MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Ewy Tylman: Kiedy ruszy ponowny proces Adama Z. w sprawie śmierci 26-latki? Prokuratura i obrona wciąż czekają na termin

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Adam Z. był oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym Ewy Tylman. W styczniu tego roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok uniewinniający Adama Z.
Adam Z. był oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym Ewy Tylman. W styczniu tego roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok uniewinniający Adama Z. Lukasz Gdak
Rodzina Ewy Tylman, jej pełnomocnicy, prokuratura, oskarżony Adam Z. oraz jego obrońcy wciąż czekają na ustalenie terminu, w którym ponownie ruszy proces Adama Z. w sprawie śmierci 26-latki z Konina. Kilka miesięcy temu wyrok uniewinniający Adama Z. został uchylony przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu, który nakazał przeprowadzić ponowny proces.

- Termin rozprawy wciąż jest nieznany - poinformowała nas Katarzyna Błaszczak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Sprawdź też:

Przypomnijmy, że Adam Z. był oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym Ewy Tylman, która zaginęła w listopadzie 2015 roku. Po kilku miesiącach jej ciało odnaleziono w Warcie na wysokości Czerwonaka, a jeszcze przed końcem 2016 roku prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia.

Czy Adam Z. pozostanie uniewinniony od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman? W czwartek ruszył proces odwoławczy w jego sprawie. Na sali sądowej był obecny m.in. ojciec dziewczyny.

Poznań: Sąd uchylił uniewinnienie Adama Z. od zabójstwa Ewy ...

Proces Adama Z. ruszył w styczniu 2017 roku. Jednak już po kilku tygodniach poznański Sąd Okręgowy poinformował, że możliwa jest zmiana kwalifikacji prawnej czynu z zabójstwa na nieudzielenie pomocy. Jeszcze wiosną 2017 roku Adam Z. wyszedł z tymczasowego aresztu. Już wtedy mówiło się o tym, że mężczyzna może nie zostać skazany za zabójstwo.

Sprawdź też:

W kwietniu 2019 roku poznański Sąd Okręgowy wydał wyrok uniewinniający Adama Z. – W ocenie sądu materiał dowodowy nie pozwala na przyjęcie, że oskarżony Adam Z. dopuścił się zabójstwa Ewy Tylman lub w jakikolwiek inny sposób przyczynił się do jej śmierci. W toku postępowania nie udało się ustalić, co wydarzyło się między godziną 3.26, kiedy oskarżony o Ewa Tylman byli po raz ostatni widoczni razem na kamerach monitoringu a godziną 3.31, kiedy oskarżony został zarejestrowany już sam – mówiła sędzia Magdalena Grzybek.

I dodawała: – Wątpliwości sądu budzi to, czemu Adam Z. miałby dokonać zabójstwa Ewy Tylman, skoro miał z nią dobre relacje. Brakuje motywu. Nawet jeśli doszło między nimi do sprzeczki, to czemu Adam Z. miałby dokonać zabójstwa.

Sprawdź też:

Odwołanie od wyroku Sądu Okręgowego złożyła poznańska prokuratura i pełnomocnicy Ewy Tylman, którzy domagali się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. W styczniu 2020 roku poznański Sąd Apelacyjny ostatecznie nie przychylił się do argumentacji obrońców Adama Z. i uchylił wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego nakazując mu ponownie zająć się sprawą.

Sprawdź też:

– Z pierwszych wyjaśnień Adama Z. wynika wprost, że Ewa przed nim uciekała, potknęła się i wpadła do wody. Adam Z. widząc to, odwrócił się i uciekł jak tchórz. Brak jest podstaw do stwierdzenia, że Adam Z. dopuścił się zabójstwa. Jednak co najmniej powinien odpowiadać za nieudzielenie Ewie Tylman pomocy. Jak odchodził od rzeki, Ewa Tylman żyła, płynęła i on o tym wiedział – tak sędzia Marek Kordowiecki uzasadniał wyrok uchylający wcześniejsze uniewinnienie Adama Z.

Zobacz też:

I dodawał: – Jego (Adama Z. - dod. red.) postawa zmienia się chwilę po tym, gdy najpierw znika razem z Ewą Tylman w obiektywie kamery i następnie pojawia się sam po pięciu minutach. To są jedynie przesłanki, ale wskazują wprost, że Adam Z. doskonale wiedział, co stało się w z Ewą Tylman i że znalazła się w wodzie. Zupełnie inną kwestią jest jak znalazła się w wodzie.

Taki wyrok oznaczał, że proces Adama Z. będzie musiał ruszyć od początku. Chociaż prawomocny wyrok zapadł już w styczniu, to nadal nieznany jest termin ponownego procesu Adama Z.

W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

Kryminalny Poznań z lat 90. nadal kryje wiele zagadek. Oprócz głośnych, wyjaśnionych zabójstw, były też niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze porwania. Przedstawiamy 10 różnych historii z lat 90., które wydarzyły się w Poznaniu i okolicach. Część zbrodni doczekała się finału w sądzie, ale w niektórych sprawach do dzisiaj nie ustalono, co stało się z ciałami zamordowanych osób lub wyjaśniono tylko niektóre wątki. Czytaj więcej na kolejnych slajdach --->

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

W pierwszym półroczu 2020 roku na wielkopolskich drogach doszło do 1292 wypadków, w których zginęły 92 osoby, zaś 1503 zostały ranne. Policjanci nie mają wątpliwości, że najczęstszą przyczyną wypadków, w tym śmiertelnych, jest nadmierna prędkość oraz brawura. Z kolei jazda pod wpływem alkoholu niejednokrotnie kończy się tragicznie.– Głównymi przyczynami śmiertelnych wypadków drogowych są nadmierna prędkość, brawura lub jazda pod wpływem alkoholu. Jeśli jest prosty odcinek drogi, na którym nie ma żadnych przeszkód i jest on rzadko uczęszczany, to nic nie powinno się wydarzyć. A kiedy kierowca wypada na nim z trasy i np. uderza w drzewo lub wypada z niewielkiego łuku, to stoi za tym najczęściej nadmierna prędkość, alkohol czy brawura – mówi Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.Na zdjęciu: Do tragicznego wypadku doszło 31 sierpnia w miejscowości Czyściec na drodze wojewódzkiej numer 306 między Lipnicą a Sękowem (pow. szamotulski). Samochód uderzył w drzewo. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Śmiertelne wypadki w Wielkopolsce. W pierwszym półroczu 2020...

W ostatnich latach w Poznaniu i okolicach dochodziło do wielu wypadków samochodowych, w których śmierć ponosili piesi. Wśród nich były m.in. tragiczne wypadki na Dębcu, Łazarzu, Wierzbięcicach, Sołaczu, Grunwaldzie czy Murowanej Goślinie. Poznań był wstrząśnięty po tym, jak motornicza śmiertelnie potrąciła 8-letniego chłopca na przejściu dla pieszych, a kilka miesięcy później 69-letnia kobieta śmiertelnie potrąciła 8-letnią dziewczynkę, która przechodziła na zielonym świetle przez pasy. Przedstawiamy najgłośniejsze wypadki samochodowe w ostatnich latach, w których śmierć ponieśli piesi.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najgłośniejsze wypadki drogowe w ostatnich latach. J...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski