Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadają ceny mieszkań w Poznaniu

Andrzej Janas
Według danych dostępnych za luty 2012 roku, ceny transakcyjne mieszkań w Polsce nadal spadają. W stosunku do stycznia obniżka wyniosła 1,95 proc. i jest to największy jednorazowy miesięczny spadek cen lokali od kwietnia 2009 roku - twierdzą analitycy Open Finance i Home Broker.

W skali ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań używanych spadły w analizowanych największych miastach Polski o 6,6 proc. W ostatnich 12 miesiącach zmniejszyła się również liczba transakcji - podają analitycy rynku nieruchomości.

Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Jak bezpiecznie wynająć nieruchomość - przeczytaj
Wiosenna ofensywa deweloperów

W lutym 2012 średnie ceny ofertowe na rynku wtórnym mieszkań w Poznaniu spadały o 0,57 proc., w dłuższej perspektywie widać jednak, iż ceny mogą się stabilizować. Powolne zmiany trendu ze spadkowego w ostatnich dwóch miesiącach nie oznaczają powrotu czasu wzrostów cen. Może to być jednak oznaka ze strony sprzedających mieszkania, że nie są już skłonni do dalszych obniżek.

- W Poznaniu średnia cena transakcyjna mkw. jest wyższa niż przed miesiącem (o 122 zł). Zwyżka średnich cen transakcyjnych nie wynika z faktu, że na lokalnym rynku pojawiły się nagle okoliczności wpływające na zmianę dotychczasowego tren-du. Duże znaczenie ma koszyk przeprowadzonych w ostatnim kwartale transakcji, w którym pojawiały się mieszkania droższe, o ponadprzeciętnym standardzie - mówi Marcin Jańczuk z Agencji Metrohouse &Partnerzy.

Warto zwrócić uwagę, że w Poznaniu, w porównaniu do innych miast, kupujący mają najmniejsze pole do negocjacji ceny. Różnica pomiędzy średnimi cenami wystawionymi do sprzedaży a cenami transakcyjnymi wynosi 3,4 proc. W innych miastach różnice te są wyższe i wynoszą od 5,3 proc. w Gdańsku do nawet 12,2 proc. w Gdyni.

- Można śmiało rzec, że mamy znów w Poznaniu rynek kupującego. Paradoksalnie kupującym sprzyjają trudności w pozyskaniu kredytu hipotecznego, bo często negocjacje rozpoczynają się od zdania: "bank nie da mi więcej niż...", co stawia sprzedającego w trudnej sytuacji negocjacyjnej, bo wie, że albo sprzeda w tej cenie, albo będzie znów czekał miesiącami na potencjalnego kupca - dodaje Michał Dziarmaga, Metrohouse &Partnerzy Oddział Poznań.

Coraz więcej sprzedających jest zablokowanych przez aktualny kurs franka. Jednak im droższy frank, tym sprzedający jest bardziej skory do obniżki ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski