Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiwory dla osób w kryzysie bezdomności w Poznaniu. Policja i Caritas starają się ochronić potrzebujących przed zimnem

Alicja Durka
Alicja Durka
Caritas rozdaje śpiwory dla osób w kryzysie bezdomności.Kolejne zdjęcie --->
Caritas rozdaje śpiwory dla osób w kryzysie bezdomności.Kolejne zdjęcie --->Robert Woźniak
W piątek, 17 grudnia poznański Caritas, przy współpracy z policją rozwoził ciepłe śpiwory, gotowe posiłki i bieliznę dla osób w kryzysie bezdomności. Przygotowano 30 paczek dla potrzebujących.

Śpiwory dla potrzebujących

To już kolejna akcja poznańskiego Caritasu w tym roku. Od wielu lat, gdy spada temperatura powietrza, rozwożone są koce, śpiwory, ciepła odzież, jedzenie i wiele innych.

Z pracownikami jeździ także policja. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale nie tylko. Funkcjonariusze, dzięki codziennym patrolom wiedzą też dokładnie, gdzie znajdują się osoby w potrzebie.

Często też znają ich imiona, historie, niekiedy mają także do nich numery do kontaktu telefonicznego. Dzięki tej znajomości, osoby w kryzysie bezdomności nie są podejrzliwe względem darczyńców oraz zmniejsza się ryzyko ewentualnego ataku.

- Policjanci robią rozpoznanie terenowe, gdzie znajdują się osoby bezdomne, potrzebujące pomocy, nieporadne życiowo i w trakcie mrozów codziennie sprawdzają koczowiska

- informuje policja.

Mundurowi i pracownicy Caritasu rozdawali także ulotki informujące o noclegowniach i miejscach, w których mogą szukać pomocy. Z relacji policjantów wynika jednak, że osoby w kryzysie, z różnych względów, rzadko decydują się z niej skorzystać.

Dodatkowo osoby obdarowywane zostały poinformowane o wigilii dla osób samotnych i potrzebujących organizowanej przez Caritas we wszystkich jadłodajniach. Takie działania i codzienne patrole mają zapobiegać śmierciom z wyziębienia. Według informacji policji, na szczęście ubiegłym roku nie odnotowano ani jednego takiego przypadku. W tym roku również, ale należy mieć na uwadze to, że nie mieliśmy jeszcze do czynienia z mrozami.

Kim są osoby w kryzysie bezdomności?

W Poznaniu i Wielkopolsce działają ośrodki pomocowe dla osób z trudnościami. Mogą się tam umyć, ogrzać, najeść i wyspać. Tego typu ośrodki proponują często także wparcie w wychodzeniu z bezdomności. Niestety, nie każdy decyduje się na przyjęcie pomocy. Powodów jest wiele, z relacji zaangażowanych w pomoc wynika, że przede wszystkim jednak chodzi o pewne ograniczenie swobody. W placówkach bowiem obowiązują konkretne zasady, jak np. zakaz spożywania alkoholu, określone godziny posiłków czy przyjęć. Nigdy też nie jest się tam samemu, ponieważ pokój dzieli się z innymi potrzebującymi. Czasem nieprzyjmowanie pomocy spowodowane jest trudnościami psychicznymi, nałogami lub iluzją, że osoby w kryzysie radzą sobie sami.

- Jeździmy z paczkami z pożywieniem, ciepłymi ubraniami i śpiworami, żeby ich wesprzeć chociaż w ten sposób w tym najtrudniejszym czasie

- tłumaczy policja.

Produkty przekazywane potrzebującym mają odcinane metki i przygotowywane są tak, by mogły służyć potrzebującym, a nie trafiały np. na sprzedaż.

- Fajnie zobaczyć, że to ma sens i pomagamy tym ludziom, bo sporo z nich nie przyjdzie i nie poprosi o tę pomoc, bo jakoś sobie radzą, ale ta pomoc jest im potrzebna

- relacjonują pracownicy Caritas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski