Stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce – ile ich jest?

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze w Polsce. Nie ma się co dziwić! Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz chęć aktywnego dbania o Matkę Ziemię przekonuje nas, by przestawić się z silników spalinowych na zasilane prądem. Ile jest stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce? Sprawdźmy!

Auta elektryczne to jeden z największych hitów ostatnich lat, który wciąż przybiera na sile. Nic nie wskazuje na to, by miała to być chwilowa moda, a wręcz przeciwnie – nowy kierunek, w którym zmierza motoryzacja. Samochody elektryczne zyskują coraz więcej zwolenników, a także liczba ich właścicieli z dnia na dzień wzrasta.

Stacje czy punkty ładowania?

Mówiąc o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych mamy na myśli miejsce, z którego może korzystać kilka samochodów, w zależności od obecnej na niej liczby punktów ładowania. I teraz uwaga – punkt ładowania, który składa się z ładowarki, może mieć więcej niż jedno złącze.

W Polsce 32% ładowarek to szybkie stacje ładowania prądem stałym DC. Pozostałe 68% to wolne ładowarki prądu przemiennego AC.

Elektryczna Polska

Obecnie liczba pojazdów elektrycznych w Polsce zbliża się już do 24 tys.! Pod koniec kwietnia 2021 roku była to dokładna liczba 23 834 pojazdów z napędem elektrycznym. W tym 11 841 samochodów BEV, czyli w pełni elektronicznych oraz 11 993 PHEV – hybryd typu plug-in. Liczba ta zwiększyła się o 137% (5 098 sztuk) w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku, jak informuje serwis rynek elektryczny.

W kraju znajduje się 1 456 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w tym 2 838 punktów. Co ciekawe, ceny za 1 kW oraz rozmieszczenie punktów ładowania elektryków, w Twojej okolicy lub na trasie, możesz sprawdzać w Yanosiku.

Jakie są plany rozwoju rynku elektromobilnego w Polsce?

Do rozwoju rynku elektryków w Polsce może się przyczynić program wsparcia kupna pojazdów elektrycznych w firmach, a także Krajowy Plan Odbudowy, w którym założono dofinansowanie do zakupu autobusów niskoemisyjnych oraz rozbudowę infrastruktury. Obecnie również trwają prace nad zmianami w ustawie o elektromobilności. Jedną z propozycji jest wprowadzenie stref czystego transportu do miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a także instalacja oraz użytkowanie punktu ładowania w budynku wielorodzinnym, po stronie zarządu.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu elektrycznego, to dobry moment, by się na niego zdecydować. Wzrastająca liczba elektryków w naszym kraju, stałe inwestycje w rozwój infrastruktury oraz prognozy zmian w ustawach, to kolejne argumenty, które przemawiają na korzyść posiadania pojazdów elektrycznych. Sprawdź oferty kupna aut elektrycznych na Autoplac.pl.

Dodaj ogłoszenie