Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społecznicy sprzeciwiają się budowie mieszkań na terenach Fortu VIIa w Poznaniu. Sterczewski: "Jest to niebezpieczny precedens"

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Poseł Franciszek Sterczewski wraz z lokalnymi społecznikami apelują do władz miasta, aby Ci odmówili zgody na rozpoczęcie inwestycji w Forcie VIIa. Według nich naruszy ona w dużym stopniu aspekt przyrodniczy oraz historyczny tego miejsca.
Poseł Franciszek Sterczewski wraz z lokalnymi społecznikami apelują do władz miasta, aby Ci odmówili zgody na rozpoczęcie inwestycji w Forcie VIIa. Według nich naruszy ona w dużym stopniu aspekt przyrodniczy oraz historyczny tego miejsca. Adam Jastrzębowski
Kupione przez firmę Constructa Plus 20 lat temu tereny Fortu VIIa w Poznaniu już w grudniu otrzymały od Jacka Jaśkowiaka pozytywną decyzję środowiskową. Pozwala ona na rewitalizację fortyfikacji oraz zagospodarowanie obszaru pod nowe mieszkania. Od tej decyzji odwołali się społecznicy, którzy nie zgadzają się na postawienie tam bloków. Według nich wpłynie to negatywnie m.in. na aspekt przyrodniczy tego miejsca.

Decyzja środowiskowa na zabudowę Fortu VIIa

W 2002 roku firma deweloperska Constructa Plus zakupiła od wojska łącznie blisko 9,7 ha gruntów znajdujących się przy ulicach Marcelińskiej, Wałbrzyskiej oraz Strzegomskiej w Poznaniu. To na nich znajduję się wybudowana pod koniec XIX w. twierdza Fort VIIa.

W grudniu 2021 roku prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wydał pozytywną decyzję środowiskową dotyczącą rewitalizacji terenów fortu oraz zezwolenie na budowę 12 nowych bloków. Według planów dewelopera, teren Fortu VIIa, który znajduje się na obszarze Natura2000, zostałby odnowiony i przekształcony w centrum społeczno-kulturalne. Natomiast na pozostałej części terenu (poza obszarem Natura2000), zostaną wybudowane budynki mieszkalne.

Zobacz także:

Społecznicy sprzeciwiają się budowie nowych mieszkań

Na to nie zgadzają się społecznicy z Koalicji ZaZieleń oraz Stowarzyszenia Prawo do Przyrody, którzy wystosowali apel do prezydenta miasta oraz poznańskich radnych, by Ci odmówili ustalenia lokalizacji inwestycji. W tym sprzeciwie popiera ich poseł Franciszek Sterczewski. Uważa, że jest to niebezpieczny precedens, który zniszczy ten zabytkowy obiekt.

- Poznańskie forty są dziedzictwem Poznania. Są jednym z najważniejszych miejsc, które tworzą tożsamość historyczną, kulturową, ale też przyrodniczą tego miasta

- powiedział Sterczewski.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Maciej Bittner z rady osiedla Ławica uważa, że inwestycja na Marcelinie zniszczy nie tylko zieleń, ale także stoki otoczeniowe fortu, które stanowią element wpisany do rejestru zabytków.

- Kto przyjedzie oglądać i podziwiać nasze forty, jeżeli to będzie właściwie osiedle mieszkaniowe?

- mówi Bittner

- Ulica Marcelińska zostanie całkowicie zakorkowana. Podobnie będzie na ulicy Strzegomskiej. Nowi mieszkańcy oraz dzieci nie będą mieli tutaj ani szkoły, ani przedszkola, ani np. obiektów sportowych. Nie ma też obiektów kulturalnych. Tego wszystkiego tutaj brakuje - dodaje.

Rozbudowa szkoły podstawowej numer 62 na Podolanach wkrótce dobiegnie końca. Jak informuje Barbara Plenzler-Horváth z Poznańskich Inwestycji Miejskich, obecnie wykonywane są lamperie na korytarzach, prowadzone są też roboty wykończeniowe w wolnostojącym budynku auli szkolnej, a także prace polegające na zagospodarowaniu terenu wokół obu budynków. Nowa część szkoły o powierzchni niemal 2,4 tys. mkw, a także budynek auli z filią Biblioteki Raczyńskich mają zostać oddane do użytku już w kwietniu.Zobacz, jak obecnie wygląda nowe skrzydło szkoły na Podolanach -->

Szkoła Podstawowa nr 62 na Podolanach już prawie gotowa! Zob...

Społecznicy apelują do władz miasta

W czasie poniedziałkowego spotkania z mediami (17 stycznia), społecznicy wystosowali apel do prezydenta Jaśkowiaka oraz do radnych miasta, aby Ci sprzeciwili się inwestycji.

- Apelujemy do władz miasta. Apelujemy także do Pani konserwator zabytków, żeby nie wydawała decyzji konserwatorskiej zezwalającej na budowę mieszkań. Żeby ewentualnie zezwoliła tylko na rewitalizację części Centralnej Fortu - powiedział Robert Kalak ze Stowarzyszenia Prawo do Przyrody.

Apel został wystosowany również do Rady Miasta, aby odrzuciła ustawę, lokalizację i uchwałę lokalizacyjną, "o którą prędzej czy później inwestor będzie musiał wystąpić, jeżeli będzie chciał realizować tę inwestycję".

"Zostanie naruszona przyroda tego terenu"

Według liczb podanych przez Koalicję ZaZieleń, na tym terenie znajduje się ponad 5 tys. drzew. Dendrolodzy określili ich wiek na ok. 70 lat. Wśród nich znajdują się dęby oraz jesiony, których obwody pni wynoszą po 200 cm. Aneta Mikołajczyk z koalicji mówi, że deweloper planuje wycinkę 1,5 tys., natomiast kolejne 1,3 tys. drzew ma zostać przesadzonych.

- Oprócz tego mają tutaj powstać garaże podziemne. Budowa nowej infrastruktury na pewno wpłynie negatywnie na resztę zieleni, ponieważ zostaną zmienione stosunki wodne

- dodaje Mikołajczyk.

Sterczewski podkreślił również, że ta inwestycja oparta jest na dwóch kłamstwach. Twierdzi, że inwestycja nie jest ani proekologiczna, ani prospołeczna, tak jak zapowiadają inwestorzy. Chociaż według zapewnień oraz założeń firmy Constructa Plus, na tym terenie będą mogły działać organizacje pozarządowe.

- Zapytałem inwestorów na jaki czynsz będą mogły te organizacje liczyć. Usłyszałem, że na preferencyjnych warunkach, ale po kilkunastu miesiącach będzie to już stawka komercyjna

- dodaje poseł.

Mural upamiętniający Jana Kulczyka wzbudził kontrowersje wśród poznaniaków. „Mural w podziękowaniu za najdroższą autostradę!” - komentuje jedna z osób. Ale są też jego zwolennicy. Przejdź dalej --->

Mural dla Jana Kulczyka powstanie w Poznaniu. Nie wszystkim ...

Constructa Plus: inwestycja jest proekologiczna i prospołeczna

Do tego zarzutu odniosła się Joanna Janowicz, współwłaścicielka firmy deweloperskiej. Informuje, że organizacje będą mogły działać w forcie, a stawka czynszu będzie wynosiła wyłącznie koszty eksploatacyjne. Dodaje, że otwarcie 6,5 ha prywatnego terenu dla lokalnej społeczności w jej opinii jest jak najbardziej prospołeczne.

- Samo wydanie decyzji świadczy o tym, że można ją przeprowadzić w zgodzie ze środowiskiem. Pan poseł mówi, że nie jest proekologiczna. Wśród prac, jakie mamy zaplanowane, jest m.in. zapewnienie 100 procent retencji wody na terenie fortu dla całej inwestycji

- podkreśla.

Janowicz dodaje, że te wartości proekologiczne można wymieniać bardzo długo. Informuje także, że zostały one przedstawione bardzo szczegółowo posłowi podczas spotkania, które miało miejsce ponad rok temu. Według Janowicz, poseł Sterczewski nie miał wówczas zastrzeżeń do tych planów inwestycyjnych.

Data rozpoczęcia budowy nie jest na razie znana. Construct Plus musi najpierw złożyć wniosek do prezydenta Jaśkowiaka oraz poznańskiej rady miejskiej o podjęcie uchwały lokalizacyjnej. Wówczas będzie ona głosowana na jednej z sesji Rady Miasta Poznania.

Zobacz też:

Stopa bezrobocia w Poznaniu od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Na koniec listopada 2021 roku wynosiła zaledwie 1,7 proc. (w całej Wielkopolsce to 3,1 proc.). Którzy pracownicy są najbardziej poszukiwani w Poznaniu? Najnowsze dane prezentuje "Barometr Zawodów 2022". Przejdź dalej i zobacz, których pracowników najbardziej brakuje na rynku pracy w Poznaniu --->

Ci pracownicy są najbardziej poszukiwani w Poznaniu w 2022 r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski