Śródka: Nowa restauracja prowadzona przez spółdzielnię...

  Śródka: Nowa restauracja prowadzona przez spółdzielnię socjalną

  Karina Olszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Śródka: Nowa restauracja prowadzona przez spółdzielnię socjalną

  Śródka: Nowa restauracja prowadzona przez spółdzielnię socjalną ©Karina Olszewska

  Restauracja "Wspólny Stół" działa od 20 sierpnia, a już przyciąga wielu mieszkańców Poznania. Prowadząca ją spółdzielnia socjalna jednoczy ludzi długotrwale bezrobotnych, osoby po przejściach związanych z uzależnieniami, czy doświadczone przemocą w rodzinie. Jest to kolejna inicjatywa Fundacji Barka, która założyła m.in. "Dobrą Kawiarnię" na ul. Nowowiejskiego, zatrudniającą osoby niepełnosprawne.
  Śródka: Nowa restauracja prowadzona przez spółdzielnię socjalną

  Śródka: Nowa restauracja prowadzona przez spółdzielnię socjalną ©Karina Olszewska

  - Pomysł wziął się z Barki. Osoby, które do nas przychodzą, często uczestniczą w warsztatach zawodowych, są sprawne, lubią to co robią, jednak nie mogą znaleźć pracy. Pytały, czy moglibyśmy je zatrudnić. Niestety, Barka jako fundacja nie ma takich możliwości, więc zaczęliśmy tworzyć dla podopiecznych podmioty przedsiębiorczości społecznej. Właśnie w taki sposób powstała gastronomiczna spółdzielnia socjalna - mówi Maria Sadowska, opiekun spółdzielni "Wspólny Stół" i dodaje, że spółdzielnie w większości kojarzą się z nisko wykwalifikowanymi usługami takimi jak sprzątanie, czyszczenie rowerów czy bistro bary.

  Zobacz też: Dobra Kawiarnia otwarta! To pierwszy taki lokal w Poznaniu [ZDJĘCIA]


  - Postanowiliśmy złamać ten stereotyp i pokazać, że spółdzielnie mogą świadczyć usługi na wysokim poziomie. Klienci, którzy tutaj przychodzą, nawet się nie zorientują, że pracują tu ludzie z jakimiś dysfunkcjami. Chcemy być miejscem, do którego mieszkańcy przychodzą dla przyjemności, a przy okazji mogą zrobić coś dobrego. Jedząc nasze posiłki, wspierają osoby z problemami i gwarantują im zatrudnienie.

  Nazwa również ma swoje symboliczne znaczenie. W sercu restauracji stoi wielki stół - taki, przy którym zawsze zasiadamy do wspólnych posiłków, rozmów, dyskusji czy kłótni. W naszej tradycji wspólny stół jest symbolem jednoczenia ludzi, nacji, osób z różnymi problemami, życiowymi doświadczeniami - mówi opiekunka "Wspólnego Stołu".

  Na stole znajdziemy polskie dania z produktów pochodzących z ekologicznej farmy. - Pracują u nas kobiety, które mają po 50 lat i wiadomo, że one nie będą robić sushi czy kręcić pizzy. To nie jest dla nich naturalne, a my chcemy być prawdziwi - mówi Sadowska.
  Jak zauważa, ten tydzień był dla nich próbą, ale pokazał, że praca i starania, jakie wkładają w restaurację, są tego warte: - Wszyscy odbierają nas bardzo pozytywnie, chociaż widzimy jeszcze sprawy, nad którymi musimy popracować, ale myślę, że to tylko dodaje nam uroku.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo