Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie lub na targu?

Wiesław Zdobylak
Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie lub na targu?Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie lub na targu?
Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie lub na targu?Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie lub na targu? Archiwum Polska Press Grupa
Od 1 stycznia rolnicy i członkowie ich rodzin mogą prowadzić sprzedaż bezpośrednią, wytworzonych z własnych surowców produktów żywnościowych, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

To istotne novum, będące bezpośrednią implementacją rozwiązań unijnych do polskiego prawa, co dokonało się wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kwietniu 2015 roku.  Kluczowa zmiana polega na takiej interpretacji ustawy o podatku dochodowym, która uznaje przychody ze sprzedaży bezpośredniej za „przychody z innych źródeł”. Przychody takie można od teraz opodatkować w sposób uproszczony, czyli ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z zastosowaniem stawki w wysokości 2 proc. przychodów, o ile nie przekroczyły one w 2015 roku kwoty 645 tys. zł.

Z nowej formy opodatkowania mogą skorzystać wszyscy, którzy osiągają przychody ze sprzedaży  przetworzonych domowym sposobem produktów spożywczych (roślinnych i zwierzęcych) pochodzących wyłącznie z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Produktów tych nie wolno sprzedawać na skalę masową np. osobom prawnym, nie wolno też przy ich produkcji korzystać z pomocy osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zlecenie lub o dzieło. Jednym słowem, przetwórcą wystawionych do bezpośredniej sprzedaży produktów spożywczych może być wyłącznie rolnik lub członkowie jego najbliższej rodziny.

I najważniejsze. Sprzedaż, która musi być ewidencjonowana, może się dokonywać tylko w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone (gospodarstwo rolne lub bezpośrednie jego sąsiedztwo) lub na targowiskach: na straganach, z samochodu, z wózka, z ręki, z kosza, z roweru. Nie wchodzi w grę sprzedaż w budynkach lub w ich częściach. Dzienne przychody muszą być ewidencjonowane w dniu sprzedaży. Ewidencję taką rolnik mu-si posiadać w miejscu sprzedaży swoich przetworzonych własnym sumptem produktów. Fakt prowadzenia zryczałtowanej sprzedaży bezpośredniej nie zwalnia z konieczności przestrzegania obowiązujących w naszym kraju przepisów sanitarnych.

Warunkiem opodatkowania sprzedaży bezpośredniej w formie ryczałtu jeszcze w 2016 r. jest złożenie - nie później jednak niż do dnia 20 stycznia br. -  pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na obecny rok  naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Krotoszynie. Jeżeli podatnik rozpocznie taką działalność w trakcie roku, pisemne oświadczenie powinien złożyć nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski