Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy, co warto zobaczyć podczas XIII Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi: Ukraina w poznańskim Teatrze Polskim

Mateusz Frąckowiak
Od zeszłego roku festiwal Bliscy Nieznajomi poszerzył formułę, dzięki czemu publiczność, oprócz polskich teatrów, może również podziwiać spektakle oraz projekty artystek i artystów ukraińskich. Jednym z pytań, jakie stawiają organizatorzy w tym roku jest: Jeśli nie ty, to kto?
Od zeszłego roku festiwal Bliscy Nieznajomi poszerzył formułę, dzięki czemu publiczność, oprócz polskich teatrów, może również podziwiać spektakle oraz projekty artystek i artystów ukraińskich. Jednym z pytań, jakie stawiają organizatorzy w tym roku jest: Jeśli nie ty, to kto? materiały Teatru Polskiego w Poznaniu
Festiwal Bliscy Nieznajomi już od lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnej jesieni w stolicy Wielkopolski. W tym roku organizatorzy zadbali o to, żeby było niezwykle różnorodnie. Na widzów czekają spektakle, multimedialna instalacja, audio-spacer, czytanie, a nawet wykład performatywny. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i na co zwrócić szczególną uwagę?

W pierwszej kolejności warto kupić bilet na przedstawienie „Więzi” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jest ono oparte na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie oraz innych miastach Ukrainy. Działała na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim była świadkiem tego, jak wyostrzone przez Majdan podziały niszczą kraj i ich mieszkańców. Spektakl brał udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej. W obsadzie warto zwrócić uwagę na aktorkę grającą Olenę. Jest to bowiem Katarzyna Dałek, która niegdyś występowała w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl można obejrzeć w niedzielę 25 października o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.

Kolejne ważne wydarzenie to czytanie performatywne oraz dyskusja związana z „Przysposobieniem obronnym”. Jest to przedstawienie zrealizowane według scenariusza aktorów i aktorek głośnej charkowskiej grupy teatralnej Piękne Kwiaty, zaproszonych weteranów wojennych oraz dramaturga Dmytro Levytskyi’ego. Premiera odbyła się w 2016 roku i odbiła się szerokim echem w wielu miastach Ukrainy oraz zagranicą. Poznańską realizację przygotuje Jakub Skrzywanek, który niedawno wyreżyserował w Teatrze Polskim „Kordiana”. Weźmie w niej udział ukraińska aktorka Vera Popova, a także zespół aktorski Teatru Współczesnego w Szczecinie. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w czwartek 22 października o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatru Polskiego.

Wspomnienie Wojciecha Pszoniaka. „Dzięki moim rolom stałem się bogatszy. Te postacie zostawiły siebie we mnie”

Warto zarezerwować sobie czas na debatę „Obywatelki” o sytuacji i prawach kobiet w Polsce. Temat niezwykle aktualny, ważny i w dalszym ciągu wzbudzający wiele emocji. W wydarzeniu wezmą udział: Marta Mazurek, Maja Staśko, Olga Strizhniova oraz Alicja Uwarow. Całość poprowadzi Agata Siwiak, dyrektora artystyczna Bliskich Nieznajomych i kuratorka. Wszystkich chętnych zapraszam w piątek 23 października o godz. 18.30 na Dużą Scenę Teatru Polskiego.

Jedną z tegorocznych premier festiwalowych jest wykład performatywny „Republika Głuchych”, oparty na poetyckiej opowieści „Deaf Republic” Ilii Kaminskiego – krytyka, wykładowcy akademickiego, laureata Anisfield-Wolf Book Award, a także osoby dotkniętej niepełnosprawnością słuchową. Wykład będzie zawierał fragmenty wierszy performowane przez głuchego artystę Daniela Kotowskiego, aktorkę Teatru Nowego Martynę Zarembę-Maćkowiak, oryginalne nagrania poety oraz komentarze Anny Łazar – tłumaczki i krytyczki. To wydarzenie odbędzie się w sobotę 24 października o godz. 19.00, także na Dużej Scenie Teatru Polskiego.

Od zeszłego roku festiwal Bliscy Nieznajomi poszerzył formułę, dzięki czemu publiczność, oprócz polskich teatrów, może również podziwiać spektakle oraz projekty artystek i artystów ukraińskich. Jednym z pytań, jakie stawiają organizatorzy w tym roku jest: Jeśli nie ty, to kto?, które wybrzmiało w czasie rewolucji na Majdanie. Czy zaproszeni w tym roku artyści będą w stanie rozłożyć je na czynniki pierwsze? Warto to sprawdzić. Szczegółowy program oraz bilety dostępne są na stronie www.teatr-polski.pl. W tym roku wydarzenia będzie można oglądać również w wersji online.

XIII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi: Ukraina odbywają się w dniach od 22 do 27 października i 26 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu (ul. 27 Grudnia 8/10). Ceny biletów: 5 zł, 15 zł (na pojedyncze wydarzenie) Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski