Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śródka: Niezwykłe zdjęcia szkoły sprzed 100 lat. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Anna Solak
Stare zdjęcia są własnością OSW dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu (skany udostepniono dzięki uprzejmości Cyfrowego Repozytorium Lokalnego - www.cyryl.poznan.pl)
Stare zdjęcia są własnością OSW dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu (skany udostepniono dzięki uprzejmości Cyfrowego Repozytorium Lokalnego - www.cyryl.poznan.pl) fot. zdjęcia archiwalne
Dzienniki lekcyjne, plany architektoniczne, dokumenty z początków XX wieku i przede wszystkim zdjęcia, mnóstwo zdjęć. Takie historyczne znaleziska znajdowały się na poddaszu jednego z budynków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących na Śródce.

- Jestem przerażona tym, ile materiałów znaleźliśmy na strychu szkoły - przyznaje Joanna Czech, historyk sztuki. To ona, w poszukiwaniu archiwaliów dotyczących poznańskiej Śródki, dotarła do przechowywanych na strychu dokumentów.

Jak mówi, jest ich tyle, że ciężko będzie uporać się z ich pełnym opisem. - Dla historyka równie trudna jest sytuacja, w której nie ma żadnych materiałów, jak ta w której ma ich aż za dużo - śmieje się Joanna Czech.

Poznański ośrodek powstał już w 1832 roku, funkcjonując jako Królewski Zakład dla Głuchoniemych. Obecną nazwę - OSW dla Dzieci Niesłyszących - nadano mu w 1995 roku. Dziś składa się między innymi z przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Szkoła posiada także własny internat i klub sportowy, a jego podopieczni odnoszą wiele sukcesów na olimpiadach języka migowego czy zawodach sportowych.

Od samego początku placówka na Śródce starannie archiwizowała dotyczące jej materiały, takie jak dokumenty, zdjęcia czy plany pomieszczeń pomocne w przypadku remontów.

- Początkowo były to tylko ryciny, jako że ośrodek powstał jeszcze przed upowszechnieniem fotografii - tłumaczy Joanna Czech. - Mimo to, pierwsze zdjęcie wykonano zaraz po jej wynalezieniu.

Wśród znalezisk znalazły się także najstarsze dokumenty, sięgające jeszcze XVIII wieku. Wśród nich również ten najważniejszy - spisany po łacinie akt założycielski szkoły.

Wybrane materiały trafiły do Wydawnictwa Miejskiego Posnania, które prowadzi projekt CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Tam zostały zeskanowane, a w tej chwili czekają na dokładne opisanie i skatalogowanie.

Obecnie wróciły już do swojego prawowitego właściciela, czyli do szkoły. Po raz pierwszy w wersji elektronicznej będzie można oglądać je w przeciągu najbliższych tygodni.

- Umieszczenie na stronie pierwszych dwóch albumów ze zdjęciami planujemy już na przyszły tydzień - zdradza Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynatorka projektu CYRYL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski