Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci w Poznaniu rośnie, jak na drożdżach [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Spalarnia śmieci w Poznaniu
Spalarnia śmieci w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Poznańska spalarnia śmieci rośnie, jak na drożdżach. Obecnie trwa montaż pierwszego z dwóch kotłów. Instalacja drugiego rozpocznie się w połowie kwietnia. Spalarnia zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2016 roku.

Budowa spalarni śmieci rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Będzie tutaj spalanych 210 tysięcy ton odpadów rocznie. Z ich spalania powstanie energia cieplna i elektryczna. Powstaje ona przy elektrociepłowni Karolin, na granicy Poznania i gminy Czerwonak.

Inwestycja jest efektem współpracy Poznania i – firmy SITA Zielona Energia. To prywatny partner zapewnia finansowanie, budowę i przez 25 lat będzie eksploatował spalarnię. Miasto w posagu wniosło między innymi teren oraz dotację unijną. Koszt inwestycji oszacowano na 725 milionów złotych.

Zobacz też: Spalarnia śmieci w Poznaniu. Montują gigantyczny element pieca [ZDJĘCIA]

Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu w firmie SITA Zielona Energia zapewnia, że zastosowane w spalarni rozwiązania technologiczne są na najwyższym dostępnym obecnie poziomie. - Bez cienia przesady można powiedzieć, że spalarnia to nowoczesne, bezpieczne dla środowiska i ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie gospodarki odpadami – podkreśla Sz. Cegielski.

Andrzej Zioło, kierownik do spraw projektów SITA Polska twierdzi, że rusztowa technologia jaką zastosowano w spalarni jest sprawdzona, gwarantuje kontrolę procesu spalania i spełnienie norm środowiskowych i niezawodna.

- Metoda rusztowa jest najczęściej stosowaną do spalania odpadów komunalnych – twierdzi A. Zioło. - Zastosowano ją w ponad 90 proc. spalarni europejskich.

Bożena Przewoźna, pełnomocnik do spraw realizacji projektu „System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania” zwraca uwagę, że poznańska spalarnia jest pod wieloma względami wyjątkowa.

- To pierwszy i jedyny do tej pory w Polsce projekt realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w gospodarce odpadami – mówi B. Przewoźna. I dodaje, że Komisja Europejska podpisała już zgodę na pełną dotację, o jaką wnioskował Poznań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski