Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie socjalne w Poznaniu: Wykluczeni zaparzą kawę i...

Błażej Dąbkowski
Członkowie Stowarzyszenia na Tak zorganizowali w marcu marsz. Być może część z nich znajdzie pracę
Członkowie Stowarzyszenia na Tak zorganizowali w marcu marsz. Być może część z nich znajdzie pracę Łukasz Gdak
Osoby po kryzysach psychicznych znajdą pracę w kawiarni. Długotrwale bezrobotni zabiorą się za robienie tatuaży. Latem w Poznaniu działalność gospodarczą rozpocznie aż siedem spółdzielni socjalnych, prowadzonych przez wykluczonych społecznie mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Dwie klubokawiarnie, jedna prowadzona przez niepełnosprawnych intelektualnie, druga przez osoby chore psychicznie. Dwie firmy zajmujące się remontami, studio tatuażu, galeria fotograficzna, call center i przedsiębiorstwo trudniące się usługami pszczelarskimi poprowadzą trwale bezrobotni.

Sprawdź też: Spółdzielnia socjalna "Poznanianka" postanie w Poznaniu. Pracą spłacisz długi

Latem w Poznaniu działalność gospodarczą rozpocznie aż siedem spółdzielni socjalnych, prowadzonych przez wykluczonych społecznie mieszkańców stolicy Wielkopolski.

- W ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Społecznej" na terenie całego województwa powstanie minimum 11 spółdzielni socjalnych - wyjaśnia Maciej Małach z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.

W samym Poznaniu dzięki nim zatrudnienie znajdzie co najmniej 35 osób, choć docelowo ma być ich znacznie więcej. - Naszemu stowarzyszeniu zawsze przyświecało hasło "Rehabilitacja poprzez pracę". Teraz dzięki projektowi będziemy mieli okazję wcielić je w życie - nie ukrywa zadowolenia Bogdan Nowicki, prezes Stowarzyszenia Wszyscy Ludzie Dobrej Woli, zajmującego się osobami po kryzysach psychicznych.

Spółdzielnia socjalna, którą tworzą członkowie stowarzyszenia zamierza otworzyć klubokawiarnię połączoną z małą gastronomią.

Zobacz również: Mosina: Barka przeszkoliła, więc powstanie spółdzielnia socjalna

- Mają w niej pracować chorzy na schizofrenię i depresję znajdujący się w fazie remisji. Czyli w momencie, gdy nasilenie objawów choroby jest mniejsze - dodaje Nowicki.

Stowarzyszenie w tej chwili intensywnie szuka lokalu dla swojej klubokawiarni. - Nie jest łatwo, cały czas rozmawiamy z ZKZL. Teraz sprawdzamy jeden przy ul. Głogowskiej - wyjaśnia prezes stowarzyszenia. Właśnie na tej ulicy, w dawnej siedzibie kawiarni i cukierni Hortex może powstać lokal prowadzony przez spółdzielnię socjalną "Dobra robota", której pomysłodawcami są Agnieszka Frankowska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło Poznań oraz Magdalena Jarosz i Dominik Marszałek ze Stowarzyszenia na Tak.

- Miejscu cały czas się przyglądamy. Umowy jeszcze nie podpisaliśmy - zastrzega Dominik Marszałek.

Wszystkie spółdzielnie socjalne do 15 lipca muszą złożyć biznesplany.

- W sierpniu powinny rozpocząć działalność - informuje Maciej Małach z Barki. Otrzymają one dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, wsparcie pomostowe na środki eksploatacyjne (1,5 tys. zł miesięcznie przez rok), darmową obsługę księgowości oraz dwuletnie refinansowanie składek ZUS.

- Spółdzielniom dajemy więc nie tylko wędkę, ale na szkoleniach tłumaczymy także, jak się nią posługiwać - kończy Maciej Małach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski