Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja Lotnicza Ławica ma swój sztandar niczym 2. Wielkopolska Eskadra Lotnicza!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rekonstruktorzy z Ławicy przyjęli sztandar z rąk prezesa zarządu Portu Lotniczego Poznań - Ławica Mariusza Wiatrowskiego. Otrzymali także od darczyńców lotnicze rogatywki i patki kołnierzowe. Grupa posiada także replikę myśliwca Fokker DVIII.
Rekonstruktorzy z Ławicy przyjęli sztandar z rąk prezesa zarządu Portu Lotniczego Poznań - Ławica Mariusza Wiatrowskiego. Otrzymali także od darczyńców lotnicze rogatywki i patki kołnierzowe. Grupa posiada także replikę myśliwca Fokker DVIII. Stacja Lotnicza Ławica
Grupa Historyczna Stacja Lotnicza Ławica, skupiająca rekonstruktorów m.in. odtwarzających co roku zdobycie Ławicy i lotnicze formacje wojsk wielkopolskich, ma już swój sztandar. To wierna kopia, wykonana na podstawie dokumentacji z Muzeum Wojska Polskiego.

Grupa Historyczna Stacja Lotnicza Ławica, skupiająca rekonstruktorów m.in. odtwarzających co roku zdobycie Ławicy i lotnicze formacje wojsk wielkopolskich, ma już swój sztandar. Został on profesjonalnie wykonany przez pracownię haftu sztandarów na wzór znaku 2. Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej, sformowanej w lutym 1919 roku na Ławicy. Dokumentację pozyskano z Muzeum Wojska Polskiego, a środki zebrano dzięki hojności darczyńców w ramach publicznej zbiórki. Sztandar został oficjalnie przekazany przez Mariusza Wiatrowskiego, prezesa zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Fort VII - to tutaj był nazistowski obóz zagłady

od 16 lat

Stacja zbiera środki na orła wielkopolskiego

- Jesteśmy z niego dumni, sztandar będzie przechowywany i prezentowany z szacunkiem – zapewnia Marek Ciebielski, szef Grupy. - Chcemy prezentować go publicznie w czasie uroczystości państwowych i samorządowych. Stacja prowadzi jeszcze zbiórkę pieniędzy na orła wielkopolskiego do głowicy sztandaru, obecny orzeł został bowiem nam wypożyczony. Mamy już też poczet sztandarowy, umundurowany dokładnie na wzór wielkopolskich formacji lotniczych sprzed stu lat.

Tutaj także w sukurs przyszli darczyńcy – firma Hero Collection przekazała rogatywki wielkopolskich lotników, a firma naszywki.pl – specjalne patki nakołnierzowe, ze skrzydełkami.

Skrzydełka dla lotników

- Ustaliliśmy, że prawo do noszenia tych skrzydełek będą mieli tylko ci spośród nas, którzy wykonają prawdziwy, choćby kilkuminutowy samodzielny lot samolotem - mówi M.Ciebielski. - To oznacza, że choć rekonstruujemy formację historyczną, to z dumą będziemy nosić na mundurach lotnicze oznaczenia, na które naprawdę zapracujemy w powietrzu!

Zobacz też: Fort VII w Poznaniu - pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich, w którym po raz pierwszy zastosowano komory gazowe. Zobacz wideo

Przedwojenny Poznań zachwycał. Nie wierzysz? Zabieramy Cię w niezwykłą podróż w czasie. Przenieś się do stolicy Wielkopolski pod koniec lat 20. i w lata 30. XX wieku i sprawdź, czy tamten Poznań był piękniejszy niż ten dzisiejszy.Na zdjęciu okolice placu Wolności - 1932 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

30 zdjęć przedwojennego Poznania. Nie uwierzysz, jak pięknie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski