Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów
Spotkanie w Budapeszcie. Morawiecki: Widzimy, że Europa jest rozchwiana. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów fot. Joanna Urbaniec / Polskapress
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi. - Dzisiaj widzimy, że Europa jest rozchwiana, targają nią różne sprzeczności. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów. My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi – mówił szef polskiego rządu.

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz Matteo Salvinim, liderem włoskiej Ligi.

- Każda dyskusja międzynarodowa obecnie skupia się na pandemii COVID-19. Podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i wzywamy Komisję Europejską, by zwiększyła swoje wysiłki na rzecz szybszego dostarczania szczepionek. Musimy przyspieszyć proces szczepień w Europie. I to było zagadnienie numer jeden naszego spotkania. Oczywiście nie był to główny temat naszego spotkania– mówił w oświadczeniu po spotkaniu premier Węgier Viktor Orban.

Szef węgierskiego rządu podkreślił, że zarówno Mateusz Morawiecki jak i Matteo Salvini są ważnymi politykami i są przyjaciółmi Węgier.

- Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane teraz dlatego, że zdecydowaliśmy, iż chcemy wyjść z Europejskiej Partii Ludowej. (..) Czego chcemy? Zgodziliśmy się, że chcemy renesansu, chcemy odrodzenia, chcemy odrodzenia w całej Europie. I będziemy wspólnie pracować na rzecz tego pomysłu– zaznaczył Orban.

Decyzja o opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej została podjęta w związku z rozbieżnością wartości między rządami a frakcją w Europarlamencie - Jest kilkadziesiąt milinów obywateli Europy, którzy zostali pozostawieni przez odpowiedniej reprezentacji politycznej. Demokracja chrześcijańska nie ma odpowiedniej reprezentacji – podkreślił.

- Jasne jest, że poza orientacją euroatlantycką, chcemy zajmować się wolnością, godnością, chrześcijaństwem, rodzinami oraz suwerennością narodową. Mówimy nie cenzurze, imperium europejskiemu ze stolicą w Brukseli oraz mówimy nie antysemityzmowi – zaznaczył Orban.

Szef rządu Węgier zapowiedział także, że następne spotkanie odbędzie się w maju, prawdopodobnie w Warszawie.

Morawiecki: Spotkaliśmy się w Budapeszcie, ponieważ wierzymy w przyszłość Europy

To była dyskusja nie tylko o pandemii, ale o przyszłości Europy. – Dyskutowaliśmy w jaki sposób można przyspieszyć programy szczepień, bo to jest remedium na walkę z COVID-19 – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dodał, że priorytetem jest zwalczenie pandemii jak najszybciej, żeby „Europa od maja mogła wracać do normalności”.

- Określiliśmy sobie nasze podstawowe priorytety: NATO jako podstawowa płaszczyzna zapewnienia bezpieczeństwa, ale także pogłębiona integracja europejska w tych obszarach, które są potrzebne, ale jednocześnie szanująca narodową suwerenność, wolność, wolność jednostek, ale przede wszystkim rzeczywiste, europejskie wartości, takie jak rodzina, godność jednostki, chrześcijaństwo, obrona tych wartości przed różnymi innymi kulturami, które spoza Europy, ale i z wewnątrz Europy, próbują je atakować. Wierzymy, że możemy budować wspólną drogę przed Europą – mówił.

Morawiecki podkreślił, że dzisiejsze spotkanie w Budapeszcie odbyło się, ponieważ szefowie rządów wierzą „w przyszłość Europy.”

- Dzisiaj widzimy, że Europa jest rozchwiana, targają nią różne sprzeczności. Elity w Brukseli próbują przedstawiać ją jako projekt salonów. My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi – ocenił szef polskiego rządu.
Dodał, że „potrzeba programu odbudowy, ale jednocześnie planu renesansu Europy i jej wartości.” Przy czym zaznaczył, że „Europa to nie może być dyktat silniejszych, to solidarność na rzecz wspólnych wartości.

Salvini: Jesteśmy tu, żeby zbudować cos nowego, żeby zbudować cos trwałego

- Wszyscy pracujemy, aby wyprowadzić Europejczyków z tych najciemniejszych chwil, z tej mrocznej epoki. To chyba najmroczniejszy okres od czasów wojen światowych – zaczął Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi.

Salvini przekazał, że „nie może być tak, że tylko lewica definiuje przyszłość.” - My jesteśmy w stanie przedstawić alternatywę wobec propozycji lewicy, która kwestionuje nasze korzenie. Nie wystarczy, że będziemy trzecią, czy czwartą siłą. Musimy być siłą numer jeden – dodał.

Członek włoskiego rządu zwrócił także uwagę na suwerenność państw. - Wolność musi być dostępna dla każdego, każde państwo zasługuje na szacunek, nie wolno stosować szantażu. Każde państwo ma prawo kroczyć własną ścieżką. Nie może być żadnej organizacji, która będzie decydować, kto jest demokratą, a kto nie jest – mówił.

- Dzisiaj jest nas tylko trzech i chcemy aby nas było więcej, żebyśmy byli większością. Jak mówią Amerykanie, mamy prawo szukać szczęścia, dobrobytu, bez żadnych dych ograniczeń. Jesteśmy tu, żeby zbudować cos nowego, żeby zbudować cos trwałego – zakończył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski