Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa grantów z WARP: Wojewoda wielkopolski zawiadomił prokuraturę, CBA i NIK. Marszałek Marek Woźniak zapowiada kontrole

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Zdjęcia z poniedziałkowej konferencji przed siedzibą WARP w Poznaniu.
Zdjęcia z poniedziałkowej konferencji przed siedzibą WARP w Poznaniu. Robert Woźniak
– Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości - mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski i zapowiada zawiadomienie NIK-u, CBA i prokuratury w sprawie grantów przyznawanych przez WARP. Kontrole przebiegu procesu zgłaszania i przyjmowania wniosków zapowiedział także marszałek województwa wielkopolskiego.

Przypomnijmy,że internetowy nabór na granty dla wielkopolskich przedsiębiorców, finansowane z funduszy unijnych, rozpoczął się w poniedziałek, 24 sierpnia o godzinie 9. Kilka sekund później przedsiębiorcy, którzy próbowali złożyć wnioski, otrzymywali komunikat, że środki zostały wyczerpane.

Sprawa ta zbulwersowała wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Czytaj więcej na ten temat: Nabór na granty dla wielkopolskich przedsiębiorców skończony po kilkudziesięciu sekundach. Przedsiębiorcy idą do prokuratury

Teraz zawiadomienie do prokuratury, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie kieruje także wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

- Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości. I te wątpliwości mam dziś nie tylko ja, ale każdy przedsiębiorca, który zaledwie kilka sekund po godz. 9.00 usłyszał, że za późno na złożenie wniosku, a w tym samym momencie jedna z kancelarii informuje, że wszystkie wnioski ich klientów zakwalifikowały się do otrzymania grantów. W związku z tymi wątpliwościami podjąłem decyzję o zawiadomieniu Najwyższej Izby Kontroli, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury. Skierowałem również pismo na ręce marszałka Marka Woźniaka

– mówi Łukasz Mikołajczyk.

Według wojewody szczególne zastrzeżenia budzi fakt, że po upływie zaledwie kilkunastu sekund od uruchomienia procedury ze względu na wyczerpanie środków wnioski składane przez przedsiębiorców były odrzucane i nie mogli oni aplikować o środki przewidziane w ramach programu. Przedsiębiorcy wskazują także na problemy z działaniem aplikacji, za pomocą której składane były wnioski, co powodowało, że nie mogli oni złożyć wymaganych dokumentów, np. ze względu na pojawiający się błędny komunikat o uprzednio złożonym wniosku.

- Zastrzeżenia zgłoszone przez wielkopolskich przedsiębiorców wymagają natychmiastowej weryfikacji. Przypomnę, że celem uruchomienia ww. programu przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości było wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19. Dziś wielu z nich zamiast wsparcia odczuwa irytację i głębokie poczucie niesprawiedliwości – zwraca się wojewoda wielkopolski w piśmie do marszałka.

Łukasz Mikołajczyk podkreśla również, że rządowa tarcza antykryzysowa była obiektem negatywnych komentarzy ze strony opozycji, mimo szerokiej pomocy, którą zapewniła przedsiębiorcom w skali całego kraju.

– Dziś mamy czarno na białym, jak działa rząd Prawa i Sprawiedliwości, który umożliwił szerokie wsparcie polskim przedsiębiorcom, a jak działa koalicja PO-PSL, która prosto w oczy zakpiła z wielkopolskich przedsiębiorców poszukujących wsparcia. Niestety, ale ta sytuacja obrazuje różnicę standardów

– komentuje wojewoda.

Sprawa WARP: Marszałek rozpoczyna kontrole

Swoje oświadczenie ws. naboru wniosków w projekcie „Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa” wydał także Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Urząd Marszałkowski przeprowadzi kontrole przebiegu procesu zgłaszania i przyjmowania wniosków na granty.

- Wobec zgłaszanych wątpliwości i protestów, dotyczących procedury przeprowadzenia przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. (WARP) naboru wniosków na wsparcie grantowe z „Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej”, podjąłem decyzję o uruchomieniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego postępowania kontrolnego. Jego zadaniem będzie sprawdzenie przebiegu procesu zgłaszania/przyjmowania wniosków przez system informatyczny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potencjalny udział narzędzi wspomagających, tzw. bootów i ich faktycznej roli w ułożeniu listy potencjalnych beneficjentów, a także procesu startu przyjmowania zgłoszeń - czytamy w oświadczeniu marszałka Marka Woźniaka.

Do czasu wyjaśnienia wątpliwości nie będą dokonywane jakiekolwiek wypłaty środków finansowych z puli grantowej, choć procedura weryfikacji dokumentów tych, którzy znaleźli się na liście grantobiorców, nie będzie na tę chwilę wstrzymana.

- Do zespołu kontrolnego zamierzam pozyskać niezależnych specjalistów z dziedziny informatyki, niezwiązanych ze strukturami WARP i Urzędu Marszałkowskiego. Mam nadzieję, że uda się w sposób wiarygodny zweryfikować to postępowanie. Jeśli w opinii Państwa podczas naboru zaistniały nieprawidłowości, które mogłyby i powinny być wyjaśnione w ramach planowanego audytu, proszę o przesyłanie przedmiotowych informacji w formie e-maila na adres [email protected]. Jednocześnie, jeśli ktoś z Państwa ma wiedzę na temat nieuczciwego postępowania osób zaangażowanych w nabór, proszę o informację lub zgłoszenie tego właściwym organom ścigania

- dodaje Marek Woźniak

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski