Stanisław Gawłowski zatrzymany w Szczecinie przez CBA! W tle zarzuty korupcyjne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mariusz Parkitny

Wideo

Zobacz galerię (35 zdjęć)
Sejm zgodził się w czwartek na zatrzymanie Stanisława Gawłowskiego, posła i szefa zachodniopomorskiej PO. Prokuratura podejrzewa go o korupcję, plagiat i ujawnienie tajnego raportu. Poseł nie przyznaje się do winy.


Aktualizacja, sobota, godz. 8

Czy Gawłowski trafi do aresztu?
Poseł spędził dzisiejsza noc w izbie zatrzymań. Wciąż nie ma oficjalnej informacji o tym czy prokuratura wystąpi do sądu o areszt.

Na decyzję ma czas do niedzieli do godz. 11.25. Wczoraj rzecznik Prokuratury Krajowej powiedział że wniosek może trafić do sądu już dzisiaj.

Sąd będzie miał wtedy dobę na rozpatrzenie wniosku.


Aktualizacja, godz. 18

Zakończył się przesłuchanie Gawłowskiego. Przed został odwieziony przez CBA to policyjnej izby zatrzymań.

Prokuratura ma czas do niedzieli do godziny 11.25 na złożenie wniosku o areszt tymczasowy. Być może decyzja zapadnie jeszcze dzisiaj.

Aktualizacja, godz. 17.20

Po incydencie z nożownikiem wracamy do sprawy Gawłowskiego. Poseł nadal jest na przesłuchaniu.

Aktualizacja, godz. 16.46

Uwaga! Doszło groźnego incydentu! Mężczyzna rzucił się z nożem na dziennikarzy. Mężczyzna uciekł, policjanci pobiegli za nim, oddali kilka strzałów ostrzegawczych. Nikt nie został ranny.

Więcej o incydencie: Akcja przed prokuraturą w Szczecinie. Rzucił się z nożem na dziennikarzy! Padły strzały ostrzegawcze

Aktualizacja, godz. 16.44

A to sensacja. Prokuratora nie wyklucza kolejnych zarzutów dla Gawłowskiego. Tym razem sprawa ma związek z czasami gdy był wiceministrem.

Oto najnowszy komunikat prokuratury

W dniu dzisiejszym na polecenie Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali biznesmena Bogdana K. Zostanie mu przedstawiony zarzut m.in. wręczenia 100 tys. zł korzyści majątkowej posłowi Stanisławowi G. w okresie, gdy ten pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska w rządzie PO – PSL.

W zamian za korzyść majątkową biznesmen oczekiwał przychylności wiceministra przy realizacji wielomilionowych inwestycji dokonywanych za zamówienie Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Po przeprowadzeniu czynności z podejrzanym prokuratura rozważy wystąpienie z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Stanisławowi G., obejmującym nowe ujawnione zdarzenia przestępcze o charakterze korupcyjnym, których poseł mógł się dopuścić w związku z pełnieniem funkcji wiceministra środowiska w rządzie PO – PSL.

Również dziś Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawił zarzuty dwóm podejrzanym, którzy są spokrewnieni z rodziną posła PO Stanisława G. Prokuratura zarzuca im pranie brudnych pieniędzy o łącznej wysokości 403 tys. zł. W wyniku przeszukania przez funkcjonariuszy CBA mieszkania posła Stanisława G. zabezpieczono dokumenty dotyczące zakupu apartamentu w Chorwacji, wystawione na te osoby. Prokuratorzy, opierając się na zabezpieczonych dokumentach oraz na podstawie innych zebranych dowodów, podejrzewają, że rzeczywistym właścicielem apartamentu może być poseł Stanisław G., a nieruchomość ta stanowić może ukrytą formę korzyści majątkowej.

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności dowodowych w tej sprawie prokuratorzy nie wykluczają wystąpienia do Marszałka Sejmu z kolejnym wnioskiem o zgodę na pociągnięcie posła Stanisława G. do odpowiedzialności karnej.

Śledztwo przeciwko posłowi Stanisławowi G. ma charakter rozwojowy. Po zakończeniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych prokuratorzy podejmą decyzje w zakresie zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do Sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowania.

Aktualizacja, godz. 16.31

To za tymi metalowymi drzwiami po prawej jest korytarz na pierwsze piętro wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie w jednym pokojów trwa przesłuchanie posła Gawłowskiego.

To za tymi metalowymi drzwiami po prawej jest korytarz na pierwsze piętro wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie w jednym pokojów
To za tymi metalowymi drzwiami po prawej jest korytarz na pierwsze piętro wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie w jednym pokojów trwa przesłuchanie posła Gawłowskiego.

Dla kronikarskiego porządku napiszemy ze mija piąta godzina przesłuchania.

Dla kronikarskiego porządku napiszemy ze mija piąta godzina przesłuchania.

Aktualizacja, godz. 16

Przesłuchanie prowadzi ponoć prok. Witold Grdeń. To znany prokurator, który m.in. doprowadził niedawno do skazania na dożywocie Radosława Warawkę za zabicie rodziny.

Czytaj więcej:

Prokurator Grdeń jest na delegacji w Prokuraturze Krajowej. Skoro już piszemy o prokuratorze, to dodajmy, że szefowa szczecińskiego wydziału Prokuratury Krajowej jest obecnie na urlopie. Więc raczej nie mamy co liczyć na jakiś briefing po przesłuchaniu. Ale przesłuchanie wciąż trwa. My cierpliwie czekamy.


Aktualizacja, godz. 15.39

Mija czwarta godzina od zatrzymania posła, prokuratura powoli pustoszeje bo jest 15.30 ale w pokoju na pierwszym piętrze nadal gorąco, bo trwa przesłuchanie.

Aktualizacja, godz. 14.39

Mija trzecia godzina, od kiedy poseł ze swoim adwokatem zniknęli za drzwiami prokuratury. Trwa przesłuchanie.

Gawłowski odpowiada na zarzuty. Nadal nie znamy odpowiedzi na najważniejsze pytanie - czy prokuratura zdecyduje się na wniosek o areszt.

Aktualizacja, godz. 13.45

Mec. Giertych alarmuje, że Gawłowski jest traktowany w prokuraturze jak najgorszy przestępca. Agenci CBA mają go nie odstępować nawet podczas narady z adwokatem.

Aktualizacja, godz. 13.25

Jak ustaliliśmy, Gawłowskiego zatrzymało trzech pracowników CBA, którzy teraz siedzą na korytarzu przed pokojem przesłuchań. Na drzwiach pokoju jest ogromny napis "Nie przeszkadzać".

Mijają już dwie godziny od kiedy poseł wszedł do prokuratury. Wciąż nie wiadomo kiedy to się skończy.

Aktualizacja, godz. 13.02

Przesłuchanie wciąż trwa. Nie wiadomo dlaczego posła zatrzymało CBA z Wrocławia a nie ze Szczecina. Może firma ma dużo pieniędzy na podróże służbowe agentów?

Stanisław Gawłowski zatrzymany w Szczecinie przez CBA! W tle zarzuty korupcyjne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gdzieś na tym parkingu stoi wóz CBA, który może zawieść posła na policyjny dołek.

Aktualizacja, godz. 12.17

Mec. Roman Giertych tweetuje, że poseł prosi o podawanie jego nazwiska i że czekają na przesłuchanie. Nie wiemy, czy poseł ma na rękach kajdanki.

Aktualizacja, godz. 12.03

Przed budynkiem prokuratury nadal jest garstka zwolenników Stanisława Gawłowskiego oraz dziennikarze.

Poseł PO wciąż jest na przesłuchaniu. Może to potrwać wiele godzin.

Aktualizacja, godz. 11.51

Prokuratura potwierdza zatrzymanie Gawłowskiego

Kilkanaście minut po zatrzymaniu prokuratura wydała komunikat, w którym tłumaczy dlaczego doszło do zatrzymania. Potwierdza też, że dziś postawi mu zarzuty.

Oto treść komunikatu

Dziś (13 kwietnia 2018 roku) na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej funkcjonariusze CBA zatrzymali posła na Sejm RP Stanisława G. Wykonanie tych czynności było możliwe po tym, jak Sejm wczoraj (12 kwietnia 2018 roku) wyraził zgodę na zatrzymanie Stanisława G. i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.
Zachodzi realna obawa matactwa procesowego
Zatrzymanie posła na Sejm RP Stanisława G. było konieczne w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Dotyczy ono tzw. „afery melioracyjnej” i nieprawidłowości przy realizacji o co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.
W sprawie tej zachodzi uzasadniona obawa, że poseł Stanisław G., znając zakres śledztwa w części dotyczącej przestępstw korupcyjnych, może usiłować dotrzeć do osób, których przesłuchania zaplanowano, w celu uzgodnienia wspólnych wersji oświadczeń procesowych. Tym samym może on podejmować działania zmierzające do zakłócenia prawidłowego toku dalszego postępowania.
Zachodzi również uzasadniona obawa, że w przypadku odstąpienia od zatrzymania, Stanisław G. ostrzeże inne, nieustalone dotąd osoby, i np. uzgodni z nimi wspólną linię obrony w celu uniknięcia przez nie odpowiedzialności karnej albo jej zminimalizowanie. Matactwo procesowe może dotyczyć nie tylko świadków, czy podejrzanych już przesłuchanych, albo dowodów już utrwalonych, ale także tych, które dopiero zostaną przeprowadzone.
W sprawie tej zachodzi także rzeczywista obawa, że poseł Stanisław G., przebywając na wolności, może podejmować próby uniknięcia konsekwencji karnych, a przynajmniej odwleczenia ich w czasie. Prokurator zamierza mu ogłosić zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, z których część zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Perspektywa odbycia surowej kary stymuluje zwykle zagrożone nią osoby do utrudnienia postępowania.
Ponadto, po przesłuchaniu podejrzanego Stanisława G., może zaistnieć konieczność zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W takich sytuacjach, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, regułą procesową jest zatrzymanie podejrzanego.
Podejrzany usłyszy dziś zarzuty
Jeszcze dziś (13 kwietnia 2018 roku) prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłosi posłowi na Sejm RP Stanisławowi G. zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.
Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną w rządach PO-PSL funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Stanisław G. przyjął jako łapówki co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o łącznej wartości prawie 26 tysięcy złotych. Zarzuty, które prokuratura ogłosi posłowi, dotyczą również nakłaniania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.
Szersze informacje o zarzutach stawianych posłowi Stanisławowi G. i wykonanych dziś czynnościach procesowych, zostaną przedstawione przez prokuraturę po ich zakończeniu.
Dział Prasowy

Aktualizacja, godz. 11.23

Gawłowski zatrzymany przez CBA!

Stanisław Gawłowski, poseł i szef zachodniopomorskiej PO, jest już w szczecińskiej prokuraturze.

Jak podaje mec. Roman Giertych, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało posła.

Dalszy scenariusz jest łatwy do przewidzenia. Poseł może teraz trafić na policyjny dołek na maksymalnie 48 godzin. A w tym czasie prokuratura zdecyduje czy wystąpi do sądu o areszt. Zatrzymanie oznacza, że poseł usłyszy dziś zarzuty.

Więcej wkrótce!

Aktualizacja, godz. 11.06

Briefing Stanisława Gawłowskiego przed prokuraturą w Szczecinie.

Aktualizacja, godz. 9.09

Mamy oficjalne potwierdzenie. Ok. godz. 11 Stanisław Gawłowski będzie przed prokuraturą przy ul. Mickiewicza i zaprasza media na krótki briefing przed wejściem do prokuratury.

Aktualizacja, godz. 8.23

Przed prokuraturą przy ul. Mickiewicza w Szczecinie stoją już wozy transmisyjne i czekają na Stanisława Gawłowskiego i jego obrońcę, mec. Giertycha. Giertych zapowiedział, że przyjdą ok. 11 i mają nadzieję, że prokurator rozpocznie dziś przesłuchanie.

Ale nie jest to wcale pewne. Prokuratura musi mieć oficjalny dokument od Marszałka Sejmu o wyrażeniu zgody na zatrzymanie, jaką wczoraj udzielił Sejm.

A nie wiadomo, czy taka zgodą już jest prokuraturze. Jeśli nie, to czeka nas ciąg dalszy tego pseudo thrillera politycznego.

Aktualizacja, piątek, 13kwietnia, godz. 07.13

Gawłowski będzie w prokuraturze ok. godz. 11 zapowiedział mec. Roman Giertych

Aktualizacja, godz. 20.02

Poseł Gawłowski jest jeszcze w Warszawie. Zapowiedział, ze jutro przyjedzie do prokuratury do Szczecina ze swoim obrońcą i będzie chciał zostać przesłuchany. Natomiast nie wykluczył, że dzisiaj jeszcze policja na polecenie prokuratury może go zatrzymać w Warszawie i przewieźć radiowozem do Szczecina.

Aktualizacja, godz. 19.34

Nieoficjalnie. Jutro rano poseł stawi się w szczecińskiej prokuraturze, na przesłuchanie. W ten sposób uniknie założenia kajdanek. Prokuratura teraz nie będzie mogła odmówić przesłuchania bo naraziłaby się na śmieszność skoro twierdzi, że poseł może mataczyć.

Poseł nie brał udział w głosowaniu. Nie wiadomo gdzie jest. Możliwe że został w Szczecinie chce sam iść do prokuratury, aby uniknąć wizyty policji i kajdanek. W ten sposób wyprzedził działania prokuratury.

Za wnioskiem był PiS, Kukiz'15 i małe koła poselskie.

Godz. 19.13

A jednak! Prokuratura może już zatrzymać posła Gawłowskiego i wystąpić do sądu o areszt. 264 posłów głosowało za.

Zatrzymania i aresztowania chce wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Podejrzewa go o korupcję, plagiat i ujawnienie tajnego raportu. Poseł nie przyznaje się do winy.

Stanisław Gawłowski zrzekł się wcześniej immunitetu i od tygodni prosi prokuraturę, żeby go przesłuchała, bo jest niewinny i chce to wyjaśnić.

Źródło:
TVN 24

Niedawno prokurator Aldona Lema tłumaczyła posłom dlaczego powinni poprzeć wniosek prokuratury. Według niej poseł na wolności mógłby mataczyć, a przestępstwa są zagrożone wysoką karą.

Czytaj więcej: Jak pani prokurator Lema przekonywała posłów, że Gawłowski może mataczyć

Zobacz także: Gość Tygodnia GS24: Poseł Stanisław Gawłowski, szef Platformy Obywatelskiej

Materiał oryginalny: Stanisław Gawłowski zatrzymany w Szczecinie przez CBA! W tle zarzuty korupcyjne [ZDJĘCIA, WIDEO] - Głos Szczeciński

Komentarze 84

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 20.04.2018 o 18:03, nigdy -nigdy napisał:

Nigdy się nie nawróci bo złodziejska zachłanność pozostaje na zawsze.Nigdy nie będzie porządnym obywatelem i nigdy nie chcemy o nim słyszeć, a tym bardziej go widzieć.

Dlatego kara powinna być solidna i odstraszająca ( na przyszłość, dla innych) bo ci co chapali teraz się pewnie boją. 

G
Gość

Prześpi się pod celą na najdłuższej ulicy Szczecina,  to  przynajmniej schudnie. Kaszubska to najlepsze SPA na tego typu  zabiegi odchudzające. Zbynek was przeczołga  łajzy z peło. Stasiek, podziękuj kopaczce za bilet od zbynka do spa i  jej  wywczasy podczas głosowania wiadomo jakiego.

 

n
nigdy -nigdy
W dniu 13.04.2018 o 23:04, Krzysztof napisał:

Gawłowski trząsł całym województwem. Wydawało mu się, że może pasożytować na uczciwych Polakach. Mam nadzieję, że teraz zostanie poddany resocjalizacji i za 10 lat wróci do nas jako porządny obywatel.

Nigdy się nie nawróci bo złodziejska zachłanność pozostaje na zawsze.

Nigdy nie będzie porządnym obywatelem i nigdy nie chcemy o nim słyszeć, a tym bardziej go widzieć.

o
oberst WOLF Ost gruppe ZZ
W dniu 01.01.1970 o 01:02, sędzia spoza układu napisał:

Powiedział Rowińskim, że będą zdychać pod mostem. Tego przestępcy życzę.

ta kurw... Gawłowski za samo podejście do ludzi których niszczył bez skrupułów powinien  dostać 25 lat pracy w kamieniołomach śmieć złodziejski oszust ,perfidny kłamczuch z lepkimi łapkami !

Nie wyjdzie już nigdy z kryminału ta qurwa nawet za 20 lat, tyle jest na niego ,że skończy się brylowanie  ...jak wygaśnie jego kadencja posła pójdą pozwy prywatne, bo nie trzeba będzie oddzielnej zgody sejmu na postawienie każdego zarzutu  i to go  powinno raz na zawsze załatwić

g
głąb stasiek
W dniu 17.04.2018 o 15:56, Sowa i przyjaciele napisał:

A tak wygląda menu poniedziałkowe posła Gawłowskiego:Śniadanie:- zupa mleczna- jogurt- porcja chleba na cały dzień (ok. pół bochenka)Obiad:- kalafiorowa- zraz po szczecińsku- marchewka na ciepło- kompotKolacja:- kiełbasa tatarska- chleb- kompot- jabłko

Ośmiorniczki bym se zeżarł, bom głąb prymitywny.

g
głąb
W dniu 17.04.2018 o 15:56, Sowa i przyjaciele napisał:

A tak wygląda menu poniedziałkowe posła Gawłowskiego:Śniadanie:- zupa mleczna- jogurt- porcja chleba na cały dzień (ok. pół bochenka)Obiad:- kalafiorowa- zraz po szczecińsku- marchewka na ciepło- kompotKolacja:- kiełbasa tatarska- chleb- kompot- jabłko

Ośmiorniczki bym se zeżarł, bom głąb prymitywny.

g
głąb
W dniu 17.04.2018 o 15:56, Sowa i przyjaciele napisał:

A tak wygląda menu poniedziałkowe posła Gawłowskiego:Śniadanie:- zupa mleczna- jogurt- porcja chleba na cały dzień (ok. pół bochenka)Obiad:- kalafiorowa- zraz po szczecińsku- marchewka na ciepło- kompotKolacja:- kiełbasa tatarska- chleb- kompot- jabłko

Ośmiorniczki bym se zeżarł, bom głąb prymitywny.

S
Sowa i przyjaciele

A tak wygląda menu poniedziałkowe posła Gawłowskiego:
Śniadanie:
- zupa mleczna
- jogurt
- porcja chleba na cały dzień (ok. pół bochenka)
Obiad:
- kalafiorowa
- zraz po szczecińsku
- marchewka na ciepło
- kompot
Kolacja:
- kiełbasa tatarska
- chleb
- kompot
- jabłko

 

k
koniuszy
W dniu 14.04.2018 o 11:01, .R.I.P. napisał:

Poseł Gawłowski traktowany jak najgroźniejsi przestępcy tak się wypowiada Giertych .Moje pytanie do Giertycha to kim i czym był ten co ukradł batonik za 0,99 gr, po czym sąd skazał kradnącego batonika na karę więzienia ?

Do konia się nie rozmawia.

G
Gość
W dniu 14.04.2018 o 08:47, Fan PO i sprawiedliwosci napisał:

...bo to JEST grozny przestepca z trupami na koncie. Nie dzialal sam. Ofiary smiertelne to min. sportowiec Jozek Warchol i urzedniczka koszalinskiego ratusza a oszukanych przez ten jego gang nikt nie zliczy. Wszystko dzialo sie "z mocy urzedu"! Oby zgnil w pace!

To jest prawda, wielka szkoda, że Józek już nic nie może powiedzieć

a
a Moidek ja nie jest
W dniu 13.04.2018 o 00:03, Gość napisał:

Co komu się życzy samemu może spotkać. Ja tam jemu tego nie ż

Nie można gorzej ułożyć zdania po polsku

z
zoolog
W dniu 01.01.1970 o 01:02, Sowa i przyjaciele napisał:

Mi też bo tam nie podadzą pod ryj ośmiorniczek.

świński ryj

z
zoolog
W dniu 01.01.1970 o 01:02, Sowa i przyjaciele napisał:

Mi też bo tam nie podadzą pod ryj ośmiorniczek.

świński ryj

s
sędzia spoza układu
W dniu 13.04.2018 o 12:00, W O L F napisał:

obiecałem,że cie śmieciu zamkną, a teraz czas na JEDLIŃSKIEGO, Zientarskiegoi RESZTĘ PACHOŁKÓW z koszalińskich sądów i prokuratur na USŁUGACH Gawła.....albo sami na siebie doniosą albo los ich będzie marnyDziś o 14.30 pogrzeb Wiesława Rowińskiego zniszczonego przez tego śmiecia Gawłowskiego,..a Ula Rowińska w szpitalu walczy z chorobą ..nadal bez dowodu osobistego zabranego przez złodzieja ich majątku i rzeczy osobistych Żebryka  SB-eka kumpla Gawłowskiego i sb-eckie koszalińskie sądy nie widzą tu problemu...jak widać  sb-ek nadal może zabrać twój dowód osobisty i być bezkarnym w Koszalinie !

Powiedział Rowińskim, że będą zdychać pod mostem. Tego przestępcy życzę.

x
x
W dniu 13.04.2018 o 23:04, Krzysztof napisał:

Gawłowski trząsł całym województwem. Wydawało mu się, że może pasożytować na uczciwych Polakach. Mam nadzieję, że teraz zostanie poddany resocjalizacji i za 10 lat wróci do nas jako porządny obywatel.

Oby ta przepowiednia nigdy się nie spełniła.

Dodaj ogłoszenie