Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalking w Poznaniu: Nękane małżeństwo z Obronnej pójdzie do sądu?

Adrianna Rozwadowska
Małżeństwo emerytów jest nękane przez sąsiadów - pisaliśmy dwa tygodnie temu na naszych łamach. To kolejny opisywany przez nas przypadek stalkingu. Z badań wynika, że jego ofiarą pada już co ósmy Polak. Jak potoczyły się dalsze losy emerytów z ul. Obronnej?

- Zrobiło się spokojniej. Sąsiedzi dali nam odetchnąć i nawet zdemontowali furtkę na klatce schodowej, którą odcięli nam wyjście z mieszkania. Policja trochę bardziej zainteresowała się sprawą - mówi pan Gabriel.

Więcej o sprawie:

Koszmar emerytów z Obronnej. Boją się sąsiadów, policja rozkłada ręce

Dramat małżeństwa trwa od wielu miesięcy. Gdy ich dorosły syn poważnie zachorował i konieczne były duże pieniądze na jego leczenie, sprzedali mieszkanie własnościowe i wynajęli piętro domu przy ul. Obronnej. Cena była niezwykle niska. Jak się okazało - nie bez przyczyny. Gdy mężczyzna umierał, sąsiad z dołu, pan K., krzyczał pod oknem: "I tak zdechnie". Już po jego śmierci obiecywał: "Jeden poszedł do piachu, kolej na was". Z czasem jego agresja przybierała na sile: groził emerytom siekierą, szczuł psem, zalewał im mieszkanie i próbował uniemożliwić wyjście z niego, montując furtkę na klatce schodowej.

Od kilku dni przy Obronnej zrobiło się spokojniej, ale życie w nieustającym poczuciu zagrożenia wywarło wpływ na psychikę małżeństwa. Pani Danuta bierze silne leki uspokajające. Ciągłe napięcie spowodowało, że reaguje nerwowo na każdy szmer. Dojście do równowagi psychicznej zajmie jej dużo czasu.

- Bycie nękanym to przede wszystkim utrata podstawowego poczucia bezpieczeństwa. Taka osoba jest nadmiernie czujna, może mieć ataki paniki przez dźwięk dzwonka czy inne odgłosy - wyjaśnia dr Andrzej Tandeck, psychiatra i biegły sądowy. I dodaje: - Zarówno ofiara stalkingu, jak i sprawca potrzebują pomocy. Jednak stalker rzadziej zgłasza się po pomoc, bo jego własne działania wydają mu się racjonalne. Często konieczne jest leczenie farmakologiczne, a nawet pobyt w szpitalu.

Przypadki jak ten z Obronnej nie są odosobnione. W całym kraju zapada coraz więcej wyroków w sprawie tzw. stalkingu. Maksymalna kara za uporczywe nękanie to trzy lata pozbawienia wolności. Jeśli ofiara popełni samobójstwo - dziesięć lat.

Po konsultacji z prawnikiem i przedstawieniu mu materiału dowodowego małżeństwo rozważa sądowe rozstrzygnięcie sprawy.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski