Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SOR w Wolsztynie odmówił przyjęcia pacjenta? Chory zmarł. Był zakażony koronawirusem. Wojewoda wszczął postępowanie wyjaśniające

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Chory zmarł krótko po przekazaniu go do szpitala w Nowym Tomyślu. Na wniosek dyrektora nowotomyskiej lecznicy, w wolsztyńskim SP ZOZ przeprowadzono postępowanie wyjaśniające.
Chory zmarł krótko po przekazaniu go do szpitala w Nowym Tomyślu. Na wniosek dyrektora nowotomyskiej lecznicy, w wolsztyńskim SP ZOZ przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. Robert Woźniak
Czy SOR w Wolsztynie odmówił przyjęcia pacjenta? Chory zmarł krótko po przekazaniu go do szpitala w Nowym Tomyślu. Na wniosek dyrektora nowotomyskiej lecznicy, w wolsztyńskim SP ZOZ przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. Swoje odrębne wszczął wojewoda.

SOR w Wolsztynie odmówił przyjęcia pacjenta? Chory zmarł krótko po przekazaniu go do nowotomyskiej lecznicy

Na początku grudnia informowaliśmy Państwa o pacjencie, który - jak wynikało z pozyskanych przez nas informacji - znajdując się w stanie zagrożenia życia, po przewiezieniu przez ratowników medycznych do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie, miał nie zostać przyjęty na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Ostatecznie przetransportowana przez pogotowie osoba trafiła do nowotomyskiego szpitala i tam zmarła.

Jak udało nam się już wcześniej ustalić, pismo o wyjaśnienie tego zdarzenia wystosował Tomasz Przybylski, dyrektor nowotomyskiego szpitala, pytając o okoliczności rzekomej odmowy przyjęcia. Postępowanie, jak poinformował nas wówczas dyrektor wolsztyńskiego szpitala, Karol Mońko, prowadziła Joanna Harbuzińska - Turek, dyrektor do spraw medycznych. Szef placówki wystąpił również do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego o udostępnienie stenogramu nagrań.

Postępowanie w SP ZOZ Wolsztyn zakończyło się. Z jakim skutkiem?

Jak powiedział Karol Mońko, dyrektor SPZOZ w Wolsztynie, ze swej strony zakończyli działania w tym temacie. Zaznacza, że dyrektor do spraw medycznych Joanna Harbuzińska – Turek zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby wyjaśnić sprawę.

- Niestety Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, podległe wojewodzie, odmówiło nam stenogramu nagrań. Można je otrzymać tylko na życzenie sądu lub prokuratury

– wyjaśnia.

Dyrektor stwierdza, że Zespół Ratownictwa Medycznego funkcjonujący w strukturach wolsztyńskiego szpitala 28 listopada udzielał świadczenia zdrowotnego pacjentowi.

- Kierownik ZRM, czyli lekarz, który wziął pacjenta z domu, podjął decyzję o przewiezieniu pacjenta do szpitala w Wolsztynie. Lekarz dyżurny SORu, po wizycie w karetce skontaktował się z dyspozytorem medycznym w Poznaniu. Z wyjaśnień lekarza wynika, że poinformował o stanie pacjenta, braku w SPZOZ w Wolsztynie oddziału udarowego i łóżek do intensywnej terapii dla pacjentów z Covidem. Mamy je od 11 grudnia, a przecież pacjent był zakażony koronawirusem

– tłumaczy.

Nowy rok przynosi wiele zmian, także w kwestiach zdrowia. Od 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowa lista leków refundowanych. Niestety, za niektóre leki pacjenci od nowego roku będą musieli zapłacić więcej, a inne zupełnie stracą refundację. Wśród tych drugich znajdują się m.in. leki na astmę. Sprawdź w galerii, które leki, według nowej listy leków refundowanych, zdrożeją najbardziej. Przejdź dalej -->

Te leki tracą refundację od nowego roku. Zobacz, co zdrożeje...

Jak podał, z wyjaśnień wynika, że dyspozycję o zmianie miejsca przyjęcia pacjenta na placówkę o właściwym profilu czyli SPZOZ w Nowym Tomyślu, zgodnie z posiadanymi w tym zakresie uprawnieniami, wydał dyspozytor medyczny w Poznaniu. Dyrektor podkreśla, że pacjent tym samym nie był pacjentem wolsztyńskiego SOR-u, ponieważ po uzgodnieniach z dyspozytorem z Poznania ustalono, żeby przenieść go do Nowego Tomyśla.

Wojewoda Wielkopolski wszczął postępowanie wyjaśniające

O komentarz w sprawie poprosiliśmy też Urząd Wojewódzki. To pod wojewodę podlega Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Jak nam przekazano, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu postąpiła zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie wydając nagrań (w tym również stenogramów) na wniosek podmiotu leczniczego, który nie znajduje się w katalogu instytucji uprawnionych do ich otrzymania.

Dodano, że w związku z sytuacją zaistniałą z 28 listopada 2021r. na SOR w SP ZOZ w Wolsztynie, Wojewoda Wielkopolski wszczął postępowanie wyjaśniające:

- I aktualnie zbierane są dokładne wyjaśnienia od uczestników zdarzenia, została również zabezpieczona dokumentacja medyczna oraz nagrania. Przewidywany termin zakończenia postępowania planowany jest na II połowę lutego 2022 r."

- czytamy w przesłanej odpowiedzi.

Poza tym podkreślono, że zgodnie z przepisami zespół ratownictwa medycznego transportuje osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do najbliższego, pod względem czasu dotarcia, szpitalnego oddziału ratunkowego lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

"(...) W niniejszej sprawie z miejsca zdarzenia najbliższym szpitalem, który w swojej strukturze posiadał SOR był SP ZOZ w Wolsztynie. Wyjaśnienia wymaga również fakt, iż od 1 lipca 2021 r. w związku ze zmianą zarządzenia prezesa NFZ, każdy szpital zobowiązany jest do przyjęcia pacjenta z COVID-19, który wymaga specjalistycznej opieki zdrowotnej. (...) Wyjaśnienia wymaga także fakt, że decyzję medyczną podejmuje lekarz dyżurny SOR/Izby Przyjęć po ocenie stanu pacjenta. Zaznaczyć należy, że przewiezienie pacjenta i przekazanie go do SOR w Nowym Tomyślu wynikało z odmowy przyjęcia w SOR w Wolsztynie"

- napisano.

Sprawy w dalszym ciągu nie komentuje dyrektor nowotomyskiego szpitala, Tomasz Przybylski. Jak nas poinformował, nie otrzymał jeszcze oficjalnego stanowiska SP ZOZ w Wolsztynie.

Źródło: wolsztyn.naszemiasto.pl

Czytaj też:

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce! GIF wycofu...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski