Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewnik powstańczy w Głosie Wielkopolskim

Maciej Roik
Bolesław Szulia.
Bolesław Szulia.
Z Bolesławem Szulią, dyrygentem i kompozytorem rozmawia Maciej Roik.

Czy jest szansa, że w Polsce powróci moda na śpiewanie patriotycznych piosenek?

Bolesław Szulia: - Myślę, że to już się dzieje. Cała Polska śpiewa. By może nieco inny repertuar, ale utwory o Powstaniu Wielkopolskim czy Warszawskim tworzą dziś nawet kapele rockowe. Marsylianka Wielkopolska to coś innego, to tak zwane bel canto czyli piękny śpiew. Być może wciąż nie przez wszystkich rozumiany. Jestem jednak przekonany, że płyta stanie się w wielu domach przyczynkiem do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych.

Same teksty mogą zainteresować młodego słuchacza?

Bolesław Szulia: - Są pewne kanony, które powinno się znać. Tak jest w przypadku literatury, ale także muzyki. Młodzi ludzie powinni znać pieśni patriotyczne. Niekoniecznie na pamięć, ale z pewnością powinni je kojarzyć z konkretnymi faktami.

Czy te utwory dla osób starszych również mogą się okazać czymś nowym?

Bolesław Szulia: - W wielu przypadkach z pewnością tak. A jeśli nawet nie będą niczym nowym, to znajdujące się na płycie pieśni i piosenki pozwolą na odświeżenie patriotycznego repertuaru. Dlatego płyta jest bardzo cenna także dla osób starszych. Dla wszystkich jest lekcją historii.

W jakim sensie?

Bolesław Szulia: - Jak mówi piosenka "już nam niewiele osób o tym powie". Tak jest właśnie z Powstaniem Wielkopolski. Szukając utworów dowiedziałem się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Podobne odczucia będą miały osoby, które posłuchają płyty. Bo teksty piosenek mogą być punktem wyjścia do dalszego szukania informacji o powstaniu.

Jak tworzy się zbiór pieśni żołnierskiej?

Bolesław Szulia: - Ja chciałem przede wszystkim stworzyć zbiór utworów, który spodoba się nie tylko osobom starszym, ale także młodzieży. Dlatego jest "Rota" czy tytułowa "Marsylianka Wielkopolska" skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego, ale też zwykłe, proste, często stworzone przez anonimowych autorów piosenki żołnierskie. I tak na przykład po "Rocie", można posłuchać piosenkę "Niemcom wojna wydana", której tekst opowiada o generale Hallerze. Przez dobór utworów chciałem pokazać polskich dowódców, którzy mieli swój wkład w zwycięskie powstanie.

Są jacyś konkretnie związani z Wielkopolską?

Bolesław Szulia: - W piosence "Zakochałam się w Powstańcu", cała zwrotka jest poświęcona Stanisławowi Taczakowi czyli pierwszemu głównodowodzącemu powstania. Niestety w śpiewnikach nie ma kompozycji, które opowiadałyby o innych dowódcach. Dzisiaj nie sposób komponować utworów o nich wszystkich. Na płycie znajdą się więc głównie piosenki historyczne.

Głównie, a zatem nie tylko.

Bolesław Szulia: - Tak. Utworem stworzonym specjalnie na tę płytę jest pieśń "Zakochałam się w Powstańcu".

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śpiewnik powstańczy w Głosie Wielkopolskim - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski