Nie ma znaczenia także miejsce zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że testy są wykonywane w Poznaniu, a dokładnie w Centrum Medycyny Podróży przy pl. Kolegiackim 12 C (wtorki, środy i czwartki w godz. 15-19).
Co należy zrobić, aby wziąć udział w badaniu?
– Wystarczy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie naszego instytutu, podać mail, numer telefonu, a my się z taką osobą skontaktujemy. Ustalimy wtedy termin pobranie krwi oraz wymazu z jamy ustnej – wyjaśnia dr Zmora.
Sprawdź też:
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Grant, jaki otrzymał instytut, pozwoli na przebadanie ok. tysiąca osób.
– Chcemy dowiedzieć się, ile osób przeszło zarażenie wirusem SARS-CoV-2, dlaczego u niektórych przebieg choroby był bezobjawowy, a inni musieli być hospitalizowani, podłączani do respiratora – wyjaśnia dr Zmora.
Naukowcy wezmą pod lupę dwa geny, porównają ich sekwencję nukleotydową u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby.
– W przyszłości pozwoli to nam na opracowanie testu predyspozycji, dzięki któremu będziemy w stanie oszacować, czy dana osoba może ciężko chorować. Wtedy na przykład można jej odradzić wyjazd do regionu, gdzie istnieje duże ryzyko zarażenia, zalecić unikanie kontaktu z osobami z grupy ryzyka – twierdzi dr Zmora.
Wiedza, że ma się genetyczne predyspozycje do ciężkiego ostrego zespołu oddechowego, wywołanego przez wirusa SARS-CoV-2 może okazać się przydatna. W przypadku zakażenia pacjent powie, że ma taką zmianę w genie. To oznacza, że wymaga większej dawki leku, by walczyć z chorobą.
Sprawdź też:
Osoby, u których zostaną stwierdzone przeciwciała przeciwko koronawirusowi, będą zaproszone na badania za pół roku, a następnie za rok. Z jakiego powodu?
– Nie wiemy, jak długo przeciwciała pozostają w krwioobiegu. Chcemy sprawdzić, czy po takim czasie jeszcze one są – tłumaczy dr Zmora.
W ramach tego projektu poznańscy naukowcy zamierzają przebadać też tysiące związków chemicznych, aby sprawdzić ich wpływ na aktywność wspomnianych dwóch genów, dowiedzieć się, które będą mogły być stosowane w leczeniu koronawirusa.
Zobacz też:
10 miejsc, w których możesz złapać koronawirusa. Bardzo uważ...
Rząd łagodzi kolejne obostrzenia dotyczące koronawirusa. Zob...
Sprawdź też:
- To miejsce pod Poznaniem ma tragiczną historię. Nadal przyciąga osoby żądne wrażeń
- 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Tak pięknie wyglądał!
- Przestępcy z Wielkopolski poszukiwani przez policję. Widziałeś któregoś z nich?
- Ostatnie chwile targowiska Bema w Poznaniu. Zobacz zdjęcia
- Poznań w roku 2000. Jaki był?
- Tony nakrętek na rehabilitację - kilogram za 60 groszy
Chcesz wiedzieć więcej?
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?