Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sport akademicki: Tomasz Szponder ponownie prezesem AZS

Radosław Patroniak
Tomasz Szponder podczas wystąpienia na Walnym Zebraniu AZS
Tomasz Szponder podczas wystąpienia na Walnym Zebraniu AZS Fot. Archiwum AZS Poznań
We wtorek wieczorem w Małej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyło się Walne Zebranie Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu. Ponownie prezesem AZS Poznań wybrano Tomasza Szpondera.

Ustępujące władze podsumowały cały okres swojej działalności (od 4 grudnia 2013 roku), natomiast 80 delegatów z całej Wielkopolski wybrało nowe władze Organizacji oraz przyjęło uchwałę określającą najważniejsze zadania do realizacji w kolejnych dwóch latach.

W Auli pojawili się także przedstawiciele instytucji blisko współpracujących z Organizacją. Wśród gości byli m. in. Szymon Ziółkowski, poseł na Sejm RP i jedyny złoty medalista olimpijski z Wielkopolski, reprezentant AZS Poznań; reprezentanci władz samorządowych: Waldemar Witkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Jędrzej Solarski, wiceprezydent m. Poznania, dr Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania i przedstawiciele władz akademickich z rektorem Politechniki Poznańskiej prof. Tomaszem Łodygowskim i byłym rektorem UAM, prof., St. Lorenzem na czele, przedstawiciele związków sportowych, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, mediów.

Po raz pierwszy w historii nadano tytuł członka honorowego AZS Poznań dla 18 wybitnych działaczy, trenerów i sportowców. Przedstawiciele PKOL wręczyli też prof. Zygmuntowi Przybylskiemu złoty medal PKOl za zasługi dla ruchu olimpijskiego, a brązowe odznaki za zasługi dla sportu otrzymali Józef Kozikowski (żeglarstwo) i Waldemar Łakomy (taekwondo). Wręczano też złote i srebrne odznaki AZS: działaczom sekcji i klubów uczelnianych, trenerom i zawodnikom.

Następnie delegaci wybrali prezesa i 20 osobowy zarząd, który zgodnie ze Statutem uzupełnią aktualni prezesi dziesięciu największych klubów uczelnianych AZS Poznań oraz sekretarz Zarządu. Na czele AZS Poznań stanął ponownie) Tomasz Szponder. Wybrano też komisję rewizyjną, sąd koleżeński i delegatów na Zjazd AZS.

Poniżej krótkie podsumowanie minionej kadencji:

Sport wyczynowy to jedno z głównych pól, na których koncentrowała się w największym stopniu działalność Zarządu, a wzrost poziomu sportowego sekcji i zawodników był jednym z najważniejszych zadań stawianych przed nowymi władzami w uchwale ostatniego zebrania. Zadanie to zostało spełnione w bardzo wysokim stopniu:
- obydwa sportowe kluby akademickie z Poznania od lat zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce klubów w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży (w ostatnim roku AZS Poznań na V miejscu – 19 lat w pierwszej dziesiątce!!! – a AZS AWF Poznań na VI miejscu);
- 16 zawodników z AZS Poznań objętych jest bezpośrednimi przygotowaniami do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2016, a kwalifikacje zdobyli już Hanna Łyczbińska z AZS UAM oraz Karol Robak i drużyna kobiet w szabli (tu liczymy na start dwóch zawodniczek z AZS Poznań); kwalifikacje lekkoatletów zakończą się dopiero w lipcu bieżącego roku;
- w okresie sprawozdawczym rosła liczba reprezentantów kraju i osiąganych przez nich sukcesów sportowych, międzynarodowych i krajowych; w największym stopniu zauważalne było to w taekwondo.

Zawodnicy sekcji środowiskowych odnieśli w minionych latach wiele sukcesów w imprezach krajowych i międzynarodowych, m.in.
■ Karol Robak (taekwondo) – brązowy medal Mistrzostw Europy seniorów i srebro na Europejskich Igrzyskach w Baku (obydwa w 2015 roku),
■ Joanna Fiodorow – brązowy medal Mistrzostw Europy seniorów (2014),
■ aż 5 medali (wszystkie lekkoatletów) na Uniwersjadzie w Gwangju w 2015 roku (Anna Jagaciak-Michalska srebro w dal i brąz w trójskoku, srebro Joanny Fiodorow w młocie, srebro Adama Pawłowskiego i Artura Zaczka za finał i dla Jakuba Adamskiego za eliminacje w sztafecie 4 x 100 oraz srebro za eliminacje dla Roberta Brylińskiego w sztafecie 4 x 400 m),
■ brązowy medal dla Zuzanny Czuryło na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata klasie RSX (2015) i III miejsce Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2014 roku,
■ cztery medale taekwondo na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy: srebro Jagody Ulfig i Karola Robaka oraz brąz Alberta Millerta w 2015, a także srebro Katarzyny Lis w 2014. Do tego brąz Alberta Millerta na Mistrzostwach Świata juniorów w 2014.
■ brąz Malwiny Kopron na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2015 (rzut młotem).
■ setki medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Wiele sukcesów odnieśli też w tym zawodnicy klubów: AZS AWF i AZS UAM Poznań.

Drugim, obok sportu wyczynowego, zadaniem AZS w naszym środowisku jest działalność wśród studentów uczelni wielkopolskich.

Powodem do dumy jest najszerszy w kraju system rozgrywek regionalnych (głównie Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski i Mistrzostwa Studentów I Lat). Same tylko AMW zostały zorganizowane w ostatnich latach dwukrotnie w 60 dyscyplinach (r.a. 2013/2014 i 2014/2015). Sklasyfikowano w nich 21 uczelni (w 2013/2014) i 22 w r.a. 2014/2015 oraz 438 (2013/2014) i 431 (2014/2015) zespołów uczelnianych.

Nasza Organizacja oraz zrzeszone w niej kluby uczelniane od wielu lat należą do najaktywniejszych w kraju organizatorów imprez sportowych w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Ogółem przeprowadzonych zostało w tej kadencji 30 imprez finałowych i półfinałowych: w r.a. 2013/2014 – 11, w r.a. 2014/2015 – 9, a w bieżącym roku akademickim 10 imprez.

Największymi imprezami tego typu były zorganizowane trzy razy z rzędu przez nasz Zarząd AMP-y w pływaniu. Termy Maltańskie okazały się praktycznie jedynym obiektem w Polsce, który każdorazowo mógł przyjąć niemal tysiąc studentek i studentów z ponad 70 uczelni.
Dodatkowo Poznań był po raz pierwszy organizatorem Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku (27–29 listopada 2015), a nasi pierwszoroczniacy (również po raz pierwszy) wygrali klasyfikację generalną tej imprezy.

Trzecim omawianym aspektem były imprezy międzynarodowe. W upływającej kadencji byliśmy organizatorem Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu kobiet i mężczyzn (Poznań, 1–8 sierpnia 2015). Zawody zgromadziły na starcie reprezentantów 29 uczelni z 15 państw – w sumie 352 zawodników i zawodniczek oraz 74 osoby towarzyszące ekipom.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski