MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawę Ziętary bada policja wewnętrzna

Krzysztof M. Kaźmierczak
Wewnętrzna policja i najlepsi analitycy kryminalni zajęli się badaniem uprowadzenia i zabójstwa Jarosława Ziętary, dziennikarza "Gazety Poznańskiej". Potwierdzają się też nasze ustalenia, że podczas śledztwa doszło do nieprawidłowości. Kilkanaście tomów policyjnej dokumentacji poszukiwań dziennikarza przekazano z wielkopolskiej jednostki do Komendy Głównej Policji.

Zajęli się nimi specjaliści z Wydziału Analizy Kryminalnej Biura Wywiadu Kryminalnego. - Przeprowadzą szczegółową analizę dokumentacji pod kątem pominiętych dowodów. Prawdopodobnie zwrócimy się też o dostęp do akt prokuratorskich - mówi Krzysztof Hajdas z biura prasowego KGP.
Sprawą zajęło się także Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (policja wewnętrzna). Bada ono przedstawione w naszych publikacjach wątki, dotyczące nieuczciwych policjantów, którzy mieli wpływ na przebieg poszukiwań sprawców porwania dziennikarza.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wielkopolska policja potwierdziła, że niedostatecznie zbadano w latach 90. m.in. związki ze sprawą Urzędu Ochrony Państwa. Niedługo przed zniknięciem, funkcjonariusze UOP z Bydgoszczy próbowali zwerbować Ziętarę.

Tymczasem postępowanie w sprawie dziennikarza jest nadal umorzone. - Przesłuchaliśmy świadków, ale nie zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa -poinformował nas wczoraj prokurator Marek Konieczny, naczelnik Wydziału Śledczego. Trwa teraz analiza dokumentów, po której zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy wszcząć sprawę lub pozostawić ją nadal jako umorzoną.

24-letni Jarosław Ziętara zaginął w 1992 r. w drodze do redakcji. Śledztwo w sprawie jego zniknięcia podjęto dopiero po roku i kilkakrotnie umarzano, ostatnio w 1998 r. Organy ścigania zajęły się obecnie sprawą po interwencji europosła Filipa Kaczmarka u szefa MSW oraz liście otwartym poznańskich dziennikarzy do ministra sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski