MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stadion: Prokuratura nie zajmie się wnioskiem CBA

Mateusz Pilarczyk
Przebudowa stadionu pochłonęła ponad 730 mln zł
Przebudowa stadionu pochłonęła ponad 730 mln zł Marek Zakrzewski
Poznańska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie nieprawidłowości dotyczących budowy Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Zawiadomienie w tej sprawie śledczym przekazało pod koniec marca Centralne Biuro Antykorupcyjne.

CBA uważa, że w latach 2002-2011 swoich obowiązków nie dopełnił prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Funkcjonariusze mają też zastrzeżenia do działania ówczesnego dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Janusza Rajewskiego.

Byłemu szefowi POSiR funkcjonariusze biura zarzucali zlecanie zamówień związanych z budową stadionu bez rozpisania odpowiednich przetargów. W ten sposób miano zlecać m.in. usługi doradcze. W "Głosie" informowaliśmy w marcu, iż faktury zabezpieczone przez CBA wskazują, że na doradztwo przy budowie stadionu wydano co najmniej 600 tys. złotych.

Prezydentowi Grobelnemu biuro zarzuca natomiast brak kontroli nad poczynaniami dyrektora oraz to, że zbyt późno powiadomił organy ścigania o ewentualnych nieprawidłowościach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
CBA stawia zarzuty w związku z budową stadionu w Poznaniu

- Analiza treści zawiadomień oraz załączonych dokumentów, akt spraw prowadzonych dotyczących szeroko rozumianych nieprawidłowości przy budowie Stadionu Miejskiego w Poznaniu, a związanych z treścią zawiadomień, doprowadziła do wniosku, iż czyny wskazane w zawiadomieniach nie wyczerpują znamion przestępstwa - informuje prokurator Magdalena Mazur-Prus.

CZYTAJ:
CBA: Prokuratura powinna zająć się stadionem

Prokuratura tłumaczy, że nadzór ze strony prezydenta miasta nad POSiR-em odbywał się prawidłowo. Podobnie sąd nie dopatrzył się uchybień ze strony Ewy Bąk, dyrektor Wydziały Sportu Urzędu Miasta. Były przeprowadzana kontrole i audyt wewnętrzny. Prawidłowo odbywało się także przekazywanie środków finansowych przez miasto na budowę Stadionu Miejskiego.

- Nadzór nad jednostką budżetową jaką są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji sprawowany był prawidłowo, przeprowadzane były kontrole, audyt wewnętrzny, a przekazywanie środków finansowych przez Urząd Miasta na realizację modernizacji stadionu przebiegało prawidłowo - uzupełnia Magdalena Mazur-Prus.

Prokuratura zwraca jednak uwagę, że prowadzone są inne postępowania dotyczące budowy poznańskiej areny Euro.
Jakie dalsze kroki w tej sprawie planuje CBA?

- Czekamy na uzasadnienie. Jak się z nim zapoznamy, to podejmiemy odpowiednie decyzje - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik biura.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski