Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wirtualna wycieczka dostępna jest dzięki stronie internetowej muzeum

AM
Podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć plan nowej siedziby muzeum oraz zebrane dotychczas eksponaty
Podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć plan nowej siedziby muzeum oraz zebrane dotychczas eksponaty Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Na dwa dni przed Świętem Niepodległości Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało niespodziankę i uruchomiło nową stronę internetową. To okazja, by po raz pierwszy - na razie wirtualnie - pospacerować i zobaczyć jak będzie wyglądało nowe muzeum i co się w nim znajdzie.

Data zakończenia prac nad nowym budynkiem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na razie nie jest znana. Dlatego władze muzeum postanowiły uruchomić nową stronę internetową, za pomocą której będzie można wybrać się na symboliczny, wirtualny spacer po projekcie nowego muzeum.

Czytaj też: Trwa rozbiórka schodów na moście Dworcowym na perony przed Dworcem Głównym dojdziecie od strony nowego dworca lub Zachodniego

Wycieczka dostępna jest pod adresem www.powstanie.wmn.poznan.pl. Znajdują się tam również wszystkie informacje związane z planowaną budową siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a także katalog najciekawszych eksponatów.

- Chcemy na bieżąco i jak najrzetelniej informować o trwających postępach prac nad projektem budowlanowykonawczym, o naszej kolekcji eksponatów, które docelowo mają trafić na nową wystawę stałą. Zrobimy wszystko, aby wiedza o samym Powstaniu Wielkopolskim, jego następstwach dla odradzającej się Ojczyzny i potrzebie godnego upamiętnienia tego sukcesu w postaci nowoczesnego muzeum dotarła do wszystkich Polaków - mówi dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

Na wirtualną wycieczkę "zabiorą nas" prawnukowie powstańców, którzy przedstawiają ideę towarzyszącą tej wielkiej inwestycji kulturalnej miasta Poznania. O swojej fascynacji Powstaniem, o jego ogólnonarodowym znaczeniu i oczekiwaniu na nową siedzibę
Muzeum opowiada Julia Czarnul – prawnuczka rysownika i powstańca Leona Prauzińskiego, na którego pocztówkach przedstawiających powstańcze epizody wychowało się całe pokolenie Wielkopolan w dwudziestoleciu międzywojennym.

Sprawdź też:

Drugą z występujących osób jest Karol Przesławski, prawnuk Stanisława Powalisza, członka POW Zaboru Pruskiego, który po wybuchu Postania Wielkopolskiego kierował grupą skautów-gońców przy Dowództwie Głównym Powstania. Łączne znajdzie się tam sześć historii, które przedstawią losy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Kina na skraju bankructwa

od 16 lat

Nowa strona internetowa umożliwiająca zwiedzanie powstała ze środków w ramach projektu projekt Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

ZOBACZ TEŻ:

W Poznaniu 11 listopada to dzień imienin ulicy Święty Marcin, w czasie których odbywa się min. tradycyjny korowód i kiermasz rogali świętomarcińskich. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, imprezy plenerowe odwołano. Zamiast tego, w ramach projektu "Imieniny Ulicy. Jest inaczej", przed CK Zamek stanęła symboliczna rzeźba "Razem w pandemii", a na latarniach przy ulicy Święty Marcin wywieszono sześć haseł nawiązujących do przesłania tegorocznego święta.Zobacz 6 haseł z okazji imienin ulicy św. Marcin >>

6 haseł na imieniny ulicy Święty Marcin. W tym roku główne p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski