Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje IV Rajd im. abpa Antoniego Baraniaka. Motocykliści przyjechali na Ostrów Tumski

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rozpoczął się IV Rajd im. Abpa Antoniego Baraniaka
Rozpoczął się IV Rajd im. Abpa Antoniego Baraniaka Martyna Kamzol
Rozpoczął się IV Rajd im. Abpa Antoniego Baraniaka – w czwartek 22 września jego uczestnicy spotkali się na kolacji w Stęszewie i spotkaniu – prelekcji o życiu duchownego, a w piątek 23 września ruszają w trasę. Rozpocznie ją msza św. w Kościele pw. NMP in Summo na Ostrowie Tumskim, gdzie pochowany jest arcybiskup.

– To grupa 25 osób z różnych stron Polski, która uczestniczy w rajdach motocyklowych upamiętniających ważne postacie i wydarzenia historyczne – mówi Jolanta Hajdasz, współorganizatorka rajdu. – Są wśród nich tacy, którzy brali udział we wszystkich poprzednich edycjach Rajdu im. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

– Jesteśmy z wielu stron Polski – przedstawiają się motocykliści. – Rafał z Grodziska Wielkopolskiego, Adam z Białegostoku, Sławek z Zabrza, Krzysztof z Pobiedzisk, Radek z Dopiewca, ekipa „Łowców dusz” z Jaworzna i jeszcze Leszek z Józefowa, Ela, Wojtek i Witek z Nowego Tomyśla, Marek z Piastowa i jeszcze Piotr, i jeszcze Bogdan i Jola z Poznania…

W tym roku przypada 45. rocznica śmierci i 69 rocznica aresztowania arcybiskupa. Antoni Baraniak, jako biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r., razem z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Przez trzy lata był przetrzymywany i torturowany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa, przesłuchiwano go m.in. przez kilkanaście godzin bez przerwy, zrywano mu paznokcie, trzymano bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi. Oprawcy chcieli, by swoimi zeznaniami obciążył prymasa, którego bezpieka chciała oskarżyć o zdradę państwa i działalność kontrrewolucyjną. Biskupa zwolniono 30 października 1956. 30 maja 1957 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Jako arcybiskup zatem w dniach 16 i 17 kwietnia 1966 r. uczestniczył w Poznaniu w uroczystościach milenijnych Chrztu Polski. 1 stycznia 1968 w bazylice archikatedralnej zainaugurował rok Tysiąclecia Biskupstwa Poznańskiego. Arcybiskup Antoni Baraniak zmarł 13 sierpnia 1977 roku po długiej chorobie, jest kandydatem do wyniesienia na ołtarze.

To już IV rajd im. abpa Antoniego Baraniaka

Rajd rozpocznie się mszą św. na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, następnie motocykliści jadą do wsi Mchy, gdzie się urodził i do Sebastianowa, gdzie chodził do szkoły późniejszy arcybiskup (to jedyna szkoła w Polsce jego imienia), dalej trasa wiedzie do Marszałek, gdzie był internowany i gdzie dziś jest pustelnia salezjańska, następnie do Krzeczowa i do Oświęcimia – tam w programie jest nie tylko złożenie hołdu ofiarom obozu koncentracyjnego, ale również wizyta w zespole szkół salezjańskich, do których uczęszczał Antoni Baraniak. Ostatnim punktem rajdu będzie Kraków i msza św. w niedzielę 25 września, w czasie której będzie odczytany list arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

– Ponad 10 lat zajmuję się upamiętnianiem postaci Arcybiskupa i ogromnie się cieszę, że odbywa się ten Rajd – mówi Jolanta Hajdasz, autorka serii filmów o Arcybiskupie Antonim Baraniaku. – Wszystko co robimy, by przypomnieć Jego postać jest cenne, tym bardziej cieszę się, że ta ostatnia inicjatywa ma tak ciekawą i atrakcyjną formę.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Rozpoczął się IV Rajd im. Abpa Antoniego Baraniaka

Startuje IV Rajd im. abpa Antoniego Baraniaka. Motocykliści ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski