Stado łabędzi zostało uwięzionych w zbiorniku retencyjnym na...

  Stado łabędzi zostało uwięzionych w zbiorniku retencyjnym na Powie

  Ola Barciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W położonej około 10 kilometrów od Konina Modle Królewskie uwięzionych zostało około 70 łabędzi i kilkadziesiąt kaczek. Zwierzęta do niedawna pływały w zbiorniku retencyjnym na rzece Powa we wsi Karcy. Kiedy przyszedł mróz, łabędzie w poszukiwaniu pożywienia przeniosły się do Modły Królewskiej. Ptaki osiadły niedaleko zapory, przy której woda nie zamarzła.
  - Wyszliśmy z sąsiadem na spacer i zauważyliśmy stado łabędzi. Kiedy podeszliśmy bliżej, stwierdziliśmy, że ptaki są wycieńczone. Dwa już były martwe. Postanowiliśmy rozpocząć akcję ich dożywiania - mówi Adam Robak, radny i mieszkaniec Modły Królewskiej.

  Mieszkańcy niewielkiej miejscowości zaczęli szukać czerstwego pieczywa, którym mogliby dokarmiać zwierzęta. Każdego dnia od darczyńców dostają kilkanaście bochenków chleba. Akcje zbiórki pieczywa zorganizowano też w szkole podstawowej. Mimo zaangażowania w akcję dzieci, jej organizatorzy nie pozwolili maluchom karmić łabędzi.

  - Żeby dojść do ptaków, musimy przejść po zamarzniętej wodzie. Nie możemy pozwolić, by doszło do jakiegoś nieszczęścia - mówi radny Robak.

  O sytuacji w Modle Królewskiej powiadomione zostało również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Koninie. Zaraz po telefonie alarmowym na miejsce przybył Grzegorz Waleriańczyk, inspektor TOZ. Jego zdaniem ptaki są w dosyć dobrej formie. Pojawiły się jednak zastrzeżenia co do ich dokarmiania.
  - Na dłuższą metę nie powinno się karmić łabędzi i kaczek chlebem ze względu na zawartą w nim sól. Namoknięty bochenek może zaszkodzić ptakom. Lepiej byłoby, gdyby mieszkańcom udało się zdobyć ziemniaki czy buraki. Ugotowane i rozdrobnione byłyby lepszym pożywieniem dla zwierząt - tłumaczy Waleriańczyk.

  TOZ obiecuje monitorować sytuację łabędzi i wspierać mieszkańców w walce o prze-trwanie ptaków. O sytuacji na zbiorniku w Modle Królewskiej powiadomiony został też Urząd Gminy w Starym Mieście.
  - Rozmawiałam z ekspertami w dziedzinie ornitologii i jak wynika z moich ustaleń, ptaków nie powinno się dokarmiać. Chyba że znajdą się one w sytuacji ekstremalnej. Z taką w tym przypadku nie mamy jeszcze do czynienia. Łabędzie mają grubą warstwę tłuszczu i mogą przetrwać nawet 4 tygodnie bez pożywienia. Nie można ich przyzwyczaić do dokarmiania, bo zgubią instynkt łowczy. Nie jest jednak tak, że nic w tej sprawie nie robimy. Udało nam się pozyskać również ziarno dla łabędzi - mówi Agnieszka Lewandowska z wydziału och-rony środowiska w Urzędzie Gminy w Starym Mieście.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo