Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź za darmo, czy już chorowałeś na COVID-19. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zaprasza na badania

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Gdy tylko wykryto pierwsze zakażenia w kraju, naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu przystąpili do prac nad testami na obecność Covid-19, wykonywali również testy. W końcu we współpracy z polskimi firmami opracowali produkcję własnego testu
Gdy tylko wykryto pierwsze zakażenia w kraju, naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu przystąpili do prac nad testami na obecność Covid-19, wykonywali również testy. W końcu we współpracy z polskimi firmami opracowali produkcję własnego testu Łukasz Gdak
Nie wiesz, czy byłeś chory na COVID-19? Możesz to sprawdzić. – Badanie jest nieodpłatne– zachęca dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. I dodaje: – Jedynym kryterium jest wiek, badamy jedynie osoby dorosłe. Muszą też nie wykazywać objawów choroby, nie mieć kataru, stanu podgorączkowego, gorączki.

Nie ma znaczenia także miejsce zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że testy są wykonywane w Poznaniu, a dokładnie w Centrum Medycyny Podróży przy pl. Kolegiackim 12 C (wtorki, środy i czwartki w godz. 15-19).

Co należy zrobić, aby wziąć udział w badaniu?

– Wystarczy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie naszego instytutu, podać mail, numer telefonu, a my się z taką osobą skontaktujemy. Ustalimy wtedy termin pobranie krwi oraz wymazu z jamy ustnej – wyjaśnia dr Zmora.

Sprawdź też:

Czytaj też: Poznański test na koronawirusa w nowszej generacji. Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu opracowali go w miesiąc

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Grant, jaki otrzymał instytut, pozwoli na przebadanie ok. tysiąca osób.

– Chcemy dowiedzieć się, ile osób przeszło zarażenie wirusem SARS-CoV-2, dlaczego u niektórych przebieg choroby był bezobjawowy, a inni musieli być hospitalizowani, podłączani do respiratora – wyjaśnia dr Zmora.

Naukowcy wezmą pod lupę dwa geny, porównają ich sekwencję nukleotydową u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby.

– W przyszłości pozwoli to nam na opracowanie testu predyspozycji, dzięki któremu będziemy w stanie oszacować, czy dana osoba może ciężko chorować. Wtedy na przykład można jej odradzić wyjazd do regionu, gdzie istnieje duże ryzyko zarażenia, zalecić unikanie kontaktu z osobami z grupy ryzyka – twierdzi dr Zmora.

Wiedza, że ma się genetyczne predyspozycje do ciężkiego ostrego zespołu oddechowego, wywołanego przez wirusa SARS-CoV-2 może okazać się przydatna. W przypadku zakażenia pacjent powie, że ma taką zmianę w genie. To oznacza, że wymaga większej dawki leku, by walczyć z chorobą.

Sprawdź też:

Osoby, u których zostaną stwierdzone przeciwciała przeciwko koronawirusowi, będą zaproszone na badania za pół roku, a następnie za rok. Z jakiego powodu?

– Nie wiemy, jak długo przeciwciała pozostają w krwioobiegu. Chcemy sprawdzić, czy po takim czasie jeszcze one są – tłumaczy dr Zmora.

W ramach tego projektu poznańscy naukowcy zamierzają przebadać też tysiące związków chemicznych, aby sprawdzić ich wpływ na aktywność wspomnianych dwóch genów, dowiedzieć się, które będą mogły być stosowane w leczeniu koronawirusa.

Zobacz też:

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? To pytanie nabiera znaczenia teraz, gdy odmrażana jest gospodarka, a my coraz częściej wychodzimy z domu do ludzi.  Okazuje się, że nie wszystkie miejsca są jednakowo groźne.Zobacz na kolejnych slajdach galerii w jakich miejscach należy uważać na koronawirusa. >>>>

10 miejsc, w których możesz złapać koronawirusa. Bardzo uważ...

We wtorek, 21 lipca zaczęły obowiązywać kolejne poluzowania ograniczeń związanych z koronawirusem. Zmniejszył się między innymi dystans społeczny. Co jeszcze się zmieniło? Sprawdź------>

Rząd łagodzi kolejne obostrzenia dotyczące koronawirusa. Zob...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski