W Sheffield od 31 lipca do 16 sierpnia 2020 roku odbywają się 83. mistrzostwa Świata w snookerze, które są siedemnastym i ostatnim turniejem rankingowym w sezonie 2019/20. Pierwotnie czempionat miał odbywać się na przełomie kwietnia i maja, ale został przełożony na okres wakacyjny z powodu pandemii koronawirusa.
Mistrzostwa świata w snookerze bez Polaków
Oczywiście mistrzostwa w tym roku odbywają się przy pustych trybunach i bez naszych reprezentantów. Aby awansować do turnieju finałowego trzeba było przejść cztery rundy eliminacyjne. Startowała trójka naszych graczy - Adam Stefanów, Antoni Kowalski i Kacper Filipiak. Stefanów odpadł w pierwszej rundzie, a pozostali reprezentanci zatrzymali się na drugiej. Warto poświęcić chwilę uwagi Antoniemu Kowalskiemu, który ma dopiero 16 lat, a w zeszłym roku został snookerowym mistrzem świata do lat 16. Był to pierwszy tytuł mistrza świata jakiejkolwiek kategorii wiekowej dla polskiego snookera, więc jest nadzieja, że będziemy w przyszłości mieli godnego reprezentanta w tej dyscyplinie.
Czołówka snookera na świecie to głównie Brytyjczycy. Po sobotnich półfinałach już wiadomo, że o tytuł powalczą Kyren Wilson i Ronnie O’Sullivan.
Oglądalność snookera w Polsce na dobrym poziomie
Mimo braku naszych reprezentantów oglądalność Snookera w Polsce stoi na bardzo dobrym poziomie. Mistrzostwa transmitowane od lat są przez telewizję Eurosport, która w profesjonalny sposób opakowuje i pokazuje turniej. Obecnie w sezonie letnim oglądalność jest nieco mniejsza, ale jesienią czy zimą snookerowe turnieje gromadzą przed telewizorami i monitorami regularnie powyżej 100 tys. osób. Obecnie oglądalność waha się od 50 tysięcy do momentami nawet ponad 100 tysięcy. Dla przykładu niedzielny, wieczorny mecz o ćwierćfinał turnieju w Sheffield pomiędzy dwoma niżej rozstawionymi graczami - Anthonym McGilem a Jamie Rhysem Clarkiem oglądało ponad 100 tys. ludzi.

Dla porównania ostatnie kolejki piłkarskiej PKO Ekstraklasy w sezonie 2019/20 (nadawanej co prawda w kodowanej telewizji Canal+) wahały się na poziomie 30-60 tys. widzów z wyłączeniem meczów Lecha Poznań, które mają najlepszą oglądalność w Polsce.
Klątwa Crucible
Po wtorkowych ćwierćfinałach wiemy jedno. Kolejny raz od 1977 zeszłorocznemu mistrzowi świata nie uda się obronić tytułu. Turniejowa "jedynka" Judd Trump przegrał z Kyrenem Wilsonem (9-13), który półfinale pokonał Anthony'ego McGilla 17:16. Drugi finalista - Ronnie "The Rocket" O'Sullivan w takim samym stosunku zwyciężył Marka Selby'ego. Według bukmacherów to legenda snookera, czyli Szkot Ronnie O'Sullivan jest obecnie faworytem do sięgnięcia po szósty tytuł mistrzowski w historii.
Zresztą "The Rocket", jak nazywany jest 44-letni O'Sullivan to najbardziej barwna postać snookerowej czołówki światowej. W ostatnich latach prowadzi już bardziej ustatkowane i mniej kontrowersyjne życie, ale na każdym turnieju musi powiedzieć coś na tyle mocnego, że jest to szeroko komentowane. Podczas obecnych mistrzostw już dwa razy było głośno o słowach gwiazdy światowego snookera. Najpierw porównał się do księcia Williama.
– Całe dzieciństwo i młodość słyszałem, że mam zostać mistrzem świata. Wydaje mi się, że z taką presją musi na co dzień radzić sobie także książę William – mówił O'Sullivan w BBC Radio 5 Live.
Z kolei następnego dnia stwierdził, że młodzi gracze są obecnie bardzo słabi i ten poradziłby sobie z nimi nawet jedną ręką.
– Gdy patrzę na ich grę, myślę sobie, że musiałbym stracić rękę i nogę, by wypaść z czołowej pięćdziesiątki rankingu – komentował O'Sullivan, który bez wątpienia jest najbardziej barwną postacią światowego snookera.
Zasady mistrzostw i podział nagród na mistrzostwach świata w Sheffield
Do mistrzostw świata zawsze kwalifikuje się czołowa 16 rankingu, a pozostała 16 musi zostać wyłoniona ze wspomnianych eliminacji, z których odpadli nasi reprezentanci. Z każdą rundą mecze są praktycznie coraz dłuższe, bo gra się do większej liczby wygranych frejmów.
1. runda – do 10 wygranych, pierwsza sesja – 9 partii, druga sesja – pozostałe partie (maks. 10),
2. runda – do 13 wygranych, pierwsza i druga sesja – 8 partii, trzecia sesja – pozostałe partie (maks. 9),
Ćwierćfinały – do 13 wygranych, pierwsza i druga sesja – 8 partii, trzecia sesja – pozostałe partie (maks. 9),
Półfinały – do 17 wygranych, pierwsza, druga i trzecia sesja – 8 partii, czwarta sesja – pozostałe partie (maks. 9),
Finał – do 18 wygranych, pierwsza i trzecia sesja – 8 partii, druga sesja – 9 partii, czwarta sesja – pozostałe partie (maks. 10)
Łączna pula nagród podczas mistrzostw w Crucible Theatre w Sheffield wynosi 2,35 mln funtów, z czego mistrz świata zabierze ze sobą pół miliona funtów. Drugie miejsce to nagroda w wysokości 200 tysięcy funtów, a przegrani półfinaliści zgarną po 100 tys.
Z kolei ćwierćfinaliści mogą liczyć na 50 tys. funtów, a później nagrody są odpowiednio coraz mniejsze. Ostatnia 112 z eliminacji otrzymuje po 5 tys. funtów. Jest także nagroda za najwyższy break (największa liczba punktów we frejmie) w mistrzostwach, która wynosi 15 tys. funtów. Dodatkowo są przyznawane osobne nagrody za maksymalny break, czyli "wyczyszczenie całego stołu". Jeśli gracz dokona tego w fazie zasadniczej turnieju, to może liczyć na 40 tys. funtów, a jeśli w kwalifikacjach, to na 10 tys. funtów.
Co oznacza snooker?
Snookerem nazywa się cała gra, ale ta nazwa odnosi się do konkretnej sytuacji we frejmie. Mianowicie "pozycja snooker" oznacza układ bil, w której zawodnik wykonujący ruch nie ma możliwości uderzenia w odpowiedni kolor bili (czerwona lub kolor).
Follow https://twitter.com/dobraszd?ref_src=twsrc%5EtfwAleksander Śliwka - Orlen
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?