"Solidarność" chce referendum ws. emerytur

Mateusz Pilarczyk
"Solidarność" zbiera podpisy potrzebne do przeprowadzenia referendum w sprawie emerytur
"Solidarność" zbiera podpisy potrzebne do przeprowadzenia referendum w sprawie emerytur Archiwum
Do 20 stycznia "Solidarność" chce zebrać podpisy potrzebne do przeprowadzenie referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. "S" poparcia szuka nie tylko wśród swoich członków - w przyszłym tygodniu akcja zbierania podpisów zacznie się w Poznaniu. Nie jest jednak powiedziane, że w ciągu najbliższych miesięcy pójdziemy do urn. Referendum musi bowiem zatwierdzić Sejm, w którym rządząca koalicja ma większość.

- Uważamy, że w tej sprawie, tak ważnej dla społeczeństwa, powinni wypowiedzieć się obywatele. Oczywiście trzeba najpierw sprostać wymaganiom ustawy o referendum - mówi Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej "Solidarności".

CZYTAJ TEŻ:
PIELĘGNIARKI NIE CHCĄ PRACOWAĆ DO 67 ROKU ŻYCIA

Co to oznacza? Związek w całym kraju musie zebrać przynajmniej pół miliona podpisów. Zbiórka już trwa. "S" w całej Wielkopolsce ma prawie 50 tys. członków i to jest minimalna liczba podpisów jakie region chce przekazać do centrali. Poza tym związkowcy do poparcia referendum namawiają członków rodzin, sąsiadów, a podpisy będą też zbierane od poniedziałku w Poznaniu, w pasażu Rondo przy rondzie Starołęka.

- Mamy dobre sygnały od społeczeństwa. Ludzie chcą, aby w tej sprawie przeprowadzone zostało referendum - nie boi się o wynik akcji zbierania podpisów szef wielkopolskiej "Solidarności".

Problem w tym, że same podpisy nie wystarczą. Wniosek o przeprowadzenie referendum trafia bowiem do marszałka Sejmu. I to Sejm podejmie decyzję, czy referendum zostanie w ogóle przeprowadzone.

- "Solidarność" przyniesie ponad 500 tys. podpisów i nie wyobrażam sobie, aby parlamentarzyści to zignorowali - uważa Jarosław Lange. - Jeżeli tak by się stało, to oznacza, że żyjemy w państwie chaosu.

"S" może liczyć z pewnością na głosy posłów PiS. Swoje poparcie słowami wiceprzewodniczącego Leszka Aleksandrzaka deklaruje też SLD. Sojusz ma jednak własną inicjatywę związaną z projektem obywatelskim przedstawionym już wcześniej przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Zakłada on możliwość przechodzenia na emerytury ze względu na staż pracy (dla kobiet 35 lat, dla mężczyzn 40), a nie wiek.

Dla referendum rozstrzygająca będzie jednak postawa rządzącej koalicji, a w szczególności Platformy Obywatelskiej.

- W takich kwestiach jak wiek emerytalny wola parlamentu byłaby wystarczająca. Nie wiem czy w tej sprawie jest akurat potrzebne referendum - wypowiada się wielkopolski poseł PO Waldy Dzikowski.
Poseł przypomina też, że nadal trwając dyskusje nad projektem, który został przedstawiony przez premiera Donalda Tuska w expose. Prowadzone są też rozmowy nad propozycją PSL. Ludowcy chcą, aby kobiety za każde urodzone dziecko mogły pracować o 3 lata krócej. Rozwiązanie to ma też poprawić przyrost naturalny.

Dlaczego związkowcy są przeciwni? Uważają, że już dziś ludzie w wieku 55-65 lat mają w Polsce duże problemy ze znalezieniem pracy. Podniesienie wieku emerytalnego sprawi, że o pracę będzie jeszcze trudniej. Rozwiązaniem problemu ma być zwiększenie współczynnika osób zatrudnionych. Przewidywania "S" tonują jednak pracodawcy.

- Wiek emerytalny powinien być podwyższony. Ten proces jest rozłożony w czasie. To nie jest tak, że w przyszłym roku będziemy mieć nagle granicę 67. W przyszłości w Polsce naprawdę będzie brakowało rąk do pracy - uważa Jacek Silski, prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców.

Co proponuje rząd? Według założeń od 2013 roku stopniowo ma być zrównywany i podwyższany
wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. W przypadku mężczyzn poziom 67 lat zostanie osiągnięty w 2020 roku, a kobiet dwadzieścia lat później. Dłuższa praca ma nas uratować przed bankructwem i biedą na emeryturze.

"S" chce zapytać w referendum, czy jesteśmy za utrzymanie dotychczasowego wieku emerytalnego. Jeśli dojdzie do głosowania, to mało kto opowie się przeciw takiemu rozwiązaniu, a wtedy rząd będzie miał ciężki orzech do zgryzienia.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasia
czuję się oszukana przez nasz rząd ,przepracowałam jako kobieta 40 lat pacy jestem schorowana i uważam że na emeryturę bo tak długim stażu pracy i odkładaniu składek powinam sama zadecydowć czy chce jeszcze pracować i iść na emeryturę .Mój brat zmarł w wieku 52 lata i pytam się gdzie są jego pieniądze.Premier jak chce pracować do śmierci to niech pracuje a ja chcę iść po 40 latach pracy na uczciwą emeryturę.
D
Doliwa
Tuski ( ekspozytura polityczna polskiego burżujstwa) chce przerzucić ( nie po raz pierwszy) koszty wydatków społecznych na mniej zamożnych licząc, że niemała cześć tych ludzi wymrze, a reszta niedługo nacieszy się wolnością od kapitalizmu. Jeszcze jako KLD Tuski ochoczo parcelowali majątek po PRL, ale... do rąk wybranych, a o tym, żeby dokapitalizować ZUS to raczej nie myśleli. A gdy majątek już rozparcelowali to teraz jako PO Tuski, Lewandowskie i Bieleckie ogłaszają, że jak nie ma już skąd brać, to musi teraz społeczeństwo zapłacić, za tą hojność władzy wobec siebie samej. Do końca kręcą też medialnie z tym wiekiem emerytalnym w poszczególnych krajach, bo nie jest prawdą, że wszędzie się podnosi, a dodatku w tych rozwiniętych krajach Europy, gdzie ludzie dłużej żyją, jakość życia, w tym wysokość wynagrodzeń i opieki zdrowotnej, jest nieporównywalnie inna, bo tam zanim podniesiono wiek emerytalny to najpierw wprowadzono wiele lat temu (w praktyce) zapisy, które znalazły się w Karcie Praw Podstawowych, a których tak polska kombinatorska burżuazja się boi, że chowa to przed społeczeństwem, a forsuje inne wygodne dla siebie europejskie umowy jak n.p. ACTA.
l
lucjan
35/40 lat pracy fizycznej=odpoczynek-praca dla młodych.
G
Gość Jacek
wybierałeś w ub roku to teraz nie płacz. Głosuj na Tuska a będziesz pracowałdo 80 tki
I
IREK
WITAM,ZOSTALO MI DWA LATA DO EMERYTURY,OBY,NIE PRACUJE,SZARPIE SIE ABY PRZEZYC,JEST CIESZKO,BARDZO CIESZKO,SKORO TUSK CHCE PRZEDLUZYC OKRES PRACY NIECH ZNAJDZIE MI PRACE W POLSCE W TYM WIEKU,GDYBYM UMIAL SKRZYKNOL BYM TUTAJ EMERYTOW,ABYSMY ZADBALI O PRZYSZLOSC,IIREK
E
ERYK
WITAM,MAM 62 LATU I JUZ NIE MOGE ZNALESC PRACY ,WIEC JAKI SENS PRAOWAC DLUZEJ,WEGETOWAC ,ZYC NA KOSZ INNYCH,KTO CHCE NIECH PRACUJE,TO WSZYSTKO,POZDRAWIAM,ERYK
z
zła !
Pracowałam 35 lat ! zarabiałąm 1200 zł.wywalono mnie na świadczenia przedemerytane gdzie dostaję 700 zł !!! pracy dla mnie nie ma bo jestem za stara mam 55 lat ! coś jest tu nie tak !! może nasz rząd wreście się zastanowi nad swoim myśleniem !!
I
IZMAEL
Ja pracuję od 18 roku życia, gdybym dożył do 67 lat to miałbym 49 lat pracy, to na ile mogę liczyć emerytuy, myśle że jak doczekam tego wieku to emerytury nie otrzymam, bo wszystkie pieniądze zostaną rozkradzione przez kolejne ekipy rządzące, a ze starym zniedołężniałym starcem nikt już nie będzie się liczył, wszyscy cwaniacy na mojej pracy zarobią, tylko nie ja. Pozdrawiam ciężko pracujących za niewielkie wynagrodzenie.
w
wkurzona
Wcześniej, lata 90-te wypuszczono armie emerytów w wieku 40-50 lat,więc pytam się czemu ja mam pracować do śmierci? W Polsce to wszystko jest Chore!!! Mój ojciec umarł w wieku 55 lat i gdzie są jego pieniądze,takich ludzi jest więcej. No i czy rząd mi zagwarantuje prace do 67 lat, oczywiście lekką za biurkiem,bo nie widzę siebie w sklepie jak wykładam towar i mi się trzęsą ręce.
k
kasia
jestem kobietą mam 40 lat pracy, ile jeszcze mam tyrać, by nasz rząd uzmysłowił sobie że tacy ludzie istnieją i czekają na rozwiązania w sprawie emerytury od lat pracy a nie wieku.
w
warszaler
Najlepiej zaczac wyplacac wemeryture od 100 lat wzwyz Rzady lewakowmn i liberalow okradli emerytow i chorych ludzi.W Francji przez cale lata emerutura zaczynala sie od 55 lat u nas od 65 roznica 10 lat placenia gdzie sa nasze pieniadze zostalismy okradzeni
E
EMERYT
MAŁO KTÓRY CZŁOWIEK CIĘZKO PRACUJĄCY FIZYCZNIE DOZYWA WIEKU EMERYTALNEGO A NASZ KOCHANY RZĄD CHCE JESZCZE USZCZĘŚLIWIC ZEBYŚMY WOGÓLE NIE PRZECHODZILI NA EMERYTURĘ TYLKO PROSTO NA CMENTARZ
J
Jarek
Dzisiaj tzw "przśladowani" szczycą się ze otrzymuja odznaczenia z rąk tych co dziś niszczą robotnika zakłady "obecnej władzy" zniewolonego ludu-"ludku" jak Langi inni, ubiora sie w żółte kamizelki i bedą sobie robić na przyszle wybory -punkty że walcza,krzyczą o co...? tak jak robił podobnie ich Śniadek ,dzis pan poseł.Urząd zwiazkowy na Metalowej ,tam zajrzeć jak żyją "urzędnicy" -Solidarności -walczący o ..ludzi ,ile mają szmalu na miesiąc /czy 750 zł? jak bezrobotni/ i kto ich rozlicza.To nie tak-panicze -pieniacze męty!
e
emeryt!
NAJLEPIEJ TO STUDIOWAĆ DO 40-tki ALBO 50tki NA KOSZT FRAJERÓW PŁACĄCYCH PODATKI A POTEM PRZEJŚĆ NA ZASŁUŻONĄ EMERYTURKĘ .
j
j23
Proponuję od razu zadać pytanie "Czy chcesz przechodzić na emeryturę w wieku 40lat , a jeśli masz wyższe wykształcenie to w wieku 30 lat". A co jak szaleć to szaleć.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie