Sprawa Ziętary: specsłużby kłamały bezkarnie

  Sprawa Ziętary: specsłużby kłamały bezkarnie

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nie będzie śledztwa w w sprawie poświadczenia nieprawdy przez kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Urzędu Ochrony Państwa w sprawie Jarosława Ziętary. W latach 90. te instytucje okłamały prokuraturę zajmującą się wyjaśnieniem losu uprowadzonego dziennikarza.
  Jarosław Ziętara.

  Jarosław Ziętara.

  Czytaj także:

  Poznań: Jarosław Ziętara był werbowany do UOP

  Sprawa Ziętary: Nie będzie śledztwa o przeciek


  W 1994 roku MSW poinformowało Prokuraturę Generalną, że "Jarosław Ziętara nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji jak i materiałach archiwalnych UOP". Dowody na to, że były to kłamstwa znaleziono dopiero w czerwcu br. Na żądanie sejmowej komisji ds. służb specjalnych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencja Wywiadu odnalazły archiwalne dokumenty dotyczące dziennikarza.
  Wynika z nich, że w 1992 roku UOP chciały zwerbować dziennikarza do pracy w wywiadzie. Zatajenie takich informacji mogło mieć wpływ na przebieg śledztwa. UOP miał bowiem rozległą wiedzą na temat dziennikarza.

  Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa przez MSW złożyli brat uprowadzonego, Jacek Ziętara i jego pełnomocnik, mecenas Maciej Łuczak.

  - Po analizie stwierdziliśmy, że przestępstwa te uległy już przedawnieniu - powiedział nam Wojciech Sołdaczuk, wiceszef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

  Wątek specsłużb jest w zainteresowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która od czerwca br. prowadzi wznowione śledztwo w sprawie uprowadzenia dziennikarza.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo mafijne

  Observator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Po przeczytaniu książki pana W******** Sumlińskiego już mnie nic nie dziwi w tym mafijnym państwie istniejącym teoretycznie . Z ruskim aparatem terroru i gangsterskimi urzędasanmi w prokuraturze,...rozwiń całość

  Po przeczytaniu książki pana W******** Sumlińskiego już mnie nic nie dziwi w tym mafijnym państwie istniejącym teoretycznie . Z ruskim aparatem terroru i gangsterskimi urzędasanmi w prokuraturze, abw ( czytaj abwehra ) i sądami .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziki kraj...

  ciapato (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

  teraz widać, że bliżej nam do wschodu niż zachodu...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo