Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sporty walki: Przy Arenie ma powstać nowoczesna sala dla kickbokserów i bokserów. Być może stanie się ona Centralnym Ośrodkiem Sportu

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Zawodnicy klubu KKS Sporty Walki trenują obecnie w opłakanych warunkach, ale za 2-3 lata ich obiekt może się radykalnie zmienić i być jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce
Zawodnicy klubu KKS Sporty Walki trenują obecnie w opłakanych warunkach, ale za 2-3 lata ich obiekt może się radykalnie zmienić i być jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce Fot. Archiwum KKS Sporty Walki
Kompleksowa modernizacja hali i powiększenie bazy treningowej klubu KKS Sporty Walki w Poznaniu to ambitny plan władz miasta oraz szefów i trenerów najlepszego klubu w Polsce.

Kompleksowa modernizacja hali i powiększenie bazy treningowej klubu KKS Sporty Walki w Poznaniu to ambitny plan władz miasta oraz szefów i trenerów najlepszego klubu w Polsce.

– Podczas ostatnich mistrzostw Polski w kickboxingu, które zostały rozegrane w Swarzędzu w klasyfikacji medalowej zajęliśmy pierwsze miejsce, a nasi reprezentanci w rywalizacji seniorów i juniorów wywalczyli 6 złotych, 8 srebrnych i 6 brązowych krążków – mówi Radosław Laskowski trener w KKS Sporty Walki i zarazem szkoleniowiec kadry narodowej.

Jego marzeniem jest stworzenie Centralnego Ośrodka Sportów Walki Kickboxingu i Boksu, który mógłby się też stać Centrum Przygotowań Olimpijskich. Kickboxing wszedł już do struktur MKOl i z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie dyscypliną pokazową podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, a w 2028 roku w Los Angeles przyznawane byłyby medale w tym sporcie.

– Poznań to obecnie najsilniejszy ośrodek kickboxingu w naszym kraju. Potrzeba nam tylko dobrej bazy, bo obecna nie wystarcza.
Chcielibyśmy zorganizować w Poznaniu Puchar Świata w 2021, a dwa lata później nawet mistrzostwa globu, a do tego potrzebna jest odpowiednia infrastruktura – zaznacza trener Laskowski.

Czytaj też: Sześć medali dla kickbokserów KKS Sporty Walki na PŚ w Dublinie

Co zakłada projekt, który byłby realizowany wspólnie z miastemi- POSiR-em, do którego należy budynek i teren przy Arenie. W planie jest termomodernizacja obecnego obiektu (starej kotłowni) i pełne przystosowanie go do współczesnych standardów. Z kolei nowa sala ma zagwarantować miejsce na jednoczesne realizowanie dwóch treningów grupowych jednocześnie oraz pozwalać na organizację zawodów, zgrupowań dla grup z widownią do 150-200 osób. Dzięki inteligentnym trybunom z ringiem byłaby to bardzo nowoczesna hala. Całkowity koszt to 3,5 mln zł.

– Szanujemy historię, dlatego chcemy w ramach projektu rewitalizacji nawiązać do kotła lokomotywy zasilającej Arenę w latach 70. Jednocześnie obiekt świetnie wpisuje się w charakter rekreacyjno-sportowy całego obszaru parku Kasprowicza – podkreśla Laskowski.

– Jednym z zadań POSiR jest rozwój bazy sportowej i w ten cel wpisuje się modernizacja obiektów, które mogłyby służyć zawodnikom uprawiającym sporty walki. Rozmowy na temat modernizacji sali, w której trenują zawodnicy KKS Sporty Walki są na wstępnym etapie. Jest już wizualizacja obiektu, ale nie ma jeszcze projektu. Kiedy on powstanie, będziemy mogli więcej powiedzieć na temat kosztów i zastanowić się nad możliwym terminem realizacji. Konieczne będzie uzyskanie środków z budżetu miasta na ten cel – tłumaczy Filip Borowiak, rzecznik prasowy POSiR.

Ze względu na ścisłe powiązania funkcjonalne, pomieszczeń zlokalizowanych w istniejącym i projektowanym budynku, KKS proponuje połączyć obie bryły za pomocą jednokondygnacyjnego łącznika. Dzięki swojej nieznacznej wysokości, minimalizuje on wpływ nowo projektowanej zabudowy na modernistyczną bryłę starej kotłowni.
Klub KKS Sporty Walki oprócz działalności związanej z prowadzeniem grup profesjonalnych włącza się w integracje lokalnej społeczności.

– Większa liczba grup amatorskich, dziecięcych, aktywizacja seniorów to kolejne nasze cele. Ponadto prowadzimy programy wspierające potrzebujących poprzez sport. Współpracujemy z Fundacją Balian, która prowadzi treningi bokserskie dla osób na wózkach – wylicza Laskowski i przypomina nazwiska złotych medalistów MP ze Swarzędza.
Na najwyższym podium podczas MP stanęli następujący zawodnicy: seniorzy – Karolina Mośko (kategoria 48 kg), Sylwia Lewandowska (52 kg), Jakub Pokusa (71 kg), Mateusz Kubiszyn (86 kg); juniorzy – Laura Zgolińska (60 kg), Patryk Możdżyński (57 kg).

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski