jednak trochę poczekać.

22 sierpnia w poniedziałek Jan Grabkowski, starosta poznański, zwołał nadzwyczajne posiedzenie zespołu kryzysowego, na którym omówiono bieżącą sytuację.

W poniedziałek od rana trwało dalsze wyławianie martwych ryb. Jednocześnie strażacy wraz z wędkarzami przy użyciu specjalnych pomp dotleniali jezioro.

- Według szacunków strażaków z Buku, wyłowiono około 400 kilogramów śniętych ryb, a odłowiono 200 kilogramów żywych. Ze swej strony deklarujemy pomoc w doposażeniu strażaków, którzy prowadzą akcję

– informuje Grabkowski.

Zdaniem Leszka Kurka, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu wstępne wyniki badań wskazują na przyduchę:

– Na bardziej szczegółowe dane trzeba będzie jeszcze poczekać. W minionym czasie odebraliśmy kilkanaście zgłoszeń o śniętych rybach pływających w jeziorach w regionie.

Paweł Adam, burmistrz Buku i Paweł Przepióra wójt Dopiewa zaznaczają, że nie wykluczają uruchomienia stałego monitoringu terenu, dzięki któremu byłoby możliwe systematyczne pobieranie próbek wody do badań.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na rzekach i akwenach w Wielkopolsce obserwowane są spadki poziomu wody. Dzieje się tak m.in. na rzece Obrze i w jeziorze Błędno w Zbąszyniu.Kolejne zdjęcie --->

To jest dramat! Wysycha rzeka i jezioro w jednej miejscowośc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski