reklama

Sprawa Joanny F.: W sądzie zeznawał Ryszard Grobelny

Norbert KowalskiZaktualizowano 
Sprawa Joanny F.: W sądzie zeznawał Ryszard Grobelny/ zdjęcie ilustracyjne Waldemar Wylegalski
Były prezydent Poznania Ryszard Grobelny zeznawał w poniedziałek w sądzie jako świadek w procesie poznańskiej radnej Joanny F.

Kolejna rozprawa dotycząca składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez Joannę F. odbyła się wczoraj. Początkowo sąd planował przesłuchać czworo świadków. Jednym z nich miała być córka poznańskiej radnej, która z powodu problemów komunikacyjnych nie zdążyła wrócić z Wielkiej Brytanii do Poznania. Obszerne zeznania złożył za to były prezydent Ryszard Grobelny, który zapewniał, że Joanna F. nie wiedziała w jaki dokładnie sposób powinna wypełnić swoje oświadczenia majątkowe.

Sfałszowała oświadczenia?
Przypomnijmy, że poznańska radna Joanna F. została oskarżona o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. Prokuratura postawiła jej siedem zarzutów związanych z dokumentami składanymi przez nią w latach 2011-2014. Błędy miały dotyczyć przede wszystkim posiadanych przez nią oszczędności oraz nieruchomości. Pod koniec ubiegłego roku do sądu trafił akt oskarżenia. Proces rozpoczął się na początku czerwca tego roku. Wtedy też wyjaśnienia złożyła sama Joanna F., która zapewniała, że nie chciała utajnić swojego majątku.

– Przyznaję, że popełniłam błędy w składanych przeze mnie oświadczeniach majątkowych, lecz nie miałam nigdy zamiaru niczego zatajać, wprowadzać w błąd czy oszukiwać – przekonywała Joanna F.

Prezydent broni radnej
Obrona Joanny F. jako jednego ze świadków powołała Ryszarda Grobelnego, który bardzo dobrze zna poznańską radną. To on namówił ją po śmierci męża, by wystartowała w wyborach samorządowych. Były prezydent Poznania szczegółowo opowiedział o spotkaniu z Joanną F., do którego doszło na początku 2015 roku, gdy radna dostawała już sygnały, że jej dokumenty mogą być źle wypełnione.

Zobacz też: Radna Joanna F. złożyła wyjaśnienia przed sądem

– Pani F. poprosiła mnie o tę rozmowę pytając jak wypełnić oświadczenia majątkowe. Zwróciłem jej uwagę, że powinna wykazać wszystkie swoje środki finansowe. Nie tylko prywatne, ale również te, które posiada do dyspozycji w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej – zeznawał Ryszard Grobelny.

Dodawał również, że radna była przekonana, iż posiadane przez nią pieniądze, które otrzymała od swojego kontrahenta na działalność gospodarczą w praktyce nie należą do niej, lecz do zleceniodawcy i nie musi ich wpisywać do oświadczenia majątkowego.

Ponadto były prezydent Poznania zeznawał, że polecił radnej korektę oświadczenia w punktach dotyczących posiadanych przez nią nieruchomości. – Prosiłem ją, by wymieniła dokładnie, jakie posiada nieruchomości tak, by można było je zidentyfikować. Były one wpisane w sposób ogólny. Pani F. mówiła, że nie zna części posiadanych nieruchomości i może ich nie zidentyfikować. Powiedziałem jej jednak, że może w tym celu posłużyć się postępowaniem spadkowym – opowiadał Ryszard Grobelny.

Jednocześnie wyjaśniał, że obecna ustawa regulująca kwestie oświadczeń majątkowych jest nieprecyzyjna, przez co rodzi duże kontrowersje i problemy. – Z tego powodu są błędy, które co roku są poprawiane u radnych. One dotyczą przede wszystkim wspólnoty majątkowej, głównego źródła wynagrodzenia i stanu środków finansowych – mówił były prezydent.

Ceniony nauczyciel
Oprócz Ryszarda Grobelnego sąd przesłuchał wczoraj także dwoje innych świadków. Pierwszym była Magdalena T., bratowa Joanny F. Jej zeznania były jednak bardzo krótkie. Z kolei drugim ze świadków był Karol L., były dyrektor liceum, w którym zatrudniona jest radna.

Zobacz też: Joanna F. oskarżona o składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych

– O problemach pani F. dowiedziałem się wiosną ubiegłego roku, kiedy sama z zakłopotaniem mi o nich powiedziała. Wcześniej słyszałem jedynie o doniesieniach prasowych. Nigdy nie oceniałem jej jako osoby, która chciałaby zataić swój majątek. A wręcz przeciwnie, to prawdomówna i komunikatywna osoba, co w pracy z uczniami ma duże znaczenie – mówił były dyrektor szkoły. Jednocześnie dodawał, że wysoko ocenia poznańską radną również jako nauczycielkę.

Kolejna rozprawa w sprawie Joanny F. odbędzie się na początku października.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Znak

O honorze, w tym przypadku , nie ma sensu mówić , skoro Pani zasiada nadal w Radzie Miasta .

P
Podatnik-Wyborca

Jak można byc tak niegodziwym. Podobno zbierała na pomnik dla męża od młodzieży szkolnej.
Można tylko liczyć na pilny i sprawiedliwy wyrok. Już teraz powinna byc zawieszona jako radna. Niestety popisuje się w mediach,głosuje,decyduje w ten sposób o losach i ważnych decyzjach w mieście. Kiedy nareszcie w Radzie Miasta zapanuja porządki. Czy naprawdę za tego typu przekręty nie można wywalić radnej na zbitą...... Liczymy na pilne zakończenie rozprawy!!

d
darek

Kobieta z wyższym wykształceniem, nauczycielka, nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem instrukcji jak wypełnia się oświadczenie majątkowe?
To nie nadaje się również, żeby uczyć.
A następna osoba z wyższym wykształceniem, która siedzi w todze i zawodowo zajmuje się czytaniem ze zrozumieniem, po studiach które do tego przygotowują (pokazywałam Ci podręcznik z logiki prawniczej) chyba też udaje, że nie rozumie tego że Frankiewiczowa bezczelnie kłamie i oszukuje.
Skazać babę na konfiskatę mienia skoro nie potrafi wskazać źródeł finansowania. Od tego jest 75% podatku plus odsetki i kara z ustawy karnej skarbowej to akurat wyjdzie co najmniej 100% –150% wartości ukrytego majątku.
I chyba nie będzie jej żal jak jej zabiorą skoro i tak ponoć nie wiedziała, że to ma.

d
darek

Kobieta z wyższym wykształceniem, nauczycielka, nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem instrukcji jak wypełnia się oświadczenie majątkowe?
To nie nadaje się również, żeby uczyć.
A następna osoba z wyższym wykształceniem, która siedzi w todze i zawodowo zajmuje się czytaniem ze zrozumieniem, po studiach które do tego przygotowują (pokazywałam Ci podręcznik z logiki prawniczej) chyba też udaje, że nie rozumie tego że Frankiewiczowa bezczelnie kłamie i oszukuje.
Skazać babę na konfiskatę mienia skoro nie potrafi wskazać źródeł finansowania. Od tego jest 75% podatku plus odsetki i kara z ustawy karnej skarbowej to akurat wyjdzie co najmniej 100% –150% wartości ukrytego majątku.
I chyba nie będzie jej żal jak jej zabiorą skoro i tak ponoć nie wiedziała, że to ma.

j
ja

To Prawda. Za grobelnego szwindle i Jacusia również.. W urzędzie miasta a w szczególności Wydziale Oświaty są szwindle, korupcja i chamstwo oraz tupet urzędasów - kierowniczek , H.J i E.M. A JACUŚ Jaśkowiak jak i dupowłazy z Wydziału Organizacyjnego zamiatają sprawę głęboko do szufladę. Mimo, że kontrole wykazuja jawna kradzież kasy dla młodzieży. A zatem pożegnamy sie Jacuś ... wybory sie zbliżają. Pamiętaj urzędasy cie nie wybierają tylko POZNANIACY

N
Niemało

Grobelny i Frankiewicz

e
elo

Tak, przezabawne, ale dodatkowo kompromitujące radną, ktora nic nie wie, nie umie, cos tam myslała (???), ale nie wpisała... żałosne, jak ci co ją bronią.

P
Pelagia

Śmiem wątpić. Czy aby obyło się bez straty dla Miasta Poznań i okolicznych mieszkańców. Ponownie, śmiem wątpić. A, oto co wtedy (2003 ) napisała prasa:
- Zlikwidować mogli, a teraz nie potrafią wykorzystać - mówią czytelnicy o zamkniętym przez miasto przedszkolu przy ul. Długosza. Z budynku nikt teraz nie korzysta. - To nam się opłaca - mówi wiceprezydent Frankiewicz
- I co teraz? - pyta czytelnik o budynek po przedszkolu Wesołe Skrzaty przy ul. Długosza. - Kręcą się przy nim wieczorem podejrzane typy. Już się zaczyna dewastacja - mówi czytelnik. Na razie budynek wygląda jeszcze porządnie. Dostępu strzeże zamknięte ogrodzenie i kraty w oknach. Jak długo będzie jednak nieużywany? Przedszkolem był do czerwca tego roku, wcześniej radni podjęli kontrowersyjną decyzję o jego likwidacji. Powodem miała być zbyt mała ilość dzieci zapisanych do Wesołych Skrzatów. Ostatnio zaś budynek przechodzi z rąk do rąk: Wydział Oświaty UM przekazał go Wydziałowi Mienia Komunalnego, a ten Zakładowi Komunalnych Zasobów Lokalowych, który teraz szacuje, jak duże i kosztowne prace remontowe ma wykonać przyszły najemca. Gdy to ustali - ogłosi warunki najmu. - Wiem jednak, że trudno znaleźć kogoś, kto chciałby ten budynek przejąć - mówi Krzysztof Grzybowski z Wydziału Mienia Komunalnego. - Radni postanowili bowiem, że budynek nadal ma pełnić funkcje oświatowe - dodaje.

Czy warto więc było likwidować Wesołe Skrzaty, skoro nie wiadomo, co zrobić z budynkiem? - Oczywiście, że tak - mówi Maciej Frankiewicz, wiceprezydent Poznania. - Zaoszczędziliśmy kilkaset tysięcy złotych, które poszłyby na działalność przedszkola - tłumaczy.

- A teraz utrzymanie budynku praktycznie nic nas nie kosztuje - potwierdza Piotr Puszczykowski, p.o. z-cy dyrektora ZKZL. - A na wynajem przyjdzie czas - dorzuca Frankiewicz. - Ceny na rynku nieruchomości mają niedługo wzrosnąć. Korzystniej wtedy będzie sprzedać lub wynająć budynek. To jednak moja intuicyjna ocena - zastrzega.
Okoliczni mieszkańcy są jednak zaniepokojeni.
- Oby tylko w tym czasie budynek nie zniszczał. Dotąd było tu nawet ładnie - mówią.

r
radna

jak mozna byc 2 kadencje radna i nie wiedziec jak wypelnic oswiadczenie???? a radna co w ogole potrafi??

p
posek

Przecz z Grobelnym kanciarze, konfident, ściemniacz!!!! nie wybrali go w mieście poszedł jak szczur do sejmiku. EWIDENTNIE widac pieerrdloony karierowicz. W Wydziale oświaty tez takie cwaniaki pracuję . Kierowniczki za pół gwizdka pizzżżżżdiska

P
Pelagia

Dokumenty zebrane w śledztwie są nie do podważenia. Mam nadzieję, że na wypociny Grobelnego Sąd nie da się nabrać, tym bardziej, że Grobelny myli się z prawdą twierdząc, że radna F. zwróciła się do niego w sprawie oświadczeń majątkowych jeszcze w styczniu 2015 r. Otóż, radna F. na początku lutego dostała "cynka" od przewodniczącego Rady Miasta Ganowicza, który został zobowiązany przez Wydział Kryminalny KP Stare Miasto do przekazania oświadczeń majątkowych radnej. Wtedy dopiero radna F. dowiedziała się, że Policja zajmuje się sprawą jej oświadczeń majątkowych i w panice podjęła nie do końca stosowne działania. Jak zeznał Grobelny, to on doradził jej, aby złożyła korekty oświadczeń majątkowych, w których z poradą Grobelnego jeszcze nie podała całej prawdy. Dlatego, następnym ruchem wykonanym przez radną F. było złożenie kolejnych korekt do korekt. Ale, co w tym wszystkim najistotniejsze to to, że prawo nie przewiduje składania korekt do oświadczeń majątkowych. Tym samym Grobelny wsadził swoją klubową koleżankę Joasię na minę. Z kolei zastanawiające jest co się stało z pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży kilkuset działek budowlanych między innymi w Mieściskach i rekreacyjnych w Boduszewie gm. Murowana Goślina. Jak zeznała siostra śp. Macieja Frankiewicza, ich ojciec prowadził bardzo oszczędny tryb życia co powinno skutkować odziedziczeniem po jego śmierci nie tylko pozostałych, a nie sprzedanych nieruchomości, ale także ruchomości, w tym tych kilku milionów złotych. Ten ruchomy majątek powinien trafić do męża radnej F. i jego siostry, a następnie po śmierci Macieja F. do rąk m. in. radnej F. Nic takiego w oświadczeniach majątkowych nie odnotowali zarówno wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz jak i radna F. jego żona.
Z kolei, Grobelny powinien być zadowolony, że jego oświadczenia majątkowe nie zostały prześwietlone przez prokuraturę z uwagi na przedawnienie czynów karalnych. Chodziło w nich przede wszystkim o nie wykazanie obciążeń ujawnionych w dziale III księgi wieczystej, które wynikały z budowy dla niego chałupy przez spółkę TRUST i to na bezprocentowe raty.
Co do zeznań dyrektora szkoły Karola Lehmana, to powinien on wskazać w którym miejscu znajdują się dowody potwierdzające odpracowywanie przez radną F. jej nieobecności w szkole z powodu uczestniczenia w posiedzeniach na sesji RM i komisjach. W końcu pan dyrektor swoje oświadczenia majątkowe wypełnił perfekcyjnie i jego pracownica radna F. przy odrobinie rzetelności mogła z nich skorzystać i byłoby po "bulu". To, że korzystała z fałszywych oświadczeń majątkowych jej męża nie może stanowić taryfy ulgowej, gdyż to on powinien pierwszy usiąść na ławie oskarżonych. Ale wtedy nie było komu zlustrować dokładnie tych oświadczeń.
Dobrze się stało, że sprawa fałszywych oświadczeń majątkowych składanych przez radną Joanne F. ujrzała światło dzienne, gdyż i inni radni zostali przy okazji zdyscyplinowani i nie mogą już mieć nic do ukrycia ku zadowoleniu ich wyborców.

o
oko

Grobelnyyyy na ciebie i twych dupowłazów z Oswiaty czas przyjdzie i to nie bawem za szwindel

R
Ręce opadają.....

.

p
poznanianka

Wysoko ocenia pracę jako nauczycielki powiedział były dyrektor XI LO w Poznaniu, w którym uczy oskarżona. Jak można dobrze ocenić osobę. która nie potrafi złożyć zeznania podatkowego. Przestańcie bronić się wzajemnie, bo albo jesteście złodziejami albo nieukami, którzy nie powinni nigdy pełnić takich funkcji jakie pełnicie lub pełniliście. Mam nadzieję, że Sąd odpowiednio ukarze tą "uczciwą" ale niezbyt rozgarniętą radną i niestety nauczycielkę. No cóż jaki nauczyciel taka szkoła.

r
rodzic

może ktoś w końcu rozliczy ich za zlikwidowanie GIMNAZJUM 24, po decyzji wiceprezydenta Macieja Frankiewicza, który wprowadził do budynku tej szkoły 2005/2006 roku KLECHÓW SALEZJAN.... miało być miło i sympatycznie lecz na wniosek ks.dyrektora i jemu przychylnej władzy(między innymi p.Frankiewicz,p. Sternalski i reszta mądrali z obozu PRO) w tym czasie zlikwidowano szkołę..a słowa byłego już prezydenta Grobelnego jako rodzic pamiętam do dziś co cyt "szkołę trzeba zlikwidować bo leży po środku osiedla,a dzieci mało"...czekam na ten moment kiedy się okaże,że ten budynek wraz z gruntami należą do kościoła i wcale mnie to nie zdziwi hehe takie czasy i takie decyzje

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3